Nakon odluke Sudskog vijeća
Šešelj stiže iz Haaga. Srbija na nogama
Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, optuženik Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) koji je proveo u pritvorskoj jedinici u Den Haagu već 11 godina, stiže u Beograd nakon odluke Sudskog vijeća o privremenom puštanju na slobodu kako bi se nastavio liječiti u 'primjerenijem okružju'.
Šešelj će najvjerojatnije doputovati u Srbiju zrakoplovom koji iz Amsterdama polijeće u 10.40, rekao je predsjednik Nacionalnog savjeta za suradnju sa Sudom, ministar Rasim Ljajić. Na aerodromu će ga dočekati obitelj i najuže vodstvo stranke. Doček dobrodošlice održat će se u subotu na Trgu Republike.
Sudsko vijeće Haškog suda (ICTY) odlučilo je u četvrtak privremeno pustiti Šešelja na slobodu zbog pogoršanja zdravstvenog stanja jer mu se rak debelog crijeva proširio na jetra, ocijenivši da bi 'privremeno puštanje na slobodu omogućilo okrivljeniku skrb u najprimjerenijem okružju i pri tome osiguralo sigurnost svjedoka i cjelokupan sudski proces', javlja HRT.
Šešelj je optužen za ratne zločine nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini te nad vojvođanskim Hrvatima.
Šezdesetogodišnji srpski radikal, poznat po ispadima u sudnici i vrijeđanju članova Sudskog vijeća, predao se ICTY-ju 2003, a njegov dugovječni postupak postao je sramotom za Haški sud. Osim što se suđenje često prekidalo zbog opstruiranja optuženika, izbio je i spor među sucima, a Šešelj je zbog objavljivanja imena zaštićenih svjedoka bio optužen i za nepoštovanje suda.
On je treći haški pritvorenik koji se pušta na privremenu slobodu zbog pogoršanja zdravlja. U travnju 1996. iz pritvora je na privremenu slobodu zbog uznapredovanog karcinoma na kućnu njegu pušten Đorđe Đukić, optužen za zločine u BiH, a preminuo je manje od mjesec dana nakon izlaska iz pritvorske jedinice.
Ista situacija je bila i s načelnikom Generalštaba Vojske Republike Srpske Momirom Talićem, a on je umro nedugo nakon što je pušten na liječenje. Talić je 1999. optužen za ratne zločine protiv Hrvata i Bošnjaka u BiH, a preminuo je u svibnju 2003. u Beogradu od raka pluća, nakon dozvole ICTY-ja da nastavi s liječenjem u beogradskoj Vojnomedicinskoj akademiji.
Bez obzira na tešku dijagnozu, Šešelj je, prema pisanju srpskih medija, iz pritvora poručio da ne namjerava privremenu slobodu iskoristiti za nastavak liječenja, već najavljuje osvetu.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.