Oporavak ozona
Hrvatska prva država na svijetu koja je završila projekt ukidanja potrošnje HCFC-a
"Montrealski protokol je najuspješniji međunarodni sporazum kojim je omogućeno spašavanje ozonskog sloja od negativnih posljedica ljudskog djelovanja. Protokol čijom je provedbom postignuto značajno smanjenje tvari koje oštećuju ozon ove je godine obilježio 28 godina postojanja. Potpuni oporavak ozona očekuje se već sredinom ovog stoljeća. I Hrvatska uspješno sudjeluje u provedbi protokola. Prva smo država na svijetu koja je završila projekt ukidanja potrošnje halogeniranih klorofluorougljikovodika koji su jedna od najštetnijih tvari po ozon", izjavila je pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode Marija Šćulac Domac na današnjem predstavljanju rezultata projekta "Ukidanje potrošnje halogeniranih klorofluorougljikovodika (HCFC) u Hrvatskoj" u Zagrebu.
U realizaciji projekta koji je započeo 2010. sudjelovali su Organizacija Ujedinjenih naroda za industrijski razvoj (UNIDO), Ministarstvo financija - Carinska uprava, Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Realizacijom projekta Hrvatska je ukinula potrošnju HCFC-a 26 godina prije roka određenog Montrealskim protokolom. Projektom "Ukidanja potrošnje HCFC-a u Hrvatskoj", kojeg su financirali UNIDO i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, zamijenjeno je 13 rashladnih uređaja u bolnicama i javnim institucijama koje su koristili tvar koja oštećuje ozonski sloj.
Primjerice, nove uređaje dobili su HNK Split, KBC Sestre Milosrdnice i drugi. A zamjena štetne radne tvari prirodnom, tzv. retrofiting, obavljena je u rashladnim uređajima Galerije Klovićevi dvori, upravne zgrade Nacionalnog parka Brijuni i Općoj bolnici dr. Josip Benčević iz Slavonskog Broda. Do kraja 2015. planirana je i zamjena radne tvari koja oštećuje ozon u još 19 uređaja u javnim institucijama.
U tim će se uređajima ubuduće koristiti tvari koje nisu štetne po ozon. Mjere koje su predviđene Protokolom predviđaju ukidanje korištenja uređaja s tvarima koje oštećuju ozonski sloj te njihovo zbrinjavanje i uništavanje.
Vezane vijesti
-
Reciklirani haloni koristit će se za kritične primjene (npr.vojnim vozilima, avionima), a kad to ne bude moguće, haloni će se organizirano izvesti na uništavanje izvan RH
-
Hrvatska će zaštititi 30 posto Jadranskog mora pod svojom jurisdikcijom te će do 2030. zasaditi dodatnih milijun stabala godišnje, rekao je u utorak u Glasgowu premijer Andrej Plenković istaknuvši da će klimatske promjene nepovratno pogoršati živote no da se ambicioznijim djelovanjem to može ublažiti.
-
Glavata želva Huanita uginula je prošle godine u Puli zbog plastičnih čepova koji su joj toliko ozlijedili crijeva da nije mogla probavljati hranu. Od tada se malo toga promijenilo da Sredozemlje prestane biti jedno od najugroženijih mora plastičnim otpadom.
-
Zaštita i održivo upravljanje šumama ključni su za borbu protiv klimatskih promjena, kaže Europska komisija (EK) u novoj strategiji za šume, no ostvarenju ciljeva prijete razorni šumski požari uzrokujući goleme emisije ugljičnog dioksida i pridonoseći globalnom zatopljenju.
Izdvojeno
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.