Promjene
Povjerenstvo preporučuje uzgoj indijske konoplje u medicinske svrhe
Zakon o suzbijanju uporabe droga dopušta korištenje droge u medicinske svrhe, ali ne regulira uporabu indijske konoplje, pa se njezina primjena smatra zlouporabom
Povjerenstvo Ministarstva zdravlja za primjenu indijske konoplje u medicinske svrhe, koje je u prosincu osnovao ministar Siniša Varga, preporučilo je promjenu zakonskih propisa kako bi se omogućio uzgoj, prerada, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe, te uveli mehanizmi protiv zlouporaba, priopćeno je u utorak iz Ministarstva zdravlja.
"Povjerenstvo je, imajući u vidu novije znanstvene i medicinske spoznaje, te činjenicu da bolesnici u Hrvatskoj kupuju indijsku konoplju na crnom tržištu, zaključilo kako je nužno regulirati uzgoj, preradu, promet i propisivanje indijske konoplje u medicinske svrhe. Stoga treba promijeniti postojeće zakonodavstvo te uvesti efikasne mehanizme kontrole kako bi se omogućila uporaba indijske konoplje u medicinske svrhe i spriječila zlouporaba", ističe se u priopćenju.
Povjerenstvo za analizu i preporuke primjene indijske konoplje i kanabinoida u medicinske svrhe, kojim predsjeda Ognjen Brborović, smatra da treba donijeti odgovarajuće normativne akte i dopuniti Zakon o suzbijanju zlouporabe droga, te izmjestiti indijsku konoplju iz I. skupine droga na važećem Popisu droga, za koje je moguće korištenje u veoma ograničene svrhe.
Zakon o suzbijanju uporabe droga dopušta korištenje droge u medicinske svrhe, ali ne regulira uporabu indijske konoplje, pa se njezina primjena smatra zlouporabom.
Istodobno je dozvoljen uzgoj, prerada i promet opijumskog maka u medicinske svrhe, pa Povjerenstvo drži da bi na isti način trebalo regulirati i indijsku konoplju.
Povjerenstvo preporuča da se ta problematika definira generički kako bi zakon vrijedio i za druge biljke za koje se pokaže da imaju ljekovito djelovanje, a nalaze se na Popisu droga.
To što je indijska konoplja u I. skupini droga iznimno komplicira i poskupljuje kontrolu prometa droge te u konačnici čini liječenje dostupnim tek u eksperimentalne svrhe, poput korištenja LSD-a za liječenje depresije.
Povjerenstvo zbog toga drži da, po uzoru na druge zemlje EU-a, treba indijsku konoplju izmjestiti u skupinu II. ili III. kako bi se mogla izdavati kao lijek.
Korištenje indijske konoplje u medicinske svrhe treba regulirati i imajući u vidu novije znanstvene i medicinske spoznaje, te činjenicu da bolesnici u Hrvatskoj kanabis kupuju na crnom tržištu, zbog čega teški bolesnici završavaju na sudovima pod prijetnjom zatvorskih kazni, ističe se u priopćenju Ministarstva zdravlja.
Vezane vijesti
-
Lorena Amidžić, prva djevojčica u Europi sa sraslim čeljustima, zahvaljujući svim ljudima velikog srca u Hrvatskoj ipak će dobiti prijeko potrebnu operaciju.
-
Upala sinusa može biti jako bolna i neugodna, stoga ukoliko je moguće spriječite je, a ako je već do nje došlo olakšajte si ovim jednostavnim postupcima.
-
Ayurveda je drevna znanost o zdravlju, liječenju i životu, holistički sustav medicine. Zajedno s nutricionizmom, treninzima, fitoterapijom, masažama, ayurvedska medicina daje komplementaran pristup u liječenju koji u zapadnoj Europi, Americi kao i u Australiji te u znanstvenim medicinskim krugovima postaje vodeći pristup u liječenju, posebno kroničnih bolesti
-
Izdvojeno
-
"Legle pare", napisao je Saša Pozder, poduzetnik kojeg europskog tužiteljstvo tereti u aferi s namještenim natječajima za skupocjene robotske uređaje za više bolnica u Hrvatskoj u kojoj je uhićen i donedavni ministar Vili Beroš.
-
Do otvorenja Adventa u Zadru je ostalo još sedam dana! Ove godine veselje započinje prijepodne na Dan grada Zadra dječjim Adventom na Trgu Petra Zoranića s početkom u 11h
-
Hrvatski muškarci uvršteni su u top 10 država u svijetu s najvećim udjelom ćelavih.
-
Glavni predmeti aukcije će biti predstavljeni u Los Angelesu od 4. do 6. prosinca dok će se cijela zbirka izložiti u sjedištu aukcijske kuće u Londonu od 15. siječnja do same aukcije 22. siječnja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.