Događaji

Nije riječ o pregovaračkom skupu

U utorak summit UN-a o borbi protiv klimatskih promjena

U utorak summit UN-a o borbi protiv klimatskih promjena

Više od 120 predsjednika država i vlada očekuje se u utorak u New Yorku na summitu UN-a kojim se želi dati novi poticaj međunarodnim pregovorima o globalnom zatopljenju.

Nije riječ o pregovaračkom skupu, već će sudionici objaviti što namjeravaju učiniti kako bi olakšali postizanje obvezujućeg sveobuhvatnog sporazuma na međunarodnoj konferenciji koja će se na tu temu održati u Parizu krajem 2015.

Ujedinjeni narodi s ponosom ističu da je to dosad skup s najvećom koncentracijom svjetskih političkih čelnika koji se ikad okupio na temu klimatskih promjena. Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon poručio je da je "krajnje vrijeme za akciju - što više čekamo, platit ćemo veću cijenu u izgubljenim ljudskim životima i novcu".

Cilj skupa je ograničavanje globalnog zagrijavanja na dva stupnja Celzija više od predindustrijske ere. No znanstvenici upozoravaju da ako se emisija stakleničkih plinova zadrži na sadašnjoj razini, Zemlja će do kraja stoljeća biti toplija za 4 do 5 stupnjeva Celzija. Sporazum iz Pariza stupit će na snagu 2020.

"New York je jedinstvena prilika za provjeru s koliko volje jedni i drugi žele raditi na klimi", tvrdi dužnosnica UN-a nadležna za klimu Christiana Figueres. Kaže kako ne očekuje da bi značajniji broj zemalja najavio svoje obveze s konkretnim brojkama, ali naglašava da će na sastanku biti svi glavni igrači - vlade, lokalne zajednice, poduzeća, naftne tvrtke, financijske institucije i nevladine organizacije.

Pozornost će biti na velikim zemljama u rastu, prije svega na Kini i Indiji koje, kao najveći zagađivači na svijetu uz SAD, nevoljko pristaju na smanjivanje svojih emisija kako ne bi usporile rast i inzistiraju da industrijalizirane zemlje plate najveću cijenu.

Američki predsjednik će svojom nazočnošću na summitu poslati poruku svijetu, no Kina u New York šalje tek zamjenika predsjednika vlade Zhanga Gaolija, a Indija ministra za okoliš.

No posebna izaslanica UN za klimatske promjene Mary Robinson ukazuje na činjenicu da je Gaoli "treći po važnosti kineski političar i najviši autoritet po pitanjima klimatskih promjena i razvitka". također navodi kako od sudionika newyorškog skupa očekuje politički angažman, ali i konkretne inicijative poput izjave o uspostavi tarifa ugljičnog dioksida.

Obujam skupa primorao je UN na organizaciju triju paralelnih plenarnih sjednica. Ban će istog popodneva rezimirati ostvarene rezultate i proslijediti ih pregovaračima kako bi ih mogli uključiti u iduće sastanke, u prosincu u Limi i iduće godine u Parizu.

U nedjelju će, u "Maršu za klimu", ulicama New Yorka proći golema povorka u kojoj se očekuje oko 100 tisuća sudionika koji će tražiti poduzimanje hitnih mjera u borbi s klimatskim promjenama. Među sudionicima će biti i nemali broj "celebrityja" jer su dolazak, među ostalima, najavili glumac Leonardo di Caprio, nedavno proglašen "vjesnikom mira"UN-a za klimu, bivši američki potpredsjednik Al Gore, francuska ministrica za okoliš Segolene Royal, gradonačelnik New Yorka Bill de Blasio i glumac Mark Ruffalo.

I Ban Ki-moon najavio je sudjelovanje u newyorškoj hodnji, objasnivši kako želi "ispreplesti ruke s onima koji hodaju u korist klimatskog djelovanja". Njegov je glasnogovornik rekao da će glavni tajnik prehodati polovinu predviđene rute.

Očekuje se da će se u nedjelju održati 2600 sličnih manifestacija u 159 zemalja diljem svijeta, uključuju i mnoge svjetske prijestolnice, poput Londona, Pariza i Berlina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.