Događaji

Svjetski dan slobode medija

Uz Svjetski dan slobode medija: novinarstvo, profesija na niskim granama

Uz Svjetski dan slobode medija: novinarstvo, profesija na niskim granama

Svjetski je dan slobode medija čiji je cilj promicati svijest o potrebi za dobrim i slobodnim novinarstvom. Na žalost iz godine u godinu novinarstvo je sve opasnije zanimanje, po nekim istraživanjima najgore zanimanje na svijetu.

Broj stradalih novinara svake godine raste. Novinarstvo u Hrvatskoj je također na niskim granama. Na ljestvici medijskih sloboda zauzimamo 80. mjesto, u društvu smo sa susjednom Srbijom te s Indijom.

S kakvim se problemima novinari u Hrvatskoj susreću, i što treba napraviti da bi se to promijenilo? Ante Ljubičić razgovarao je s novim predsjednikom HND-a Sašom Lekovićem.

Novinarska struka u Hrvatskoj je izgubila integritet, odgovara Leković na pitanje o najvećim problemima novinarstva.

"Kada bi se vratio taj ugled, prvo se mora steći integritet, a on se može steći pokušajem ustrojenja čitavog niza razloga zbog kojih smo došli do tog razloga. Neki su objektivni, a neki subjektivni. Nisu ni novinari samo žrtve i potpuno nevini u toj situaciji," rekao je Leković. Pitanje koje se nameće je i nedostaje li solidarnosti među novinarima?

"Svakako jedan od problema i to na svim razinama. Od one situacije kada je netko ugrožen na radnom mjestu ili ostane bez posla, do onih svakodnevnih situacija kada se ne brinimo previše kako će izgledati neki zakon koji može utjecati na novinarstvo u cjelini, pa isti tako i na novinara ponaosob," poručio je Leković.

Posljednjih godina stotine novinara su ostale bez posla, jako veliki broj je nezaštićen ili u prikrivenom radnom odnosu, plaće su najčešće ispod prosjeka, a ni ne stižu na vrijeme. Leković ističe da HND ne može pomagati s novčanim sredstvima, ali da se može boriti za izmjenu zakona.

"Zakoni koji će biti na korist novinarstva i novinara, pokušaj dodatnog obrazovanja novinara, povećanje solidarnosti na način da ćemo novinarima i svim članovima nuditi više nego što je HND do sada činio," kaže Leković.

Još jedna negativna stvar vezana uz novinarstvo je pojavljivanje novih medija ili emisija u kojima se širi netrpeljivost ili se ne pridržavaju novinarskih načela. Leković ističe da su kriteriji poremećeni u čitavom društvu te da će se HND boriti za povratak kriterija.

"I naravno mi snimo nikakva medijska policija i da nekome zabranjujemo da radi ili da nekog tjeramo da nekog otpusti. Ali, ćemo ukazivati na sve konkretne slučajeve i tendencije koje su protivne ovim postulatima novinarskog zanata," kaže Leković.

Novinarstvo se sve više gleda kao produžena ruka PR-a i marketinga s kojima ne bi smjelo imati veze. Na Fakultetu političkih znanosti je s jedne strane zamrznut kolegij istraživačkog novinarstva, a glavna osoba na studiju novinarstva je ujedno i vlasnik PR agencije.

Leković kaže da je tu očito sve bilo po zakonu. Ipak, ističe da je i problem što Fakultet godišnje dobija sve manje novca. S druge strane, neki fakulteti imaju taj kolegij, ali pitanje je tko ga predaje.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.