Izmjene i dopune Zakona
Bacite li udicu s rive ili kaića bez dozvole, kaznit će vas
Ono što je bitno obzirom za one koji odustaju od malog obalnog ribolova - morate podnijeti zahtjev!
Krajem prošle godine, točnije 24. prosinca 2014., Hrvatski sabor usvojio je izmjene i dopune Zakona o morskom ribarstvu, kojima se ukida kategorija malog ribolova, a uvodi se tzv. mali obalni ribolov kojem je uvjet za dobivanje povlastice posjedovanje važećeg odobrenja za ukinuti mali ribolov, piše Narodni list
Radi se o cirka 10.000 malih ribara kojima je upravo ovih dana produžen rok za podnošenje zahtjeva za dozvolu za mali obalni ribolov ili da se pak trajno odreknu povlastice u zamjenu za doživotno pravo na besplatnu dozvolu za lov parangalima i rekreacijski ribolov.
Međutim, ugovori s Europskom unijom podrazumijevaju i jači nadzor nad ribolovom, ne samo malih obalnih ribara i njihovih profesionalnih kolega, već i rekreativaca i sportaša. Stoga, ako vam padne na pamet baciti udicu s rive ili iz vlastitog kaića kako bi uhvatili ručak, imajte na umu da su ovlasti za hvatanje "krivolovaca" proširene čak i na policiju i obalnu stražu i da vas kazniti za ribolov bez dozvole može i policajac koji šeta rivom.
Kriteriji za povlasticu
Kriteriji koji će odlučivati koji će mali ribari dobiti povlasticu daju otočanima na otocima I. skupine 20 plus 1 bod za svaku godinu starosti, najviše do 40 bodova. U II. skupini otoka, otočani i nerazvijene obalne općine i gradovi dobivaju 10 plus 1 bod za godinu starosti, najviše do 30 bodova. Pritom osobe starije od 50 godina dobivaju dodatnih 5 plus 1 bod za svaku godinu koja prelazi 50, maksimalno do 15 bodova. Osobe nezaposlene više od godinu dana dobivaju po 5 plus 2 boda za svaku godinu nezaposlenosti, također do 1 bodova maksimalno, dok oni nezaposleni manje od godinu dana dobivaju "čistih" 5 bodova.
I invalidi, prema stupnju oštećenja, dobivaju određeni broj bodova, od 10 za 100-postotne do 4 boda za 40-postotne. Boduje se i sudjelovanje u Domovinskom ratu i to za svakog branitelja po 20 bodova.
Na koncu, prednost u natječaju dobivaju i siromašnije osobe i to oni čiji mjesečni prihod po članu kućanstva u 2013. godini nije prelazio 2.500 kuna za 6 bodova, do 1.500 kuna za 12 te za manje od 800 kuna prihoda po članu kućanstva - 20 bodova.
Zbroj ovih bodova na koncu će odrediti i rang-listu prema kojoj će biti odabrano 3.500 malih obalnih ribara, a ukoliko više malih ribara ostvari jednaki broj bodova, prednost se daje onima koji imaju prebivalište na otocima ili priobalju. Ako su i tu s istim uvjetima, prednost će imati stariji podnositelji zahtjeva.
Dozvoljeni alati
Ribari koji su se odlučili za mali obalni ribolov, a uspiju dobiti i povlasticu, moći će se služiti s dvije jednostruke mreže stajačice, s visinom najmanje 4 i najviše 10 metara, a ukupno dugačke do najviše 200 metara. U alat malih obalnih ribara također spadaju do tri vrše, dvije osti uz dozvoljenu upotrebu umjetne rasvjete, dvije trapule za lov na velike crve, stajaći pridneni parangal - najviše dva komada i po 150 udica na svakome te konačno povlačni povraz ili panula te povraz s kukom za lov glavonožaca.
Mali obalni ribari mogu i ručno skupljati školjkaše i puževe, no uz ronjenje na dah i upotrebu priručne opreme. Pravila dalje nalažu da se kod ribolova jednostrukim mrežama stajačicama mreža može postaviti u more najranije dva sata prije zalaska sunca te je sjedeći dan dići najkasnije dva sata nakon izlaska sunca. Mreže u moru mogu ostati duže jedino u slučaju nesreće ili vremenskih neprilika, a čak i tada ribar o tome mora izvjestiti nadležnu inspekciju.
Sama povlastica vrijedi isključivo za jedno plovilo, koje je i upisano na nju, a povlastica mora uvijek biti na plovilu. Također, isto plovilo mora biti upisano u registar ribarske flote te imati i tzv. jedinstveni CFR (Coast and Freight) broj plovila.
Svi koji se odmah odreknu povlastice ili u natječaju ne skupe dovoljan broj bodova, kasnije će dobiti besplatne i doživotne dozvole za rekreacijski ribolov i ribolov pridnenim parangalima.
Mali obalni ribolov spada u grupu gospodarskog ribolova, no oni koji nisu ranije koristili mreže i love isključivo za svoje potrebe, nemaju niti razloga prelaziti u mali obalni ribolov, već mogu preći u grupu negospodarskog ribolova - odnosno sportskog i rekreacijskog.
Nova pravila i strožiji nadzor ne tiče se samo "malih" i profesionalnih ribara, jer ulaskom u EU i prihvaćanjem njihovih normi, stroži nadzor vršit će se nad svima koji krenu u ribolov, bilo s obale ili plovila.
Sportski i rekreacijski ribolov
Za tzv. sportski i rekreacijski ribolov potrebna je dozvola, u suprotnom riskirate kazne, a obzirom da su inspekcijske ovlasti proširene s ribolovne inspekcije i na druge državne institucije, poput policije ili obalne straže, kazniti vas može i gradski policajac koji vas u šetnji rivom uhvati kako bacate udicu bez dozvole.
Jedine iznimke, koje mogu baciti udicu i to isključivo odmetom s jednim povrazom s ili bez korištenja štapa, su osobe mlađe od 14 godina. Svi ostali moraju kupiti dozvole u područnim uredima Uprave ribarstva, a dnevne i višednevne dozvole dostupne su i elektronskim putem na internetskoj stranici Uprave ribarstva.
Sportski i rekreacijski ribolov možete obavljati bilo gdje na ribolovnom području hrvatskog Jadrana, osim na udaljenosti od 200 metara od objekata marikulture, u lukama i lučicama - osim na označenim mjestima koje dozvoli lučka uprava. ribolov je također zabranje na plažama i kupalištima, osim na mjestima gdje to dozvole grad ili općina i to od 1. svibnja do 1. listopada. Udicu ne smijete baciti niti na posebnim staništima, kao što je primjerice ušće Zrmanje te u nacionalnim parkovima poput Kornata, gdje je športski i rekreacijski ribolov reguliran posebnim propisima ustanova koje njima upravljaju.
Na internetskoj stranici Uprave ribarstva elektronski možete kupiti dozvolu za rekreacijski ribolov po izboru - jednodnevnu za 60 kuna, trodnevnu za 150, tjednu za 300 te mjesečnu za 700 kuna.
Dozvola za lov na tune, iglune i iglane za jedan dan košta 120 kuna, za tri dana 300 te za tjednu dozvolu 600 kuna. Godišnje dozvole pak mogu kupovati isključivo osobe s prebivalištem u Hrvatskoj i to po cijeni od 100 kuna za maloljetnike, umirovljenike i starije od 60 godina starosti te invalide Domovinskog rata, dok je za osobe od 19 do 59 godina starosti cijena godišnje dozvole 500 kuna. Za starije od 65 godina koji imaju prebivalište na otocima ili na poluotoku Pelješcu, godišnja dozvola se izdaje besplatno.
Uz samu dozvolu, bilo dnevnu ili višednevnu, morate imati i člansku iskaznicu HSŠRM (Hrvatskog saveza za sportski ribolov na moru) ili saveza za ribolov na moru druge države, a godišnju možete dobiti samo uz iskaznicu HSŠRM.
Za ribolov pridnenim parangalom morate izvaditi posebnu dozvolu, za koju je opet uvjet imanje godišnje dozvole za sportski i rekreacijski ribolov na moru. Za podvodni ribolov vrijeme spomenute dozvole, no ne i za osobe mlađe od 16 godina. Od opreme dozvoljeni su štap i rola, te po najviše dva odmeta, kančenice ili panule, s dvije ili najviše tri udice, te povraz s kukom za lov glavonožaca. Vlasnici godišnjih dozvola još uz ove alate smiju koristiti i osti te naprave za lov velikog crva, kao i parangal s ukupno 100 udica i posebnu dozvolu za parangal. "Godišnjaci" mogu koristiti i do tri vrše za ribu te podvodnu pušku, ali isključivo na dah.
Podnesite obavezno zahtjev
Novi rokovi za zahtjeve su do 31. ožujka 2015. za predaju zahtjeva podnositelja koji trajno odustaju od povlastice za mali obalni ribolov, ali u zamjenu žele doživotno pravo na besplatnu dozvolu za rekreacijski ribolov i ribolov parangalima, te do 6. ožujka za one koji ulaze u natječaj za mali obalni ribolov.
Ono što je bitno obzirom za one koji odustaju od malog obalnog ribolova - morate podnijeti zahtjev, jer ukoliko ne podnesete zahtjev za izdavanje povlastice ili zahtjev za odustajanje u roku, smatrat će se da ste odustali od obje opcije te vam neće dati čak niti pravo na rekreacijski ribolov i ribolov pridnenim parangalima.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena na Crkvenom kod kućnog broja 11.
Izdvojeno
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.