Događaji

Završena istraga

Srbija: Četri policijska generala odgovorna za paljenje veleposlanstava

Srbija: Četri policijska generala odgovorna za paljenje veleposlanstava

Napadi i paljenje veleposlanstava SAD i Njemačke u Beogradu tijekom prosvjeda u veljači 2008. posljedice su propusta četvorice visokih dužnosnika srbijanske policije, tvrde u petak beogradski mediji pozivajući se na izvješće radne skupine zadužene da istraži incidente u kojima je, među ostalim, oštećeno i veleposlanstvo Hrvatske.

Kako se navodi, istragom je konstatirano da su policijske postrojbe ostavile veleposlanstva dvadesetak minuta bez ijednog čuvara i osiguranja pa je tadašnji ministar unutarnjih poslova Dragan Jočić iz bolnice, gdje je bio na liječenju nakon prometne nesreće, pozivao policijske zapovjednike i tražio da se veleposlanstva osiguraju.

"Četvorica odgovornih napravila su pogreške jer nisu na pravi način reagirali i spriječili da veleposlanstva SAD i Njemačke 21. veljače 2008. godine budu zapaljena", piše "Blic", navodeći da je istraga obuhvatila i zapovjednike svih policijskih postrojbi, budući da policija dvadesetak minuta nije reagirala dok su skupine huligana jurišale na zgrade veleposlanstava.

Prema izvješću radne skupine, o kojem pišu i "Večernje novosti", za propuste su odgovorni policijski generali Stevan Bjelić, Borivoje Tešić i Mladen Kuribak te nekadašnji načelnik Policijske uprave Beograd Slobodan Vukolić.

Radna skupina će izvješće o rezultatima istrage predati Višem javnom tužiteljstvu u Beogradu.

Nakon prosvjeda "Kosovo je Srbija" u središtu Beograda 21. veljače 2008. skupine huligana izazvale su ulične nerede, upale u veleposlanstvo SAD i zapalile ga, a u požaru je stradao jedan od napadača.

U nizu diplomatskih predstavništava na toj strani ulice Kneza Miloša napadnute su i oštećene zgrade veleposlanstava Hrvatske i Njemačke, a oštećeni su i zapaljeni i dijelovi susjednih stambenih zgrada, a da bi samo pola sata kasnije Protuteroristička postrojba MUP-a Srbije (PTJ) rastjerala huligane.

Tadašnji veleposlanik Hrvatske u Srbiji Tonči Staničić izjavio je zagrebačkom tisku da su prosvjednici "upali u dvorište veleposlanstva, skinuli zastavu i zapalili je, razbili štit s hrvatskim grbom, ali u samu zgradu nisu uspjeli provaliti".

Napadnut je i hrvatski konzulat, koji se tada nalazio u elitnom beogradskom naselju Dedinje, razbijena su stakla, veleposlanstvo je od policije zatražilo dodatnu zaštitu, a dan kasnije tadašnji hrvatski šef diplomacije Gordan Jandroković izrazio je svom srbijanskom kolegi Vuku Jeremiću najoštriji prosvjed u vezi s napadom na zgradu Veleposlanstva i Konzulata RS u Beogradu.

Njemačka i Sjedinjene Države već godinama ustraju na tomu da srbijanske vlasti istraže i otkriju tko su nalogodavci, ali ni policija ni tužiteljstvo zbog interesa istrage još nisu priopćili više detalja.

Bundestag je rasvjetljavanje napada na njemačko veleposlanstvo u Beogradu postavio kao jedan od uvjeta za početak pregovora Srbije sa EU.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.