Beograd:
Srbija: Prosvjetari prijete radikalnijim štrajkom budu li im uskraćene plaće
Predsjednik Unije sindikata prosvjetnih djelatnika Srbije Dragan Matijević zaprijetio je u četvrtak da će taj sindikat u ponedjeljak 23. ožujka radikalizirati prosvjede ostane li država pri odluci da sudionicima prosvjeda umanji ili ne isplati plaće zbog štrajka u veljači.
Sindikat je, najavljujući zahtjev resornom ministarstvu, upozorio da nema zakonske osnove za umanjenje plaća djelatnicima koji su u štrajku, a ravnateljima škola je zaprijetio je tužbama ukoliko provedu nezakonite odluke ministarstva obrazovanja za umanjenje plaća.
"Nastavnici će u ponedjeljak stupiti u jednodnevni štrajk, ako plaće za veljaču, čija je isplata u petak, budu umanjene zbog sudjelovanja u štrajku", rekao je ovaj sindikalni aktivist nakon što je ministar obrazovanja i znannosti Srđan Verbić izjavio da je smanjenje plaća nastavnicima zbog štrajka po zakonu.
Nastavak štrajka potvrdio je i čelnik Sindikata djelatnika u prosvjeti Miodrag Sokić, rekavši u četvrtak agenciji Beta da članovi tog sindikata i djelatnici koji ih podržavaju i dalje održavaju satove po 30 minuta, a sljedećeg tjedna sindikati će dogovoriti daljnje poteze.
Tijekom jučerašnjeg prosvjeda više od 5.000 prosvjetnih djelatnika, članova dva sindikata, u središtu Beograda napadnut je resorni ministar Srđan Verbić, kojeg su prosvjednici polili vodom kada je prišao okupljenoj skupini koji su dočekali negodovanjem i zvižducima.
Verbić se kasnije sastao s predstavnicima oba sindikata, ali je sastanak završio bez ishoda kojim bi prosvjetari bili zadovoljni jer je ministar potvrdio da plaće u javnom sektoru ovise o uvjetima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Prema podacima dva sindikata koji su u štrajku, započetom 17. studenog prošle godine, prosvjedom je obuhvaćeno oko 700 osnovnih i srednjih škola, odnosno oko 50.000 prosvjetnih djelatnika.
Druga dva reprezentativna sindikata, potpisali su ranije s ministarstvom poseban kolektivni ugovor i Sporazum o prekidu štrajka.
Prosvjetni djelatnici zahtijevaju da budu izuzeti iz vladine odluke o smanjenju plaća u javnom sektoru jer su im, kako tvrde, plaće ionako ispod republičkog prosjeka, a oko 15.000 zaposlenih u obrazovanju je na minimalcu koji su Srbiji iznosi oko 210 eura.
Prosječna plaća u obrazovanju u Srbiji je oko 400 eura, a sindikati su, najavljujući štrajk, situaciju ilustrirali primjerom da "srednjoškolski profesor ima istu plaću kao vozač u ministarstvima ili tajnica u policiji".
Vezane vijesti
-
-
-
-
Policija je objavila da je do sada uhitila gotovo 200 izgrednika koji su sudjelovali u neredima nakon prosvjeda u Beogradu u povodu proglašenja kosovske neovisnosti
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.