Događaji

Francuska je ključni igrač u svjetskoj diplomaciji

Francuska nakon terorističkih napada odlučna djelovati na međunarodnoj sceni

Francuska nakon terorističkih napada odlučna djelovati na međunarodnoj sceni

Islamistički napadi u Francuskoj samo su pojačali odlučnost Pariza da djeluje na međunarodnoj sceni, da intervenira u kriznim žarištima i koristi svoju diplomatsku snagu kako bi pomogla u rješavanju kriza, izjavio je u petak francuski predsjednik Francois Hollande.

Francuska, stalna članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i nuklearna sila, poslala je tisuće vojnika u borbu protiv militanata povezanih s Al Kaidom u područje Sahela i Sahare u Africi i istodobno sudjeluje u koaliciji predvođenoj SAD-om koja se bori protiv skupine Islamska država u Iraku.

Francuska je ključni igrač u svjetskoj diplomaciji, od pregovora o iranskim nuklearnim ambicijama do mirovnim naporima između Izraela i Palestinaca.

"Francuska je iz toga iskušenja izišla odlučna da djeluje na međunarodnoj sceni", rekao je Hollande na godišnjem okupljanju oko 200 stranih i francuskih veleposlanika. "Naš odgovor mora biti snažan i može biti samo zajednički", dodao je.

Hollande je pobrao simpatije u Francuskoj za reakciju na napade u kojima su islamistički militanti ubili 17 osoba, angažiranjem sigurnosnih snaga na hvatanju ubojica i sućuti s obiteljima žrtava.

Pozvao je na veću međunarodnu suradnju u sprječavanju stranih boraca da putuju u Siriju i Irak kao i da se vraćaju iz tih zemalja, a posebice je apelirao na članice Europske unije da pojačaju protuterorističke strukture Unije.

Unatoč pozivima pojedinih bivših diplomata, političkih protivnika i saveznika da Francuska obnovi veze sa sirijskim predsjednikom Bašarom Al Asadom, poglavito u obavještajnom području, Hollande je i Asada i Islamsku državu nazvao neprijateljima.

Francuska je isključila mogućnost borbe protiv Islamske države u Siriji, gdje Pariz opskrbljuje "umjerene" skupine opremom i pruža im obuku, tvrdeći da bi borba protiv militanata išla na ruku sirijskom režimu.

"Asad je odgovoran za sirijsku tragediju", rekao je Hollande. "Nitko ne vjeruje da on može ujediniti svoj narod nakon tolikih pokolja. Izbor ne može biti između Asada i terorista, jer oni uzajamno ovise jedni o drugima", smatra francuski predsjednik.

Rješenje u Siriji može se postići jedino pregovorima između predstavnika sirijske vlade i oporbe, a Francuska je spremna surađivati s Ujedinjenim narodima i zemljama koje imaju utjecaja u Siriji kako bi se to ostvarilo, rekao je Hollande.

"Obustavljanjem međunarodne intervencije, međunarodna zajednica samu sebe dovodi u opasnost", rekao je Hollande, ukazujući na odluku SAD-a krajem 2013. da prekine borbu protiv Asada i povuče se, što je tada izazvalo ljutnju Pariza.

"Sukobi koji se ne rješavaju predstavljaju izvor nadahnuća teroristima, a područja kaosa postaju njihovo vježbalište", smatra Hollande.

Prema njegovim riječima, Francuska je već pokazala volju za djelovanjem, potiskivanjem islamskih militanata u Maliju početkom 2013. i interveniranjem u Srednjoafričkoj Republici. Istodobno, smatra da pogoršanje stanja u Nigeriji i Maliju zahtijeva veću međunarodnu pozornost.

"Francuska ne može na svojim plećima sama nositi teret rješavanja kriza u Africi", zaključio je.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.