Analiza
Eurostat: Gotovo svi đaci u EU uče strani jezik; najpopularniji engleski pa francuski
Luksemburg, Finska i Italija prednjače po učenju više stranih jezika
Učenje stranih jezika u školi u Europskoj je uniji uobičajena praksa, a godine 2014. najmanje jedan strani jezik učilo je čak oko 18 milijuna učenika nižih razreda srednjih škola, što je 98,6 posto svih učenika te dobi, među kojima je njih gotovo 11 milijuna, ili 59,9 posto, istodobno učilo dva strana jezika, pokazalo je najnovije istraživanje europskog središnjeg ureda za statistiku Eurostata.
Pritom je najpopularniji engleski jezik - učilo ga je više od 17 milijuna (97,3 posto) učenika, dok je na drugome mjestu francuski (pet milijuna ili 33,7 posto). Slijede njemački (tri milijuna ili 23,1 posto), te španjolski (dva milijuna ili 13,1, posto).
Europska unija trenutno ima 24 službena jezika, uz niz regionalnih jezika, jezika manjina i jezika migrantskih populacija, a nekoliko zemalja članica ima više od jednog službenog jezika.
Luksemburg, Finska i Italija prednjače po učenju više stranih jezika
Istraživanje sastavljeno u siječnju 2016. pokazuje kako su najmanje dva strana jezika u 2014. učili svi ili gotovo svi đaci nižih razreda srednjih škola u Luksemburgu (100 posto), Finskoj (98,5 posto), Italiji (98,4 posto), Estoniji (96,3 posto) i Rumunjskoj (95,6 posto). U Hrvatskoj dva ili više strana jezika uči 44,5 posto učenika.
Suprotno tome, manje od deset posto učenika promatrane školske dobi učilo je dva ili više strana jezika u Mađarskoj (6,3 posto), Irskoj (7,9 posto) te Austriji (9,5 posto).
Engleski, francuski i njemački: top tri strana jezika u EU
U najvećem broju zemalja članica engleski je daleko najpopularniji strani jezik među promatranom učeničkom populacijom, a u Danskoj, Španjolskoj, Italiji, Malti i Švedskoj satove engleskog kao stranog jezika u 2014. pohađalo je 100 posto učenika, a u Hrvatskoj ga uči 97,6 posto.
Uz bok engleskome stoji francuski jezik, koji je jedan od dva glavna strana jezika u školama Luksemburga, te Irske (do 60 posto učenika) i Belgije (51,9 posto). Nadalje, francuski je jezik drugi po popularnosti među učenicima nižih razreda srednjih škola u sedam zemalja članica, s najvećim brojem polaznika na Cipru (88,1 posto), u Rumunjskoj (84,6 posto), Italiji (67,7 posto), te Portugalu (64,7 posto).
Svi učenici luksemburških škola uče njemački, koji je na drugome mjestu među stranim jezicima po popularnosti u osam zemalja članica, s najvećim brojem polaznika u školama u Danskoj (73,6 posto), Poljskoj (69 posto) i Slovačkoj (55,2 posto). Njemački je drugi po popularnosti i u Hrvatskoj gdje ga uči 43,8 posto učenika.
Učenje španjolskog posebno je popularno u Francuskoj (37,8 posto) i Švedskoj (43,9 posto), dok je ruski, jedini jezik neke ne-EU zemlje koji se uobičajeno uči u EU školama, na drugome mjestu po popularnosti u trima baltičkim zemljama - Letoniji (66,7 posto), Estoniji (64,7 posto) i Latviji (60,4 posto), te Bugarskoj (17,9 posto).
Vezane vijesti
-
-
Teško započinjete konverzaciju na engleskom jeziku? Nedostaje Vam riječi kada želite dati svoje mišljenje, objasniti nešto, predstaviti se?
-
Roditelji su bijesni na djelatnike jedne škole u SAD-u, nakon što su njihovoj djeci dali da ispune anketu o seksualnom zlostavljanju
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.