Događaji

Eko Zadar poziva:

Dođite na radionicu izrade rotirajućeg kompostera!

Dođite na radionicu izrade rotirajućeg kompostera!

U organizaciji udruge „Eko Zadar"" održat će se radionica izrade rotirajućeg kompostera prikladnog za zajedničko kompostiranje stanara u stambenim zgradama.

Radionica će se održati u ponedjeljak, 29. lipnja 2015., s početkom u 18 sati u Vukovarskoj 1 B (na Bilom Brigu) u Zadru, a vodit će ju dipl. ing. agronomije Iva Lukin. Radionica je otvorena za sve zainteresirane.

-Tijekom radionice bit će izrađena dva rotirajuća kompostera i pripadajuća konstrukcija koji su namijenjeni kompostiranju stanara u stambenoj zgradi na adresi na kojoj se radionica i održava.

Stanarima/kama će biti podijeljene posude u koje će u svojim domovima odvajati biorazgradivi otpad za kompostiranje i donositi ga u komposter. Sudionici će dobiti i letke s informacijama o tome što ide u komposter i kako s njime postupati da bi se dobio kvalitetan kompost. Rotirajući komposter je izabran s obzirom da je jednostavan za korištenje - potrebno ga je samo okrenuti nekoliko puta i na taj se način prozračuje, a s obzirom da je na povišenom postolju i zatvoren - zaštićen je od glodavaca i kiše. Primjenom ovakvog kompostera izbjegava se mnogo potencijalnih problema pri kompostiranju.

U rotirajućem komposteru je biootpad zaštićen od glodavaca, mrava ili bilo kakvih štetnika, nije vjerojatna pojava neugodnih mirisa, smanjena je mogućnost isušivanja komposta, a prebacivanje nije potrebno jer je riješeno rotiranjem, što je posebno zabavno djeci.

Možda najveća prednost takvog kompostiranja je što je proces znatno ubrzan. Jedina mana ovakvih kompostera je ograničeni volumen. Zato su rotirajući komposteri idealni za gradske vrtove i prostore gdje proces kompostiranja mora biti skriven od očiju i nosova susjeda i sugrađana, a količine biootpada za kompostiranje nisu prevelike, rekla je Iva Lukin.

Kompost je, podsjećamo, od presudne važnosti za ekološku proizvodnju bilja i najbolji način za poboljšanje kvalitete vrtnog tla. Najjeftiniji način za poboljšanje plodnost i kvalitete svoga tla je unošenje komposta kojeg je osoba sama proizvela.

Radionica se održava u sklopu projekta „Kompostirajmo zajedno" kojeg financira Grad Zadar, Upravni odjel za razvitak otoka i zaštitu okoliša s 9.998.57 kn, te Gradska knjižnica Zadar u materijalnom obliku u protuvrijednosti od 1.200,00 kn.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.