Događaji

Zaštita od sunca bitna!

Svjesnost o redovitim dermatološkim pregledima spašava život

 Svjesnost o redovitim dermatološkim pregledima spašava život

Zaštita od sunca bitna je tijekom ljetnih mjeseci, upozoravaju dermatolozi koji skrećžu pažnju na rast oboljelih od melanoma.
Prema najnovijim podacima u Hrvatskoj se godišnje registrira oko 500 novih slučajeva melanoma, od čega 50 posto oboljelih umre zbog agresivnih posljedica. Na međunarodnoj razini, godišnje oboli 132 tisuće osoba.

Doktorica Ana Puljak iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

"Brojka uglavnom raste, raste i incidencija. Ono što je zabrinjavajuće raste i smrtnost. Kod žena 3 posto svih tumora čine melanomi, kod muškaraca 2 posto što je izrazito visoka brojka. Veliki broj hospitalizacije, ali visoka je i stopa smrtnosti jer je melanom prilično agresivan tumor," rekla je Puljak.

 

Melanom je maligni tumor onih stanica koje se nalaze u površinskom sloju kože koje sadrže pigment. S obzirom da se promjene na koži mogu lako primjetiti, dermatologinja Ivana Nola savjetuje da bi svaka osoba trebala barem jednom godišnje otići na pretrage.

"Danas se najviše koristi digiutalna dermatoskopija gdje se snimak madeža pohranjuje u kompjuter a prikazuje se na ekranu do 120 puta uvećana promjena tako da se može vrlo lako analizirati struktura pigmenta, pigment, struktura madeža, njegova arhitektura, distribucija tog pigmenta," rekla je Ivana Nola.

U rizičnu skupinu oboljenja od melanoma ubrajaju se osobe izložene suncu bez zaštitnog UV faktora, osobe izrazito svijetle puti, svijetlih očiju i svijetle kose, osobe koje su u obiteljskoj povijesti imale melanom ili drugi zloćudni tumor kože te osobe koje imaju veliki broj madeža. Pravovremeno otkrivanje raka kože znači i uspješnije liječenje.

"Bitno je najmanju suspektnu promjenu operativno odstraniti poslati na patohistološku analizu i na taj način spriječimo razvoj malignog melanoma," rekla je Nola.

Kao i za sve bolesti tako je i za melanom najvažnija rana faza otkrivanja, rekao nam je Mario Šekerija voditelj Registra za rak Republike Hrvatske.

"Ono što mi znamo i studije koje su provedene da je petogodišnje preživljanje u Hrvatskoj nešto lošije od europskog prosjeka. Dakle tu još postoji veliki prostor za napredak koji se najprije na populacijskoj razini može vidjeti. Što veći broj slučajeva otkrijemo u što ranijoj fazi kada je kirurški zahvat sasvim dovoljan za izliječenje," rekao je epidemiolog Mario Šekerija.

Da bi se podigla svijest populacije o melanomu, organiziraju se razne tribine koje uključuju preglede i dodatne informacije. Koža sve pamti i zbog toga je prevencija dio zdravlja rekla je doktorica Puljak.

"U zadnje vrijeme postoje brojne preventivne akcije. Gradski ured je proveo akciju 'Djeluj sada', organizirani su besplatni pregledi u šest zdravstvenih ustanova. Mjere se UV zračenja na različitim mjestima u gradu Zagrebu kroz tu akciju. Puno se više govori, ljudi su osviješteniji, treba pričati i treba ponavljati," kaže Puljak.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.