Mehanizam poticanja i ohrabrivanja lokalnih vlasti
Bruxelles predlaže novčane nagrade za spajanje općina
Hrvatska bi trebala imati mehanizam poticanja i ohrabrivanja lokalnih vlasti da se dobrovoljno odluče na spajanje općina i gradova. Naravno, taj poticaj trebao bi biti novčani, javlja N1info
To su ovih dana, potvrdilo nam je više izvora, predstavnicima Vlade sugerirali činovnici Europske komisije koji su u Hrvatsku došli na konzultacije oko provođenja Nacionalnog plana reformi koji uključuje i reformu javne uprave kako bi ona bila učinkovitija.
U Europskoj komisiji smatraju da u Hrvatskoj ima previše gradova i općina, odnosno da su one s obzirom na trošak neučinkovite i da ih Vlada treba novčano poticati na to da se odluče na dobrovoljno spajanje.
Model koji Komisija sugerira Hrvatskoj Vladina je administracija pronašla u Finskoj koja je pripreme za taj projekt pokrenula 2005. godine, a sama je Komisija, odnosno njezini činovnici u izvješću iz 2014. godine, ocijenila da nije sigurno je li taj pothvat donio rezultate.
Osim na smanjenju gradova i općina, iz Komisije inzistiraju i na tome da se smanji broj, a samim time i trošak, agencija u Hrvatskoj što je najavila i sama Vlada.
No, to nije sve. Kad je u pitanju javna uprava rezovi se očekuju i po područnim jedinicama ministarstava, a naši sugovornici iz Vlade priznaju da se tu svakako može postići ušteda, ali da se stvari ne mogu lomiti preko koljena kako se ne bi ugrozilo funkcioniranje sustava.
Osim javne uprave, gosti iz Bruxellesa su zainteresirani i za to da Hrvatska ubrza mirovinsku reformu. Bruxelles je tražio od Hrvatske da skrati rok podizanja životne dobi za odlazak u mirovinu na 67 godina, ali je Vlada ostala kod starog datuma 2030. godine. No, sada zahtijevaju da se ubrza donošenje odluka o ukidanju beneficiranog radnog staža, na što se Hrvatska i obvezala, ali zasad odluke nisu donesene, piše Novi list.
Vezane vijesti
-
Najbolja hrvatska atletičarka Sandra Perković osvojila je treće mjesto na natjecanju bacačica diska koje je održano u gradskom parku Ter Kamerenbos dva dana prije glavnog dijela mitinga Dijamantne lige u Bruxellesu, dok je druga hrvatska predstavnica Marija Tolj bila peta.
-
Objavljen je popis izvođača koji će u subotu na Prisavlju nastupiti na ovogodišnjoj dodjeli glazbenih nagrada Porin, kada će se uz nagrade u 36 kategorija dodijeliti i tradicionalne nagrade za životno djelo.
-
Hrvatska je među tri najgore članice Europske unije po stanju ekonomije. Oni to zovu makroekonomske ravnoteže, a uz nas najgore članice su Italija i Cipar.
-
Prof. dr. sc. Ante Kolega Zadar dobio je priznanje „Stanko Ožanić“ za životni doprinos unaprjeđenju vinarstva, a Željko Katuša priznanje „Stjepan Bulić“ za životni doprinos unaprjeđenju vinogradarstva.
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.