Događaji

Gripa u Zadarskoj županiji

dr Dželalija: U Zadarskoj županiji zabilježeno je stotinjak bolesnika s kliničkim simptomima i znakovima gripe

dr Dželalija: U Zadarskoj županiji zabilježeno je stotinjak bolesnika s kliničkim simptomima i znakovima gripe

U Republici Hrvatskoj trenutačno cirkuliraju sva tri tipa virusa gripe podjednako H3N2, H1N1 i B

- U Republici Hrvatskoj trenutačno cirkuliraju sva tri tipa virusa gripe podjednako H3N2, H1N1 i B (znači da su ti virusi izolirani i tipizirani iz kliničkih uzoraka u bolesnika sa simptomima gripe, tj iz ispirka ždrijela ili slično).

Atipična virusna upala pluća

Otprilike 10% bolesnika s gripom dobije upalu pluća, a samo manjji broj primarnu upalu. Većina njih dobije takozvanu sekundarnu bakterijsku upalu pluća nastalu dva do deset dana nakon smirivanja simptoma gripe. Postoji i treći oblik upale pluća u tijeku gripe a zove se miješani oblik ili upala pluća, tj kombinacija virusne i bakterijske upale. Naravno, ovakav oblik je najteži, kaže dr Dželalija

U Hrvatskoj, a tako i u pojedinim županijama veoma je mali broj izolata u bolesnika te podaci o povećanju broja oboljelih, pogotovo onih s akutnom primarnom virusnom upalom pluća su zaista neuvjerljivi.

U Zadarskoj županiji gripu dijagnosticiramo na temelju kliničkih simptoma.  Obzirom da je cirkuliranje tih virusa potvrđeno nije zahtjevno raditi te laboratorijske testove izolacije i tipiziranja. Dakle, to se radi samo u početku epidemije ili u bolesnika s teškim simptomima bolesti, a takvih u nas u Zadru (na sreću) još nije bilo. Znači, u našoj županiji zabilježeno je stotinjak bolesnika s kliničkim simptomima i znakovima gripe, a dijagnoza je klinička, kazuje nam dr Dželalija.

Kojki su simptomi gripe i u  kojem trenutku se smatra ja je zavladala epidemija gripe?

- Na pojavu gripe upućuje povećani izostanak djece iz škole, te povećana učestalost upale pluća.

Primarna virusna upala nastaje prvih dana simptoma gripe i najteži je oblik upale, a osobito je teška u bolesnika s kroničnim bolestima pluća, srca i brubrega, u dijabetičara, u trudnica, tj u svih osoba bolesnika sa smanjenom otpornošću. Takva upala je znatno blaža u zdravih osoba ali može, iako rijetko, biti pogubna i za njih.

Otprilike 10% bolesnika s gripom dobije upalu pluća, a samo manjji broj primarnu upalu. Većina njih dobije takozvanu sekundarnu bakterijsku upalu pluća nastalu dva do deset dana nakon smirivanja simptoma gripe. Postoji i treći oblik upale pluća u tijeku gripe a zove se miješani oblik ili upala pluća, tj kombinacija virusne i bakterijske upale. Naravno, ovakav oblik je najteži, kaže dr Dželalija.

Komentar: nastanak primarne intersticijske upale pluća u razvijenoj gripi ne može se spriječiti jer ta komplikacija nastaje prvih dana. Dodatno, simptomi se brzo i naglo pogoršavaju te dio tih bolesnika završava u jedinicama za intenzivno liječenje zbog potrebe za mehaničkom ventilacijom kao oblikom disanja.

Opće mjere (zatvaranje škola, vrtića  i drugih institucija) ne nosi veliku učinkovitost. Stoga, najbolja je prevencija cijepljenje, osobito bolesnika s gore navedenim kroničnim bolestima kao i djece koja su najefikasniji prenositelji bolesti, savjet je dr Dželalije.

Kao zaključak možemo ponoviti: cijepljenje je najbolja prevencija, prvih dana od pojave simptoma javiti se  telefonski svom liječniku za savjet, u slučaju promjene stanja svijesti, pospanosti a u djece pojave konvulzija odmah se javiti liječniku za pregled, obradu i liječenje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.