Događaji

Poticanje poduzetničkog duha

Završen projekt o cjeloživotnom učenju o poduzetništvu kroz obrazovanje, SEECEL

Završen projekt o cjeloživotnom učenju o poduzetništvu kroz obrazovanje, SEECEL

U srijedu, 10. lipnja, održana je konferencija povodom završetka projekta SEECEL u Poljoprivrednoj, prehrambenoj i veterinarskoj školi Stanka Ožanića Zadar koja ujedno i sudjeluje na projektu SEECEL.

Projekt SEECEL ima za cilj postaviti cjeloživotno učenje o poduzetništvu kroz obrazovanje. SEECEL je regionalni centar za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne europe(South East European Centre for Entrepreneurial Learning). Na projektu sudjeluju Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo,Makedonija, Srbija i Turska.

Cijeli program podržan je od Europske Unije i Glavne uprave Europske komisije za poduzetništvo i industriju s ciljem razvoja poduzetničkog učenja kao ključne kompetencije u svim razinama i oblicima obrazovanja. Kroz poticanje suradnje stručnjaka zemalja jugoistočne Europe i razmjenu dobre prakse, cilj je Centra podržati unapređenje učenja poduzetništva, poticanje poduzetničkog duha i poduzetničkog razmišljanja kod svih generacija.

Na konferenciji su sudjelovale ravnateljica škole, Jelena Gulan, voditeljica projekta profesorica Anastazija Milardović i profesorica Snježana Zubčić.

Ravnateljica je kazala:''Naša Škola je jedna od škola u RH koja je sudjelovala u međunarodnom pilot projektu „Učenje za poduzetništvo" u sklopu Regionalnog centra za poduzetničko učenje u Jugoistočnoj Europi (SEECEL). Projekt je krenuo 1. listopada 2015. godine i traje jednu godinu te se ostvaruje kroz nastavu općeobrazovnih nastavnih predmeta.U projektu su sudjelovali svi učenici škole a posebno moram naglasiti da smo uključili i djecu s teškoćama u razvoju pomoćne pekare i pomoćne cvjećare.

Cilj je bio kroz općeobrazovne nastavne predmete razvijati kreativnost, smisao za inicijativu, spremnost za preuzimanja rizika, samostalnost, liderstvo, timski rad, podizanje svijesti učenika o mogućnosti samozapošljavanja i poduzetništvu , stjecanje specifičnih poslovnih vještina.Uz to su i nastavnici sudjelovali na seminaru na temu poduzetništva.Za Nastavničko vijeće je organizirano predavanje na temu poduzetništva u nastavnim predmetima koje je održala prof. dr.sc. Dijana Vican te za završne razrede organizirali smo tribinu pod nazivom „Poduzetnički duh"na kojoj su se učenici susreli s mladim poduzetnicima.

Isto tako su posjetili CISOK gdje je za njih bilo organizirano predavanje na temu „ Poduzetništvo je li to za mene?Način na koji učimo određuje način razmišljanja i djelovanja. Iako ne možemo sad reći tko će od naših učenika koji su sudjelovali u projektu postati poduzetnik u budućnosti, bitno je promicati pozitivne stavove prema poduzetništvu, učiti ih poduzetničkom načinu učenja, razvijati poduzetničke vještine i znanja koje će donositi dobrobit mladim ljudima i dugoročno djelovati na jačanje konkurentnosti.''

Voditeljica projekta SEECEL, Anastazija Milardović je detalnije pojasnila aktivnosti projekta:

''Kompletan projekt je organiziran kroz on-line suradnju.Bazira se na aplikaciji koja se popunjava u određenim rokovima na Seecelovoj web stranici sa zadanim dokumentima koji se potom odobravaju od strane institucije. Projektni tim je nosioc projekta, čine ga nastavnici općeobrazovnih predmeta: Snježana Zubčić, prof. njemačkog jezika, Drinka Dujmović, prof. hrvatskog jezika, Rina krišto, prof. Povijesti, Bruna Bišćan, prof. etike i kulture, Darko Kilijan, prof. tjelesne i zdravstvene kulture. Oni su zajedno s učenicima od prvog do četvrtog razreda promovirali poduzetničko učenje kroz većinu aktivnosti i događanja u školi u toku ove školske godine.Ja ću vam predstaviti samo neke od tih aktivnosti i ukratko prikazati kako su ih povezali s poduzetništvom u nastavi.

Povodom Dana jabuka u listopadu učenici su zajedno s prof S. Zubčić osmislili i dizajnirali tri interaktivna plakata pod temom Što se sve može napraviti s jabukama koje nisu za prodaju. Plakati su objavljeni na str. Glogstera. U mjesecu prosincu naša je škola sudjelovala na manifestaciji „Naši mali gušti" koju organizira Hrvatska gospodarska komora. Tim povodom učenici su zajedno s prof. B. Bišćan dizajnirali etikete za proizvode naše učeničke zadruge Vridne ruke. Prigodom obilježavanja Dana ružičastih majica u suradnji s Centrom za edukaciju i prevenciju nasilja, u veljači, učenici su s prof. D. Dujmović osmislili obilježavanje ovog dana, puštajući u zrak ružičaste balone te su na taj način osvijestili prevenciju vršnjačkog nasilja u školi.

Za dan zaljubljenih 14. veljače učenici su s prof. Rinom Krišto osmislili i izradili platnene torbe s povijesnim motivom poznate slike „Poljubac mornara i bolničarke" te su ih izložili na štandu na Narodnom trgu. Učenici trećeg razreda su s prof. D. Kilijanom osmislili i organizirali malonogometni turnir parova povodom dana Škole. Učenici su sami izradili prigodne plakate i medalje, a za zakusku su se pobrinuli također naši učenici u zanimanju pekar.

Osim ovih aktivnosti u toku provedbe ovog projekta u Školi smo organizirali tribinu o poduzetništvu među mladima, pod nazivom „Poduzetnički duh", na koju smo pozvali nekoliko gospodarstvenika koji su učenicima predstavili svoja poduzeća. Na tribini su govorili i predstavnici komore i drugih škola. Naši su učenici također sudjelovali i na radionici CISOK-a pod nazivom „Poduzetništvo - je li to za mene?" Svi nastavnici iz projektnog tima u toku ove školske godine sudjelovali su na seminarima organiziranim na temu poduzetništva u nastavi. Kruna događanja bio je sajam cvijeća u SV. Filip i Jakovu gdje su naše učenice u zanimanju cvjećar zajedno sa profesorima izradile instalaciju „Krevet od ruža" te tako na najljepši način predstavile svoju školu. Ovim projektom smo izuzetno zadovoljni jer smo pokazali kolike su mogućnosti uvođenja poduzetništva u nastavu. Razvijanje poduzetničkog duha i promišljanje o poduzetništvu je moguće ostvarivati na svakom području učenja i djelovanja.''


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.