Događaji

Da nešto ne štima, dobar je primjer Općina Preko

Zašto ministarstva ne odabiru zadarske projekte?

Zašto ministarstva ne odabiru zadarske projekte?

Zaobilazi li Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije namjerno zadarsku regiju? Pitanje je to koje često preko usta prevaljuju svi oni koji svoje projekte prijavljuju na natječaj koje raspisuje ministarstvo na čelu s Brankom Grčićem, piše Narodni list

Koče regionalni razvoj

Da nešto ne štima, dobar je primjer Općina Preko. U zadnje tri godine prijavili su brojne projekte, no dobar dio njih ne prolazi. Projekti su to za koje su im i vanjski stručnjaci potvrdili da su dobro napravljeni. S druge strane, projekti koji isti tim piše i radi, ali ih odobrava Ministarstvo poljoprivrede, tj. Hrvatske vode prolaze.

"Iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova europske unije i Ministarstva turizma nikad nismo dobili objašnjenje zašto nam neki projekt nije prošao. Dok s druge strane ih Hrvatskih voda stalno nas upućuju kako da unaprijedimo svoj projekt." - ističe Mladen Lucin, zaposlenik komunalnog društva otok Ugljan. Što dovodi do paradoksalne situacije, da ministarstvo koje bi trebalo poticati, koči regionalni razvoj.

Iskustvo rada na EU projektima stjecao je i kao član komisije koja je izrađivala studiju ekonomske isplativosti za poslovnu zonu Šopot.

Nisu to jedine zamjerke koje iznosi na račun ministarstva kojem bi u fokusu trebalo biti poticanje regionalnog razvoja.

"Naša Općina u svom sastavu ima Rivanj i Sestrunj, to su dva nerazvijena otoka, i u startu bi trebali dobiti deset bodova više za projekte, no smatram da nam ih ne dodjeljuju." - upozorava Lucin, ljutit jer se natječaji provode netransparentno, bez objave bodovne liste i postupka evaluacije.

Oleum Liburnicum

Priznaje kako često ima dojam kako pojedina ministarstva ponekad namjerno sabotiraju projekte.

"Sa suradnicima sam pripremio projekt Oleum Liburnicum, to je marketing prostora središnjeg dijela otoka Ugljana koji obuhvaća ruralno područje općine Preko, Kali i Kukljica, te otoke Rivanj i Sestrunj. Ošljak nismo stavili jer je prekratak da se može održati neka biciklistička aktivnost, ali smo ga namijenili za drugu fazu. Projekt obuhvaća 100 kilometara maslinskih puteva na otoku, kušaonice, obnovu jednog tijeska u Mulinama. Projekt prate i pozitivna mišljenja Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Arheološkog muzeja u Zadru, konzervatora i Sveučilišta u Zadru. Svojevrsni je to spomenik uljarstvu i maslinarstvu u turističkoj percepciji na izvornoj lokaciji na Mediteranu." - pojašnjava Lucin.

Projekt ima svoje povijesno utemeljenje jer u sebi sadrži oznake antičkog agera postavljenog za vrijeme cara Klaudija. Može imati i sportsku dimenziju, jer su maslinski putevi idealni za biciklizam, no djelatnici Ministarstva turizma i njihovi kolege zaduženi za regionalni razvoj misle drugačije.

MATIČNJAK MASLINA

"Dok Vodnjan ima Nacionalnu kolekciju maslina iz Hrvatske kao turističku atrakciju, na Ugljanu je osiguran prostor za Matičnjak odnosno za matični rasadnik autohtonih poglavito antičkih maslina s otoka Ugljana i šire. Već nekoliko godina traje projekt genetska identifikacija antičkih stabala maslina i već sada možemo kazati da imamo unikatnih sorti koje se ne uklapaju u nikakvu shemu, naročito ne onu iz udžbenika koji kažu da su nama Rimljani sadili masline. Naše treba komparirati s Palestinom, Turskom ili Grčkom jer je postojao i taj put sadnica uz obalu ili otoke." - navodi još jedan zanimljivi otočki projekt Mladen Lucin.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.