Događaji

Od 11. veljače 2005. godine

Obilježavanje desete obljetnice Dana broja 112

Obilježavanje desete obljetnice Dana broja 112

Jedinstveni europski broj za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj uveden je 11. veljače 2005. godine te je uspostavljen jedinstveni sustav kojemu je osnovna zadaća prijem svih hitnih poziva na broj 112, na koji građani i strani turisti mogu dojaviti ugrožavanje ljudskih života, imovine ili okoliša, neovisno o teritorijalnoj i strukovnoj nadležnosti hitnih službi.

Ovaj je broj zajednički svim državama članicama Europske unije i služi za besplatno nazivanje hitnih službi. Iako u Europskoj uniji postoji desetak brojeva za hitne situacije, 112 je jedini koji se može koristiti za stupanje u kontakt s hitnim službama (prva pomoć, vatrogasci, policija) u bilo kojoj državi članici Europske unije.
Sustav 112 u RH operativno se sastoji od dvadeset županijskih centara 112, koji zaprimaju hitne pozive, i Državnog centra zaštite i spašavanja, čija je glavna zadaća djelovanje u slučaju katastrofa, velikih nesreća i drugih značajnijih izvanrednih događaja.

U proteklih deset godina, od uvođenja broja 112 u veljači 2005. g. do kraja 2014. g., na broj 112 zaprimljeno je ukupno preko 20.600.000 poziva, od kojih 38% namjenskih, 56% nenamjenskih i 6% zlonamjernih poziva.

Broj 112 dostupan je u svim državama Europske unije.
Broj 112 nazovite kada su ugroženi ljudski životi i zdravlje ljudi, imovina ili okoliš.
Pozivi na broj 112 su besplatni sa svih telefonskih govornica, mobilnih ili fiksnih telefonskih priključaka.
Pozivom na broj 112, od 0 do 24 može se zatražiti pomoć bilo koje hitne službe (policija, vatrogasci, hitna medicinska pomoć, traganje i spašavanje na moru, gorska služba spašavanja i dr.).

Pozivom na broj 112 može se pokrenuti:

akcija traganja i spašavanja na kopnu i moru
hitni prijevoz zrakom: unesrećenog, organa za transplantaciju, timova za traganje i spašavanje ili vatrogasaca
lociranje unesrećenog pozivatelja
angažiranje udruga građana koje su svojom djelatnošću vezane za zaštitu i spašavanje života, imovine i okoliša

Anketa o svjesnosti građana Europske unije o jedinstvenom europskom broju za hitne službe 112, koju je Europska komisija provela u siječnju 2014., pokazala je kako 65% ispitanika u RH ima saznanja o broju 112 i njegovoj namjeni, što je znatno više od prosjeka ( EU: 28,41 % ).

Posebno ohrabruje činjenica kako raste broj hitnih poziva na stranim jezicima, što znači kako su hrvatski Sustav 112 prepoznali i inozemni turisti, a čime se Republika Hrvatska afirmira kao poželjno i sigurno turističko odredište.

Daljnji napori u izgradnji sustava bit će usmjereni na implementaciju suvremenih tehničko-tehnoloških rješenja, koja se odnose na preciznije lociranje pozivatelja, dostupnost broja 112 osobama s invaliditetom i sličnih obaveza propisanih od strane EU, te kontinuirano osposobljavanje operatera u svim područjima od značaja za djelotvornost Sustava 112.

Sustav 112 nema vlastite operativne snage na terenu, ali je sa svojim informacijskim i komunikacijskim resursima, poznavanjem nadležnosti i procedura u hitnim situacijama te ažurnim bazama podataka o hitnim službama i ostalim operativnim snagama, značajna komponenta sustava zaštite i spašavanja.

OBILJEŽAVANJE DANA EUROPSKOG BROJA 112

Središnja manifestacija obilježavanja desete obljetnice jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 u Republici Hrvatskoj održat će se u Zagrebu u Novinarskom domu, prilikom koje će biti predstavljena prigodna poštanska marka s motivom broja 112. Autorica marke je Ivona Đogić-Đurić, marka je izdana u arku od 20 maraka, a Hrvatska pošta je izdala i prigodnu omotnicu prvog dana.

Paralelno sa središnjom manifestacijom u Zagrebu, svi područni uredi zaštite i spašavanja organizirat će u županijskim središtima prikladne manifestacije obilježavanja desete obljetnice Dana broja 112.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.