Događaji

Razred s po 10 učenika

Interes za pekare izuzetno porastao

Interes za pekare izuzetno porastao

Domaći kruh, krafne, kifle, pogačice, peciva...-ponudili su ljubazno Neno Patulović i Tea Čemal. Ne u nekoj slastičarni i "pizza cut" radnji u središtu "Donatova grada", već u u modernoj i lijepo uređenoj pekarnici unutar Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića, jedinoj takvoj u Dalmaciji, brašnjavi stol pun tijesta i zasukani bijeli rukavi kuta kazivali su da se radi o svježim i upravo ispečenim proizvodima, piše Narodni list

-Uživamo tu, super je i jako mi se sviđa. Ma, obožavam pripremati kolače, pomažem i doma. Namjeravam se zaposliti kod privatnika, a onda otvoriti vlastiti obrt.- otkriva Marcela Dorkin, učenica 2.e i buduća pekarica. Troje đaka dio su iz skupine polaznika smjera "pekar" kojih je 30 u strukovnoj školi smještenoj u dijelu sveučilišnog kampusa.

-Da. U tri generacije, 1.-3. razreda, imamo po deset učenika koji su u kombiniranim odjeljenjima skupa s mesarima i cvjećarima. Dakle, zajedno slušaju opće predmete, a formiraju zasebne grupe za stručni i industrijski program. Pekari praksu u prva dva razreda, 14 sati tjedno, obavljaju u školi, u našoj pekari, dok 16 sati na tjedan u trećem razredu odlaze i na rad u veće tvrtke poput Vražapa, Foše ili Tvornice kruha.-navodi ravnateljica Jelena Gulan.

Interes za upis je, tvrdi, izuzetno porastao u posljednjih nekoliko godina pa je ljetos i jesenas predano skoro i tri puta više zahtjeva nego dozvoljava propisana kvota Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Na žalost, mjesta za sve nema, unatoč tome što na burzi odavno nisu zabilježili nezaposlena pekara i činjenici da se na tržištu posla oni konstantno potražuju, naročito u ljetnim, ali i ostalim, mjesecima.

Dostatno je prošetati priobalnim mjestima u srcu sezone da bi se dobio uvid u masovnost pekara, pekarnica, slastičarni i sličnih radnji čija se brojka od Pakoštana do Paga i Gračaca penje na nekoliko stotina.

-Kod nas se podjednako upisuju djeca iz obitelji koje se tradicionalno bave pekarstvom, pa to kane nastaviti i dodatno specijalizirati, kao i đaci koje uistinu ta djelatnost zanima. Iz centra i iz zaleđa. Posebno nam je drago da raste zanimanje za upis curica. Registrirali smo iznimno zanimanje poslodavaca kojima očito manjka stručno osposobljenih zaposlenika. Kakvi su pekari učenici? Prosječno su dobri, no ima ih i vrlo dobrih i odličnih, tako da nije rijetkost kada se odluče za prebacivanje u četverogodišnji program. Pojedini su već i na srodnim fakultetima. Ipak, većina ih se zaposli čim steknu zanat. U njemu vide životnu egzistenciju, napose u aktualnim turbulentnim financijskim vremenima..-ističe Gulan.

Dobra zarada

-Dobre su plaće, svakako iznad prosjeka. Koliko? E, to je tajna.- veli nam vlasnica pekarnice na početku Poluotoka. Rado u radnju prima završene đake pekarskih usmjerenja, za kojima često poseže iz unutrašnjosti RH. Pa i BiH, jer je potražnja izuzetna. Neslužbeno, kvalitetan i stručan pekar mjesečno može zaraditi između 5 i 10 tisuća kuna...

"Mali gušti" i "energetska pločica"

Učenici pekari iz SŠ Stanka Ožanića često su aktivni sudionici različitih gradskih i županijskih, humanitarnih i prigodnih, manifestacija. Tako se predstavljaju i na "Malim guštima 2014.", a na štandu nude "krušne energetske pločice" kojih je kao proizvođač navedena školska pekarnica.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.