Napoleoni: IS je više od terorističke organizacije
Talijansko-američka novinarka i politička analitičarka Loretta Napoleoni boravila je u utorak navečer u Zagrebu, gdje je predstavila svoju knjigu "Uspon islamizma", sveobuhvatnu analizu razvoja Islamske države (IS) iz obične terorističke skupine u ono što ona naziva novom, pragmatičnom državom, "potpuno drugačijim fenomenom od Al Kaide i PLO-a".
Knjiga je upravo objavljena u izdanju nakladnika Sandorf i u prijevodu Zrinke Ratković. "Tu sam knjigu napisala kako bih svima, ne samo stručnjacima, pojasnila što je to zapravo Islamska država", kazala je Napoleoni na predstavljanju u Novinarskom domu.
Pokazalo se da je riječ o vrlo zanimljivoj i aktualnoj temi i njezina je knjiga naišla na odličan interes izdavača i čitatelja diljem svijeta, dodala je Napoleoni.
U knjizi ta svjetski poznata stručnjakinja za terorizam izlaže svoju teoriju razvoja modernog IS-a u "mutaciju vlastite ranije verzije" koja, koristeći se metodom suvremenog ratovanja na "predmoderni" način, nastoji stvoriti uvjete za uspostavu kalifata 21. stoljeća.
Islamska država (poznata i kao ISIS, IS, ISIL ili Al Kaida u Iraku) od kasnih se 90-ih godina prošloga stoljeća i džihadističkog sna njezina tadašnjeg terorističkog vođe Abu Musaba al-Zarkavija munjevito proširila prekrajajući nacionalne granice diljem Bliskog istoka, prisvojivši pritom teritorij veći od Ujedinjenog Kraljevstva i podvrgavajući ga svojoj interpretaciji šerijatskog prava.
No, kako je naoružana organizacija za koju prije tri godine praktički nitko nikada nije čuo postala opasan igrač u stanju izazvati najveće svjetske sile?
Ono što Napoleoni u knjizi pokazuje jest kako moderni IS nije proizišao ni iz čega već, gotovo neizbježno, iz specifičnih okolnosti vezanih uz zapadnu nazočnost na Bliskom istoku u 20. stoljeću.
"IS danas ne bi bio to što jest da SAD nije izmislio lažnu priču o njihovoj povezanosti s Al-Kaidom kako bi time opravdao svoju intervenciju u Iraku, koja se pokazala nepotrebnom", pojasnila je autorica.
Kad je o IS-u riječ, suočeni smo s ubojitom kombinacijom "vizionarskog", krajnje racionalnog i pragmatičnog vodstva, i fanatiziranih izvršitelja na terenu spremnih da u ime ponuđene im nade u ponovnu uspostavu kalifata počine i najteže zločine, upozorava Napoleoni u svojoj knjizi.
Ignoriranje tih činjenica više je od pukog zavaravanja - to je opasno, smatra.
IS teži stvaranju moderne države
Okolnosti koje su pogodovale takvom razvoju situacije Napoleoni povezuje s postupnim raspadom nacionalnih država u Siriji i Iraku. Također, smrtonosna kombinacija globalizacije i rastućeg siromaštva izaziva sve veću nesigurnost i potiče naoružane plemenske sukobe pod egidom vjere. Sukobi su neizbježno postali multipolarni, a sve ih karakterizira brutalno nasilje, osobito pred kamerama.
"IS je vrlo moderna država, oni razumiju današnji multipolarni svijet", istaknula je autorica. Vođa IS-a Abu Bakr Al-Bagdadi i njegovi suradnici detaljno su i dubinski proučili funkcioniranje "društva spektakla" i društvenih mreža i medija, dok se istodobno samoproglašenim autoritetom obraćaju globalnoj muslimanskoj zajednici svakodnevno regrutirajući nove sljedbenike, koje povezuje borba protiv imperijalizma, kolonizatora i korumpiranih manjina, napomenula je.
"U pitanju je propagandni rat više nego bilo kakav drugi rat", smatra Napoleoni.
IS teži ostvarenju svih atributa moderne države: teritorijalnosti, suverenitetu, legitimitetu i efikasnoj upravi. Umjesto da se zadovolji manjim enklavama, IS nastoji stvoriti moderni kalifat 21. stoljeća i odbacuje ideju trajne anarhije - naprotiv, na osvojenim područjima jedna od prvih zadaća koje provodi je uvođenje šerijatskog prava.
"To je država koja mladim ljudima nudi novi identitet i, što je za njih još privlačnije, sudjelovanje u stvaranju tog identiteta", kazala je Napoleoni.
Na jednom mjestu u knjizi, Napoleoni čak uspoređuje IS s Izraelom, napominjući kako ta organizacija želi za sunitske muslimane biti "ono što je Izrael Židovima, moderna država ili pradomovina".
Ono u čemu se Islamska država razlikuje od moderne nacionalne države jesu sredstva kojima se koristi kako bi ostvarila svoju geografsku i političku konstrukciju: terorizam.
Potrebno razumjeti IS kako bi ga se moglo pobijediti
Bez obzira uspije li IS u tome u bliskoj budućnosti ili ne, novi model s kojim eksperimentira neizbježno će inspirirati nastanak drugih sličnih naoružanih skupina, smatra autorica. Ono što Napoleoni u konačnici poručuje jest da je IS moguće pobijediti, ali ga je prvo potrebno razumjeti i saslušati.
"Potrebno je ponovno se okrenuti diplomaciji staroga kova, jer mi u ovom trenutku tog neprijatelja još ne poznajemo i zapravo ne znamo što je to što on u stvari želi", istaknula je.
Glavni urednik Sandorfa Ivan Sršen istaknuo je kako ta knjiga nudi odličan uvid u bolje razumijevanje povijesnih i kompleksnih društvenih okolnosti koje su dovele do razvoja IS-a kakvim ga danas poznajemo.
Napoleoni je autorica međunarodnih uspješnica "Teroristički biznis" (2005.), "Zločinačka ekonomija"¸(2008.) i "Maonomics" (2011.). Nakon Fullbrightove stipendije magistrirala je međunarodne odnose i ekonomiju, a zatim i doktorirala na temi terorizma na London School of Economics. Okupila je radnu grupu svjetskih državnika kojoj je cilj bio osmisliti novu strategiju onemogućavanja financiranja terorističkih mreža. Živi u Londonu i Montani i piše za La Stampu, La Repubblicu i El Pais, te putuje svijetom držeći predavanja o gospodarstvu, pranju novca i terorizmu. "Uspon islamizma" njezina je najnovija knjiga, koja se istodobno objavljuje u prijevodima u Hrvatskoj i još osam europskih zemalja. Autorica je Zagreb posjetila u sklopu svoje europske turneje.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.