Događaji

Nobelove nagrade

Nobelovski laureati pozvali na borbu protiv terorizma

Nobelovski laureati pozvali na borbu protiv terorizma

Tuniska prodemokratska skupina primila je u četvrtak Nobelovu nagradu za mir i kao globalne prioritete navela borbu protiv terorizma i pomoć Palestincima da ostvare samoodređenje, izvijestile su agencije.

Kvartet za nacionalni dijalog, koji je nagradu dobio zbog izgradnje demokracije u kolijevci Arapskog proljeća, primio je Nobela na svečanosti u Oslu održanoj pod jakim mjerama sigurnosti nakon terorističkih napada u Parizu 13. prosinca, javlja Reuters.

"Borba protiv terorizma mora biti globalni prioritet, što znači ustrajnost u koordinaciji i suradnji među svim državama kako bi se iskorijenili njegovi uzroci", rekao je u govoru Hussein Abassi, vođe Tuniskog radničkog sindikata.

"Moramo ubrzati eliminaciju žarišta diljem svijeta, osobito rješenje palestinskog pitanja i omogućiti palestinskom narodu pravo na samoodređenje na svojoj zemlji i izgradnju neovisne države", dodao je.

Jake snage sigurnosti štitile su prijeme i koncerte za stotine političkih, poslovnih i znanstvenih uglednika koji su sudjelovali na raskošnim svečanostima dodjele Nobelovih nagrada održanih u Oslu i Stockholmu.

"Sigurnost je pojačana zbog situacije u Europi", rekao je Johan Frederiksen, zapovjednik policije u Oslu, misleći na pariške napade u kojima je ubijeno 130 ljudi.

Savez sindikata, poslodavaca, udruga za ljudska prava i odvjetnika osnovan je 2003., a Nobela je dobio zbog uloge u mirnoj tranziciji vlasti u Tunisu, u regiji koju pogađaju nasilje i nemiri.

S novim ustavom, slobodnim izborima i kompromisom između islamista i sekularnih čelnika, Tunis je postao model tranzicije iz diktature u demokraciju, rekla je Kaci Kullman Five, predsjednica Norveškog Nobelovog odbora.

Dobitnicima Nobelovih nagrada za znanost, gospodarstvo i književnost ukazane su počasti u četvrtak u Stockholmu nakon što je u Oslu nagrada za mir predana čuvarima demokracije u Tunisu, javlja France Presse.

Dobitnici su u dvorani Konserhuset od švedskog kralja Carla XVI. Gustafa primili zlatnu medalju i diplomu.

Japanac Takaaki Kajita je dobio nagradu za fiziku uz Kanađana Arthura McDonalda. Za kemiju su nagrađeni Šveđanin Tomas Lindahl, Aziz Sancar (tursko-američkog podrijetla) i Amerikanac Paul Modrich. Nakon njih čast je ukazana dobitnicima Nobelove nagrade za medicinu, Amerikancu Williamu Campbellu, Japancu Satoshi Omura i Kineskinji Tu Youyou.

Srdačnim pljeskom je popračena Bjeloruskinja Svetlana Aleksijevič, dobitnica Nobelove nagrade za književnost.

Nagradu za gospodarstvo je dobio Angus Deaton, američko-britanskog podrijetla. Švedskom himnom je zaključena velika svečanost, a dobitnici će tijekom večeri uživati na banketu u vijećnici Stockholma u nazočnosti švedskog kralja, kraljice Silvije, njihove djece i 1300 uzvanika.

Najprestižnija nagrada, Nobelova nagrada za mir jedina se dodijeljuje u Oslu sukladno željama samog Alfreda Nobela i dodijeljena je kvartetu za tuniski nacionalni dijalog.

Osim medalje i diplome, svaki dobitnik Nobelove nagrade prima ček na 8 milijuna švedskih kruna (nešto više od 863.000 eura).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.