Događaji

Eko Zadar predstavlja projekt "Zeleni kalendar"

Eko Zadar predstavlja projekt

Damir Šeler u Zadru će govoriti o konceptu miroljubive poljoprivrede, permakulturi i šumskim vrtovima

U povodu Dana zaštite prirode, 22. svibnja 2015.u Gradskoj knjižnici Zadar, u Multimedijalnoj dvorani, će s početkom u 18 sati predavanje na temu „Jestivo i samoniklo bilje" održati Damir Šeler, permakulturist i jedan od vodećih domaćih stručnjaka za alternativne poljodjelske vještine, vrstan poznavatelj bilja na području sve četiri hrvatske biogeografske regije.

Dan kasnije, u subotu 23. svibnja, Šeler će održati radionicu sakupljanja i prepoznavanja samoniklog jestivog na području Zadra, a radionica će se provesti na potezu Musapstan-Bokanjac-Crrno.

 

Predavanje i radionicu organizira udruga „Eko-Zadar" u sklopu projekta „Zeleni kalendar".

Radionica je besplatna, no broj sudionika je ograničen pa se zainteresirani mogu prijaviti na telefone 023/300-119, 091 89 22 385, kao i na facebook profilu udruge Facebook/Eko Zadar ili putem adrese elektronske pošte desk@ekozadar.hr.

-Hrvatska je po biološkoj raznolikosti jedna od najbogatijih zemalja na području Europe. Zahvaljujući svom geografskom položaju, obuhvaća četiri različite biogeografske regije sa različitim klimatskim, ekološkim i geomorfološkim uvjetima. Procjenjuje se da na našem području; na kopnu, moru i u podzemnim staništima, ima između 50.000 i 100.00 tisuća vrsta, dok ih je istraženo svega 38.000. Za ovako površinski malu zemlju ovo je izuzetno veliki broj.

Damir Šeler govorit će o konceptu miroljubive poljoprivrede, permakulturi i šumskim vrtovima, a do sada je održao i niz radionica sakupljanja i prepoznavanja samoniklog jestivog bilja, najavljuje Atana Grbić, voditeljica projekta „Zeleni kalendar".

Projekt „Zeleni kalendar" provest će se između svibnja i studenog 2015., a s 10.000 kuna financira ga Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša Grada Zadra. U sklopu provedbe ovog projekta udruga "Eko-Zadar" će nizom edukativnih aktivnosti obilježiti još neke od značajnih datuma iz područja zaštite okoliša; Svjetski dan zaštite okoliša, Međunarodni dana zaštite ozonskog sloja, Europski tjedan mobilnosti i Međunarodni tjedan za smanjenje otpada.

-Pozornost posvećenu ovim danima koristimo za informiranje građana/ki o značaju i načinima zaštite i očuvanja prirode i okoliša. Informiranje je usmjereno mogućnostima recikliranja u skladu s konceptom 3R (Reduce - Reuse - Recycle / Smanjiti - Oporabiti - Reciklirati), mogućnostima zdrave prehrane i odgovornog procesa uzgoja i pripreme hrane, te o lokalnom i sezonskom bilja, o odgovornom kretanju u gradskoj sredini i infrastrukturi koja to treba omogućiti.

Polaznici radionica naučit će samostalno izraditi „seed bombs" što će im otvoriti nove vidike uzgoja biljaka te olakšati pristup teško dostupnim dijelovima vrta. Polaznici radionica o recikliranju tekstila naučit će samostalno izraditi jednostavniju odjeću i igračke od već postojeće stare odjeće, a polaznici radionice recikliranja papira naučit će samostalno izraditi košarice od starog papira.

Naučene vještine doprinijet će njihovom kućnom budžetu, kao i zadovoljstvu sobom zbog činjenice što su svladali novu vještinu, rekla je Grbić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.