Događaji

Skorašnji referendum

U ime obitelji objavljuje broj prikupljenih potpisa

U ime obitelji objavljuje broj prikupljenih potpisa

Ako treba, potpise ćemo prikupljati po konzulatima- uzvraća Jelena Gazivoda iz Udruge U ime obitelji

Inicijativa 'U ime obitelji' trebala bi objaviti točan broj prikupljenih potpisa za raspisivanje referenduma o izmjeni izbornih pravila. I dok se čeka točan broj, baš kao i kod referenduma o braku, i ovaj drugi, naišao je na prijepore.

I dok je do sad prebrojanih 370 tisuća potpisa za inicijativu i više nego dovoljno, za ministra Arsen Bauka je premalo:

"Prema stajalištu saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav još dok je na čelu bio gospodin Šeks, dakle još iz 2010. i prakse Ustavnog suda, potrebno je 452.613 potpisa jer se u ukupnom broju birača u RH računa i dijaspora. Ako bude prijepora u broju potpisa razriješit će ih Ustavni sud", kaže Bauk.

Ako treba, potpise ćemo prikupljati po konzulatima- uzvraća Jelena Gazivoda iz Udruge U ime obitelji.

"U deset posto potpisa koje građanska inicijativa treba prikupiti ne mogu ulaziti oni birači koji ne mogu potpisati, a to su svi oni koji žive izvan Hrvatske. Ako gospodin Peđa Grbin ili ministar Arsen Bauk smatraju drugačije i omoguće građanima izvan Hrvatske da zatraže raspisivanje referenduma mi ćemo vrlo rado prikupljati potpise i u državama u kojima žive Hrvati i izvan Hrvatske", uzvraća Gazivoda.

GONG-ov Draga Zelić, inače vanjski član saborskog Odbora za Ustav objašnjava kako bi temelj za bilo koji referendum trebao biti zadnji potvrđeni popis birača, izdvojen iz ukupnog registra birača, u kojem je u 3,7 milijuna stanovnika iz Hrvatske ubrojana i dijaspora:

"Ustav kaže da je deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj. To se treba tumačiti kao broj birača koji je realan, a ne onaj registar birača gdje imamo i dio umrlih u dijaspori. Ja bih u ovoj situaciji gledao koji je realniji broj birača i išao bih u korist građanskih inicijativa jer imamo vrlo rigorozna pravila za pokretanje tih inicijativa; deset posto potpisa u 15 dana i tu treba ići na ruku građanima", kaže Zelić.

Zadnju će riječ, po svemu sudeći, imati Ustavni sud, no žalosno je, smatra laburist, Dragutin Lesar što i u novom prijedlogu Zakona o referendumu koji je u javnoj raspravi ima manjkavosti, zbog čega ovo pitanje i dalje ostaje nedorečeno i neriješeno.

"Ta dvojba nije razriješena nego je prepisana ustavna odredba o deset posto birača u RH, a to je idealna prilika da zakonodavno riješimo koji se broj birača uzima kada su u pitanju brojevi potpisa i od čega se računa", zaključuje Lesar.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.