Događaji

Afera Agram

Bandić izašao iz Remetinca

Bandić izašao iz Remetinca

Na slobodu će izaći i svi Bandićevi suosumnjičenici

Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda pustilo je zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića na slobodu. Bandić je uplatio jamčevinu od čak 15 milijuna kuna u gotovini i pred sucem istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost pa je večeras pušten iz zatvora u Remetincu.

Pred zatvorom u Remetincu se okupilo tridesetak Bandićevih obožavatelja koji su ga došli dočekati i izraziti mu podršku: "Neka se vrati nama i svom Rudiju!".

"Mi smo svi s njim, toliko je učinio za malog čovjeka, tko ne bi bio sretan što ga puštaju"

"Želimo da se vrati svojoj majci i svom Rudiju. Mi smo svi s njim, toliko je učinio za malog čovjeka, tko ne bi bio sretan što ga puštaju. Hvala bogu", poručio je jedan od okupljenih Bandićevih podupiratelja.

Na slobodu će izaći i svi Bandićevi suosumnjičenici, osim vlasnika tvrtke "Bramgrad projekt" Branka Mihaljevića koji jedini umjesto gotovine želi založiti nekretnine vrijedne preko sedam milijuna kuna. Mihaljević će stoga ostati u istražnom zatvoru, a na slobodu će moći tek kada dokaže da je uknjižio založno pravo na nekretnine, a odluka o tome, nakon žalbenog roka, postane pravomoćna.

Nakon što je izvanraspravno vijeće potvrdilo odluku da se tijekom istrage mogu braniti sa slobode, uz jamčevine i obećanje da neće kršiti mjere opreza, svoje su obveze, uz Bandića, izvršili bivši šef Holdinga Slobodan Ljubičić, gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, direktor ZET-a Ivan Tolić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum te glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović.

Iznosi jamčevina kreću se od najmanjih 150.000 do najvećih 15 milijuna kuna. Ljubičić je za izlaz iz Remetinca uplatio pet milijuna kuna, Tolić 700 tisuća, Horvat 200 tisuća, Čulo 150 tisuća, Bulum 300 tisuća, a Antunović 250 tisuća kuna.

Uskok ih želio zadržati u pritvoru

Također, sud je Slobodanu Ljubičiću i Ivanu Toliću ukinuo mjeru zabrane obavljanja posla, s obzirom da su obojica podnijeli ostavke na direktorske funkcije u Zagrebačkom holdingu pa sud smatra kako više nema opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.

Istovremeno s ovom odlukom suda Uskok je zatražio da se Bandiću i ostalima mjera zadržavanja u istražnom zatvoru produži za još dva mjeseca, ali su ipak pušteni na slobodu.

Pravna praznina oko izvršavanja mjera opreza

Prema uvjetima izlaska iz Remetinca Bandić na slobodi neće smjeti kontaktirati sa svjedocima niti obavljati dužnost gradonačelnika, no kako će se mjere opreza provoditi u praksi nije sasvim jasno, jer o tome nema jasnih propisa.

"Mjere bi trebalo provoditi tijelo koje vrši nadzor sukladno posebnom propisu. Ono nije određeno zakonom. Tu se moraju smisleno tumačiti odredbe iz Zakona o kaznenom postupku, iz Statuta Grada Zagreba i Zakona o lokalnoj samoupravi. Imamo pravnu prazninu koju moramo popuniti da bi mjere opreza bile i provedive", kazao je glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

Sud bi, kako se doznaje, zagrebačkoj Skupštini i Poglavarstvu trebao dostaviti rješenje da je osumnjičenicima izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti, dok bi Uskok od istih tijela povremeno trebao tražiti izvješća da li se osumnjičenici pridržavaju izrečenih mjera. Istovremeno sud bi policiji trebao dostaviti rješenje da se osumnjičenicima brani komuniciranje sa svjedocima, što bi trebala kontrolirati lokalna policija.

15 milijuna kuna bilo je dovoljno

Iako je prema neslužbenim informacijama za obranu sa slobode Bandić ponudio nekretnine vrijedne preko 22 milijuna kuna, sudac je zaključio da je 15 milijuna gotovine dovoljno jamstvo da tijekom istrage neće utjecati na svjedoke i ponoviti nedjelo.

Riječ je o najvišoj jamčevini nakon 12,4 milijuna koje je u nekretninama svojih prijatelja založio Ivo Sanader.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.