Događaji

Podsjećamo:

Proslava Dana državnosti u Zadru uz Festival kreativnosti i "Hrvatsko NAJ"

Proslava Dana državnosti u Zadru uz Festival kreativnosti i

Dan državnosti u Zadru proteći će u raznovrsnom kulturno-zabavnom programu.

Za sve kreativce i ljubitelje "Uradi sam" ostvaraja, tu je Festival kreativnosti u organizaciji Udruge za promicanje audio - vizualne kulture FISTT.

Dnevni program obuhvaća sajam rukotvorina (nakit, slike, tekstil, keramika) i izložbu radova neafirmiranih autora, održat će se i kreativne radionice i atraktivni performansi. Cijeli program bit će popraćen etno i world glazbom, a prezentirat će se i autorska audio i vizualna dijela mladih neafirmiranih autora.

Tai chi chuan (jutarnje vježbe na gradskim površinama: Riva, park kraljice Jelene), mala škola surfanja - kreativne radionice u suradnji sa surf školom Tri strijele, HEKLAIKU - radionica heklanaj za početnike, predavanje i radionica tkanja na okviru, glazbena radionica.

Večernji dio bit će organizacija glazbenih predstvaljanja, pjesmu, ples i izvedbene umjetnosti s multikulturnim worl music prizvukom uz svjetlosne projekcije i audio vizualni performans s umjetnicima Gordanom i Zorislavom Šojat na lokacijama Trg 5 bunara, Forum, Narodni trg

Također, tu je i manifestacija SVI zaJEDNO - HRVATSKO NAJ, koja će se održati na Narodnom trgu od 20:30sati.

Po prvi put, u Zadru se, pod pokroviteljstvom Gradonačelnika Grada Zadra i TZ Grada Zadra održava program "SVI zaJEDNO HRVATSKO NAJ " i tako obilježava Dan državnosti. Prezentirat će se i Kraljevska regata: Od Knina do Nina i akcija Ultra Sonika "KUPUJMO LOKALNO".

Dan državnosti na Narodnom trgu:

U glazbeno- scenskom programu predstavit će se dio hrvatske nematerijalne kulturne baštine zaštićene na nacionalnoj i UNESCO-voj listi zaštićene nematerijalne baštine uz sudjelovanje glazbeno plesne skupine ETHNOTINE, modne revije etno dizajnerice Mine Petre, paških čipkarica, Tovareće mužike, KUD-a Milan Begović iz Vrlike, klape Arbanaške, Društva Stanaraca, KUD-a Sv. Šime iz Rtine i drugih.

Republika Hrvatska je na samom svjetskom vrhu po broju upisanih nematerijalnih kulturnih dobara na UNESCO-vim listama nematerijalne svjetske baštine. Druga je u Europi i peta u Svijetu .

Globalno bogatstvo tradicije postalo je motivom zbog kojeg se putuje. Turisti traže način na koji bi doživjeli nove kulture i iskusili globalno različitu umjetnost, obrt, rituale, kuhinje.

U mnogim se društvima kulturna baština smatra nacionalnim blagom, vrijednim očuvanja i prezentiranja, koje postaje dijelom globalne turističke ponude.

WTO predviđa porast potražnje u sektoru kulturnog turizma za 15% godišnje do 2020.g., a tržište sektora opsega je poslovanja od 50 milijardi eura godišnje.

Program prvi put je predstavljen u sklopu CRO TOURA 2012 godine.

Program:

1. Trepetaš

(inačice drmeša iz pokupskih krajeva)
Koreografija i glazba: Goran Knežević
Aranžman: Dražen Varga

2. „Krčki tanac"

Koreografija i glazba: Goran Knežević
Studijska obrada: Toni Eterović

3. Zagora

(folklor dalmatinske zagore)
Koreografija i glazba: Goran Knežević

4. Slavonski ethno express

Koreografija i glazba: Goran Knežević
Aranžman: Dražen Varga

5. „Balun"

(istarski folklor)
Koreografija i glazba: Goran Knežević
Aranžman: Dražen Varga

6. „Pod oblokom melin melje"

(podravski folklor)
Koreografija i glazba: Goran Knežević
Aranžman: Dražen Varga

Ženski plesno vokalni ansambl Ethnotine iz Zagreba izvodi jedinstvenu i originalnu scensku prezentaciju folklorne umjetnosti koju je osmislio Goran Knežević, priznati hrvatski folklorni koreograf, voditelj i publicist. Autorskom inventivnošću nastoji se oplemeniti tradicijske plesno - glazbene predloške, uskladiti ih s duhom vremena i senzibilitetom gledatelja te očuvati ljepotu, stil i sklad krajevne tradicije.

Dosadašnjim atraktivnim nastupima djevojke su pridobile pažnju stručne i svekolike hrvatske javnosti koja je s velikim oduševljenjem prihvatili ovaj novi način scenskog oblikovanja folklorne građe. Istovremeno u samostalnim nastupima djevojke izvode tradicijske napjev prema izvornim predlošcima s ciljem točnog prenošenja melodijske linije, višeglasja, narječja i ugođaja.

Plesačice svoj program izvode u dizajnerski oblikovanim kostimima usklađenim sa scenskom i tradicijskom estetikom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.