Događaji

Dan bibinjskih branitelja

Sjećanje na poginule bibinjske branitelje na groblju Sasavac

Sjećanje na poginule bibinjske branitelje na groblju Sasavac

Komemoracijom, polaganjem vijenaca i molitvom za poginule bibinjske branitelje kod centralnog križa na groblju Sasavac, Bibinjci su obilježili Dan bibinjskih branitelja s kojim se obilježava i 24. godišnjica zajedničke akcije hrvatskih vojnih i redarstvenih snaga kodnog imena Jaguar, u kojoj je oslobođeno brdo Križ iznad Bibinja.

Molitvu odrješenja predvodio je župnik don Roland Jelić.

Međutim, jaka kiša, koje je palo oko 70 litara na četvorni metar, sasvim je poremetila daljnji protokol obilježavanja ovog značajnog dana i svečanosti bibinjskih branitelja koja se trebala nastaviti na brdu Križ. Petometarsku hrvatsku trobojnicu na 15 metara visoki jarbol na Križu podiglo je općinsko izaslanstvo, a daljni protokol na brdu Križ zbog jake kiše s razlogom nije nastavljen.

- Na taj slavni dan Domovinskog rata Bibinjci su zajedno s ostalim postrojbama Hrvatske vojske oslobodili dotad zloglasno brdo Križ, prisjeća se legendarni Vinko Šimunić Bubanj, zapovjednik bibinjske satnije koja je držala južnu stranu Križa, a bila je u sastavu 159. brigade.

– Srbočetničke postrojbe s brda Križ su sijale smrt, imale su Zadar, Bibinje, Sukošan i okruženje na dlanu, kontrolirali su i Jadransku magistralu koja je tada bila jedini spoj sjevera i juga Hrvatske.

S te kote, na 152 metra nadmorske visine, vidi se čak 26 mjesta na zadarskom području. S brda Križ, nekadašnje radarske stanice JNA, pobunjeni Srbi i jugovojska su iz brojnih bunkera terorizirali Zadar i širu okolicu.

Mjesecima prije oslobađanja Križa stanovništvo je živjelo pod općom opasnošću u skloništima, bez vode i struje. Civilne žrtve na Jadranskoj magistrali bile su svakodnevica. Tek nakon oslobađanja Križa Zadar je počeo disati.

– To su bili dani nadljudske hrabrosti, domoljublja, ponosa i slave koji se nikad neće zaboraviti, kazao je načelnik Bruno Bugarija i podsjetio da je istog dana kada je na Križu zavijorila hrvatska zastava, ona zavijorila i u New Yorku, prigodom prijema Hrvatske u UN.

Još 25. studenog 2002. godine Općinsko vijeće općine Bibinje je utvrdilo 22. svibnja Danom bibinjskih branitelja.

- U konačnici Križ bi trebao postati mjesto pijeteta Domovinskog rata. Mjesto je to gdje će naši mladi, ali svi namjernici moći naučiti nešto o vojnoj povijesti Hrvatske. No to će, također biti jedno od ljepših izletišta u cijelom zadarskom kraju, poručio je Bugarija.

U Domovinskom ratu je sudjelovalo sveukupno oko 800 Bibinjaca. Svoj su život za Hrvatsku dali legendarni redarstvenik Franko Lisica te hrvatski vitezovi Alfredo Lisica, Dragan Lisica Taka, Zvonimir Sikirić i Mladen Bugarija Cuki

Ove godine kiša, lani poplava. Podsjetimo, i protekle godine zbog katastrofalnih poplava koje su poplavile brojna naselja u istočnoj Hrvatskoj te odnijele žrtve svečanost je bila skromna. Bibinjci su u to vrijeme u velikom broju na trgu dr. Franje Tuđmana donirali opremu za djecu i novorođenčad, dječju hranu, pelene, higijenske potrepštine, sredstva za održavanje čistoće prostora.

S novčanim sredstvima uključila se i općina Bibinje na čijem je čelu bio sadašnji načelnik Bruno Bugarija, tadašnji vršitelj dužnosti načelnika do prijevremenih izbora, 15. lipnja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.