Događaji

Priču inicirala Krčka biskupija

Unije - prvi samoodrživi otok na Mediteranu

Unije - prvi samoodrživi otok na Mediteranu

Unije bi mogle postati prvi samoodrživi otok na Mediteranu. Za projekt će se tražiti novac od Europske unije, a cilj je razviti poljoprivredu, turizam, energetiku i poboljšati demografsku sliku tog kvarnerskog otoka na kojem zimi živi samo 80 ljudi, piše portal lokal.hr

U provedbu projekta "Otok Unije - samoodrživi otok" zajedničkim snagama kreću Primorsko-goranska županija, Grad Mali Lošinj i Krčka biskupija koja je projekt i inicirala. Ugovor je potpisan jučer, a sada se kreće u izradu projektno-planske dokumentacije i prijavljivanje projekta prema fondovima Europske unije.

Projekt predviđa izgradnju megavatne solarne energane, kojom bi se podmirila potreba otoka za električnom energijom, a bilo bi i viška za prodaju. Izgradio bi se i desalinizator za proizvodnju pitke vode, a plan je i da se na neobrađenom zemljištu krene razvijati poljoprivreda, da lokalno stanovništvo može proizvoditi hranu za svoje potrebe, ali i potrebe gostiju u ljetnim mjesecima.

Krčka je biskupija ovu priču inicirala sa željom poboljšanja demografske slike na otocima lošinjskog akvatorija, jer kako je rekao krčki biskup Valter Župan:

"Svatko mora stati uz projekt kojem je cilj pooboljšanje demografskog stanja, jer gdje nema ljudi ne može biti ni razvoja."

Krčka biskupija na Unijama u vlasništvu ima 1000 od ukupno 1700 hektara obradivog zemljišta koje će ustupiti lokalnom stanovništvu za potrebe razvoja poljoprivrede, a raspolažu i sa tri hektara građevinskkog zemljišta koje su spremni dati u svrhu razvoja gospodarstva. Projekt uz ostalo predviđa i ponovno pokretanje maslinarstva na otoku na kojem je oko 15.000 stabala maslina zapušteno, te sadnju vinove loze na 300 hektara otoka, kako je bilo nekada, dok je na otoku cijele godine živjelo 700 ljudi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.