Događaji

Obnova na čekanju

BiH: Nova školska godina u sjeni poplava i jezičnih problema

BiH: Nova školska godina u sjeni poplava i jezičnih problema

Vlasti Republike Srpske objavile su kako na teritoriju tog entiteta 40 školskih objekata još nije obnovljeno pa će nastava za učenike tih škola biti organizirana na alternativnim lokacijama.

Točan broj škola u Federaciji BiH koje još čekaju obnovu nije poznat no zna se kako ih je najviše uništeno ili oštećeno na području Maglaja, Zenice, Olova i Žepča.

Obnova oštećenih škola trenutačno se provodi uz financijsku potporu Europske unije a plan je da se najveći broj takvih objekata osposobi za izvođenje nastave do polovice listopada.

Uz probleme u obnovi školskih objekata vlasti, ali i dio roditelja i učenika u Republici Srpskoj i dalje se suočavaju s neriješenim problemima oko realizacije nastave iz nacionalne skupine predmeta.

Roditelji bošnjačke djece u mjestima Vrbanjci kod Kotor-Varoši i u Konjević-polju kod Srebrenice i ove godine odlučili kako svoju djecu neće slati na nastavu jer im nije osigurano pravo slušati nastavu na bosanskom jeziku.

"Sve ćemo učiniti da naša djeca dobiju kvalitetno obrazovanje i da izučavaju svoj jezik i povijest kako im to zakon i omogućuje i nećemo podleći onima koji su RS zamislili kao prostor jednog naroda i jedne kulture", kazao je lokalnim medijima Muhizin Omerović, predstavnik roditelja bošnjačlke djece iz Konjević-polja.

Ti su roditelji 2013. godine podnijeli sudsku tužbu tražeći da se njihovoj djeci osigura nastava na materinjem jeziku. Sud je u prvostupanjskom postupku presudio u korist roditelja no Ministarstvo prosvjete RS podnijelo je žalbu i sada se čeka drugostupanjska presuda.

Ministar prosvjete RS Goran Mutabdžija kazao je kako bošnjačka djeca mogu imati dodatnu nastavu na materinjem jeziku no osporio je mogućnost da ga se zove bosanskim. Kazao je kao to može biti samo definicija "jezika bošnjačkog naroda" jer je tako navedeno u entitetskom ustavu.

Roditelji bošnjačke djece odlučno odbijaju da im vlasti RS na taj način definiraju naziv jezika inzistirajući da se on može zvati jedino bosanski.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.