Relikti prošlosti
Reizdanje Hitlerovog "Mein Kampfa" izazvalo žučne rasprave
Prvi puta od Hitlerove smrti, Njemačka ponovo objavljuje politički traktat nacističkog vođe "Mein Kampf", izazvavši užarenu rapravu o tome raspiruje li ta knjiga rasističku harangu ili je korisno obrazovno oruđe, prenosi u srijedu Reuters.
Punih 70 godina autorskih prava na tu knjigu koju je Hitler napisao između 1924.-26., a Saveznici zabranili nakon Drugog svjetskog rata, ističu krajem godine te se otvorila mogućnost reizdanja s kritičkim osvrtom i 3500 fusnota i pojašnjenja.
U siječnju u prodaju kreće djelo u dva sveska i na 2000 stranica, tri godine nakon napornog rada znanstvenika s Instituta za suvremenu povijest u Muenchenu.
Hitler je većinu prvog dijela, uvelike autobiografskog, napisao u zatvoru u Landsbergu nakon neuspjelog državnog udara u Muenchenu 1923. Nakon izlaska iz zatvora napisao je veći dio drugog sveska u svom planinskom utočištu pokraj Berchtesgadena.
U toj je knjizi, mješavini osobnih iskustava i političke ideologije, iznio postavke svoje strategije. "Mein Kampf" je postao uspješnica 1933. nakon što je Hitler imenovan kancelarom, a do 1945. je knjiga prodana u 12 milijuna primjeraka i prevedena na 18 jezika.
Ponovno izdanje knjige je veliki iskorak za Njemačku koja se još uvijek bori s ostavštinom nacističke prošlosti i holokausta. Ankete pokazuju duboku podijeljenost, a prošli se mjesec prema istraživanju instituta YouGov 51 posto Nijemaca izjasnilo protiv nastavka zabrane. Bavarska je, kojoj su Saveznici proslijedili autorska prava, do sada uvijek sprečavala mogućnost novog izdanja knjige.
Hitlerov biograf Peter Longerich je kazao da su Nijemci dosegnuli razinu za razbijanje tabua.
"Vjerojatno ulazimo u fazu u kojoj više možete učiniti s Hitlerom i njegovim tekstovima nego prije 10 ili 20 godina. U vremenu masovnih medija, tabui se stalno ruše, a knjige ne mogu biti zaključane", rekao je Longerich.
Duboko svjesni kontroverze oko knjige "Mein Kampf", muenchenski institut naglašava da je cilj dekonstrukcija propagande i potkopavanje bilo kakve simboličke snage koju knjiga još uvijek posjeduje.
"Cilj je predstaviti knjigu kao važan izvor za izučavanje suvremene povijesti i opisati kontekst geneze Hitlerovog pogleda na svijet", naglašava institut koji knjigu tiskati u 4000 primjeraka.
Središnje vijeće Židova u Njemačkoj smatra da zabrana izdavanja treba ostati na snazi, jer će u protivnom biti lako dostupna. Vijeće, međutim, prihvaća razmišljanje koje ide u pravcu da je važno objašnjavati nacizam i holokaust. "Nema se što prigovoriti ako akademsko izdanje s komentarom bude dostupno za istraživanje i poučavanje", priopćilo je židovsko vijeće.
Učitelji se također slažu da profesionalni pristup određenim poglavljima može pomoći u borbi protiv političkog ekstremizma.
Njemačke vlasti su jasno dale do znanja da će svi koji budu izdavali neobrađenu verziju knjige biti podložni sudskom postupku zbog poticanja rasne mržnje.
Vezane vijesti
-
Komentirano izdanje "Mein Kampfa", antisemitskog manifesta nacističkog vođe Adola Hitlera, objavljeno u siječnju 2016., prvi put nakon 1945. godine, postiglo je velik uspjeh s 85.000 prodanih primjeraka u Njemačkoj
-
-
-
Adolf Hitler je definitivno umro 1945. u Berlinu od cijanida i metka, objavili su francuski znanstvenici. Imali su rijetku mogućnost pristupa njegovim zubima koji se čuvaju u Moskvi.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.