Jeftini kupi-skupo prodaj
Fiktivnim dražbama lako do nekretnina oduzetih ovrhama od sirotinje
Samo odabrani pojedinci imaju dostup do nekretnina oduzetih građanima i mogućnost da ih na fiktivnim dražbama jeftino kupe pa skupo prodaju
Gotovo deset mjeseci prošlo je od najave ministra pravosuđa Orsata Miljenića kako će se novim Ovršni zakonom prodaja nekretnina, ovrhama oduzetih građanima, prebaciti s lokalnih sudova u Fininu nadležnost, piše direktno.hr
Ministar je obećao i kako će se, radi spriječavanja moguće korupcije, dražbe ovršenih predmeta provoditi elektronskim putem. Novi Ovršni zakon je usvojen još u srpnju ali od elektroničkih dražbi nema ništa, a tako će biti još najranije do 2015.
"Tako je ministar Miljenić (slučajno ili ne) ostavio da na preprodaji građanima oduzetih nekretnina, lokalni suci-ovrhovoditelji, u sprezi s nekretninskom mafijom, skrivenom iza agencija za nekretnine - i dalje masno zarađuju, tvrdi naš izvor, odvjetnik iz Zagreba (podaci poznati redakciji).
Suci na platnom spisku
Naime, sve su glasnija negodovanja koja dolaze iz odvjetničkih krugova kako samo odabrani pojedinci u sprezi s lokalnim sucima-ovrhovoditeljima imaju dostup do nekretnina oduzetih građanima i mogućnost da ih na fiktivnim dražbama - jeftino kupe te kasnije skupo preprodaju.
-Točno se zna, tvrdi odvjetnik iz Zagreba), za koje agencije radi koji sudac. Njegov je zadatak da za proviziju, raznim pravnim smicalicama, onemogući sudjelovanje na dražbi ovršene nekretnine svima, osim onih za koje radi. Oduzete kuće i stanove hrvatskih građana tako nekretninska mafija na sudskim dražbama kupuje za tek trećinu njihove procijenjene cijene. Nakon toga ih preprodaju i razliku podjele sa sucem-ovrhovoditeljem, otkriva naš izvor.
Na udaru i poduzetnici
Da od toga nisu zaštićeni ni oni puno imućniji od običnih građana svjedoči Željko Markota, bivši vlasnik Hotela Koločep, također prodanih na sudskoj dražbi.
"U više navrata mene kao predlagatelja odgode ovrhe kontaktiralo nekoliko zainteresiranih kupaca sa zahtjevom za informacijama o predmetu prodaje. Žalili su se naime da gotovo nikakve informacije i dokumentaciju ne mogu dobiti od sudskog ovrhovoditelja. Vrijednost imovine je također sumnjivo procijenjena kako bi je novi vlasnik mogao što jeftinije kupiti, što se na kraju i dogodilo", kaže Markota.
Što onda mogu očekivati obični građani kad se ovakve stvari događaju onima koji imaju novca?
Već i letimičan pogled na Očevidnik nekretnina i pokretnina koji prema zakonu mora voditi Hrvatska gospodarska komora pobuđuje sumnju da se zaista u Hrvatskoj nešto čudno događa sa stanovima i kućama oduzetih građanima koji nisu mogli podmirivati svoje financijske obveze.
Jeftini kupi-skupo prodaj
Naime, temeljem odredbi Ovršnog zakona svi Općinski sudovi u RH dužni su HGK-u dostaviti svaki predmet vrjedniji od 50 tisuća kuna koji se prodaje u ovršnom postupku. Informacije o tim predmetima unose se u Očevidnik nekretnina i pokretnina, koji je u elektronskom obliku dostupan svim građanima.
Ono što međutim pobuđuje sumnju jest činjenica da u Očevidniku nema nekretnina koje se nalaze na otocima, odnosno ako se i pojave to je izuzetno rijetko. Sve druge županije, osim juga Hrvatske, zatrpane su postupcima gdje se na dražbi prodaju ovršeni stanovi i kuće.
"Radi se o malom sredinama gdje su suci-ovrhovoditelji najsnažnije povezani s lokalnom nekretninskom mafijom. Upravo su kuće i stanovi u Dalmaciji i na otocima najvrijedniji i cijena im je, za razliku od ostatka Hrvatske, najmanje pala. Lokalni suci, informacije o dražbama takvih nekretnina jednostavno ne dostavljaju HGK-u (kršeći time zakon) već ih jednostavno oglase primjerice na oglasnoj ploči na prvom katu lokalnog suda. Tamo to naravno nitko ne vidi. Tako se ovršene nekretnine bez problema fiktivnom dražbom (na kojoj se pojavi samo jedan, njihov, licitator) prodaju novom vlasniku za trećinu njihove stvarne cijene. Sudac nakon toga dobije proviziju a nekretnina se kasnije prodaje po njenoj punoj cijeni, koja je vrijedila kad je ovrhom oduzeta vlasniku-pojašnjava naš izvor.
Otoci najzanimljiviji zbog visokih cijena nekratnina
I zaista, prema podacima specijaliziranog portla Centarnekretnina.net, suprotno od cijena u Zagrebu, na godišnjoj razini tražene cijene nekretnina na Jadranu čak su i porasle za 0,4 posto. U Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji tražene cijene primjerice apartmana još su uvijek više od 2.000 eura, pogotovo na otocima.
Provjerom Očevidnika nekretnina u ovršnom postupku pri HGK vidljivo je da su sve županije podjednako zastupljene prema broju nekretnina koje se dražbama prodaju u ovršnom postupku-osim otoka. Zanimljivo je da od čak 2.131 oglašene nekretnine u Hrvatskoj, nema ni jedne namijenjene stanovanju na otocima Splitsko-dalmatinske županije. Iako se radi o županiji u kojoj je, prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku, nazaposlenost najviša, ovrha na otocima začudo nema. Na Braču i Hvaru na dražbi je ponuđeno tek nekoliko poljoprivrednih zemljišta. Ista je stvar i s Dubrovačko-neretvanskom županijom. Usporedbe radi, u Krapinsko-zagorskoj županiji na dražbi se prodaje čak 79 kuća i stanova.
Ministra pravosuđa, koji i sam dolazi iz odvjetničkih krugova te je sudjelovao u brojnim ovršnim postupcima, to kao da ne brine. Na naš upit, zašto se s elektroničkim dražbama čeka 2015. - nije odgovorio.
Vezane vijesti
-
Ministarstvo pravosuđa i uprave će preporučiti Hrvatskoj javnobilježničkoj komori da javni bilježnici odgode donošenja rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave u predmetima u kojima su ovršenici osobe sa sjedištem, prebivalištem ili boravištem u područjima zahvaćenima potresom, piše u subotu Večernji list.
-
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković još ne zna kad će novi Ovršni zakon ugledati svjetlo dana. Gostujući u emisiji 'Točka na tjedan' N1 televizije istaknuo je kako će sigurno troškovi ovrhe biti sniženi
-
-
Izdvojeno
-
Odjel za pedagogiju i Studentsko savjetovalište danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, priredili predavanje izv. prof. dr. sc. Matilde Karamatić Brčić “Inkluzivno obrazovanje kao pretpostavka osiguravanja jednakih mogućnosti”.
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.