Policijski sat
Tunis uveo policijski sat nakon prosvjeda kakvi nisu viđeni od 2011.
Noćni policijski sat uveden je u petak u čitavom Tunisu nakon višednevnih socijalnih prosvjeda koji se svojim razmjerima i trajanjem mogu usporediti s onima iz 2011.
Pet godina nakon pada režima Zinea El Abidinea Ben Alija, prosvjedi protiv siromaštva i za socijalnu pravednost počeli su u siromašnom području Kasserine, u središtu zemlje, nakon smrti nezaposlenog mladića u subotu.
Prosvjedni pokret se zadnjih dana proširio na mnoge druge gradove a noć na petak bila je obilježena sukobima u više pokrajina i u glavnome gradu.
Policijski sat će se primjenjivati od 20.00 do 5.00 sati "zbog napada na javnu i privatnu imovinu i zbog toga što je nastavak tih čina prijetnja sigurnosti domovine i građana", priopćilo je ministarstvo unutarnjih poslova.
Slična mjera je već bila uvedena večer nakon bombaškog napada, 24. studenog 2015., na predsjednikovu osobnu stražu (12 ubijenih zaštitara) u Tunisu za koji je odgovornost preuzela skupina Islamska država (IS).
Ovaj put je policijski sat uveden zbog vala socijalnog bunta kakav nije viđen od revolucije, u zemlji koju je zaobišlo "arapsko proljeće", ali se ne uspijeva izvući iz gospodarske krize.
"Ovo je najgora socijalna kriza od 2011.", rekao je za AFP neovisni analitičar Selim Kharrat dodajući da su se "prosvjedi proširili na čitav teritorij".
Premijer Habib Essid morao je zbog tih događaja prekinuti putovanje po Europi. U petak navečer se vraća u Tunis nakon susreta u Parizu s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom, izvijestio je predsjednički ured.
Socijalne napetosti počele su u subotu u Kasserineu, gradu s 80.000 stanovnika, kada je nezaposleni dvadesetosmogodišnjak Ridha Yahyaoui umro od strujnog udara pošto se popeo na električni stup. Zajedno s drugima je prosvjedovao zbog toga što je izbačen s popisa novozaposlenih u javnoj upravi.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.