Događaji

10% stanovništva

Prednosti kod zapošljavanja osobe s invaliditetom

Prednosti kod zapošljavanja osobe s invaliditetom

Dr. sc. Perin i njen kolega mr. sc. Dubravko Bacalja autori su priručnika za poslodavce "Zapošljavanje osoba s invaliditetom".

 

Da je to tema kojoj se pridaje premalen prostor potvrđuje i podatak da su, unatoč medijskom šarenilu u Zadru, predstavljanju nazočili predstavnici samo tri medija, na što je ukazala autorica.

Vodič na 54 stranice ukazuje prednosti poslodavca prilikom zapošljavanja osoba s invaliditetom, od radnih kvaliteta do poticaja države. Upućuje i na nove koje je donijelo novo zakonsko uređenje, tj. postavljanje kvota, piše Narodni list

No prvo se odgovara na pitanje tko je zapravo invalid te se posebno obrađuje svaka vrsta invaliditeta i to redom: tjelesna invalidnost, kronične bolesti, oštećenja sluha, oštećenja vida, višestruka oštećenja, poremećaji u glasovno govornoj komunikaciji, psihičke i organske smetnje te intelektualne teškoće (mentalna retardacija).

Prema pravilima kvotnog zapošljavanja, svaki poslodavac koji zapošljava najmanje 20 radnika dužni su zaposliti i osobe s invaliditetom razmjerno broju zaposlenih. Zakonom je propisana kvota obveze zapošljavanja osoba s invaliditetom kaje ne može biti manja od 2 posto niti veće od 6 posto ukupnog broja zaposlenih, ovisno o djelatnosti pojedinca.

Izrada priručnika jedna je od aktivnosti u projektu „REACH-out" nositelja Zadarske županije sufinanciranog u sklopu IV komponente IPA programa, Razvoj ljudskih potencijala.

Provedba mu je započela 1. rujna 2013. godine, a ukupna vrijednost je nešto veća od 213 tisuća eura. Projekt se provodi uz partnere Bjelovarsko-bilogorsku županiju, Razvojnu agenciju Zadarske županije, udrugu Svjetlo iz Zadra, Društvo za pomoć MRO iz Bjelovara te HZZ Područne urede Zadar i Bjelovar.

10% stanovništva

Cilj projekta je doprinijeti integraciji na tržištu rada osobama koje su nezaposlene duže od pet godina povećanjem njihove zapošljivosti u području omogućavanja socijalne uključenosti osoba s intelektualnim teškoćama. Najvažnije projektne aktivnosti uključuju edukaciju i praktično osposobljavanje nezaposlenih za zvanje radnog asistenta osobama s intelektualnim teškoćama te podizanje svijesti obitelji osoba s intelektualnim teškoćama o opasnostima od socijalne isključenosti i podizanje svijesti poslodavaca o mogućnostima radnog angažmana osoba s intelektualnim teškoćama.

"Brojke pokazuju kako u Hrvatskoj čak 10 posto stanovništva ima registriran određeni stupanj invaliditeta, i s obzirom na tu veliku brojku nužna je promjena svijesti jer invalidnost nije obilježje osobe, nego je to niz činitelja od kojih mnoge stvara društveno okruženje. Ljude nesposobnima čini niz diskriminacija, od fizičkih od onih u našim glavama. Zaposlena osoba s invaliditetom daje doprinos cijelom društvu, ali i poboljšavaju joj se kvaliteta života." - naglasila je dr. sc. Perin, navodeći dalje kako Zavod u svakodnevnom radu nastoji razbiti predrasude poslodavaca o zapošljavanju osoba s invaliditetom.

Vodič fizički možete preuzeti u zadarskom uredu HZZ-a ili u pdf izdanju na internetskoj stranici projekta.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.