Događaji

Plenković zadovoljan kompromisnim prijedlogom rezolucije o Palestini

Plenković zadovoljan kompromisnim prijedlogom rezolucije o Palestini

Kompromisnom rezolucijom kojom poziva na nastavak pregovora Izraela i Palestinaca Europski je parlament "balansirano" podupro i načelo palestinske državnosti i izraelsko pravo na sigurnost, ocijenio je u utorak za Hinu hrvatski europarlamentarac Andrej Plenković.

Europski je parlament u utorak odgodio postupak prijedloga da članice EU-a zajednički priznaju Palestinu i umjesto toga zauzeo se za kompromisni prijedlog rezolucije kojom se poziva na nastavak mirovnih pregovora.

Izraelsko palestinski sukob i traženje rješenja traju već godinama pa brzo rješenje nije realno, kaže Plenković. "Tu nema ni brzog ni jednostavnog rješenja. Zato mi se čini da se ovakvim balansiranim tekstom koji cijelom strukturom govori o dvjema državama koje će živjeti u miru i sigurnosti jedna pored druge, omogućuje i Izraelu i palestinskoj strani da budu zadovoljni".

Socijalni demokrati, ljevica i Zeleni u EP-u predložili su da parlament u srijedu simbolično glasuje o prijedlogu kojim se poziva svih 28 zemalja članica da bezuvjetno priznaju državnost Palestine. Plenkovićev HDZ dio je Europske pučke stranke, najveće skupine u Europskom parlamentu koja je zajedno sa Savezom liberala i demokrata za Europu, četvrtom po veličini skupinom zastupnika, poručila da bi priznanje trebalo biti samo dio sporazuma s Izraelom.

"Europski parlament podupire u načelu priznanje palestinske državnosti i soluciju o dvije države, te vjeruje da to rješenje treba postići usporedo s razvojem i napretkom u mirovnim pregovorima. Taj kompromis zrcali temeljnu poruku koju smo mi rekli, uvažava i potrebu Izraela za sigurnošću i palestinske aspiracije za državnošću, ali kroz proces pregovora jer su oni najvažniji da se dođe do rješenja koje će biti i održivo i prihvatljivo", kaže Plenković.

Europski parlament predstavničko je tijelo cijeloga kontinenta, rekao je, pa "u ovako osjetljivim pitanjima nastoji postići kompromis, pružiti ruku objema stranama".

Hrvatski eurozastupnik Tonino Picula (SDP) prije je rekao kako smatra da bi trebalo priznati palestinsku državu jer bi to mogao biti motor za ponovno pokretanje bliskoistočnog mirovnog procesa.

Švedska je vlada uz obrazloženje da će tako strane biti manje neravnopravne u pregovorima, u listopadu službeno priznala Palestinu, a parlamenti nekih drugih članica također su dali neobvezujuuće upute svojim vladama da tako postupe.

Te parlamentarne upute treba staviti u kontekst, kaže Plenković. "To je politička smjernica, signal. Odluku o priznanju donose vlade i zato je švedska odluka iznimka", kaže. "Ondje se nedavno promijenila vlada. Došla je vlada lijevoga političkog aspekta koja je napravila takvu odluku, ali mnoge druge države vrlo su obazrive i mudre u donošenju takvih odluka", kaže Plenković koji smatra da Hrvatska treba poštovati politiku dviju država i inzistirati na pregovorima. "Hrvatska po mojem mišljenju treba poštovati politiku dviju država i rješenje koje će kroz pregovore dviju strana biti dugoročno prihvatljivo i održivo. To je stav iza kojega stojimo i kao zastupnici u EP-u i kao HDZ", rekao je Plenković.

Glasovanje o neobvezujućoj rezoluciji Europskoga parlamenta predviđeno je u noći na srijedu u Strasbourgu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.