Presuda Šešelju bit će 31. ožujka u odsutnosti optuženog
U obrazloženju odluke ICTY-a navodi se da će presuda biti izrečena "unatoč odsustvu optuženog", ali "ne zato što se njegova nazočnost ne zahtjeva", već zato što on to odbija i "što srpske vlasti ne primjenjuju odgovarajuća sredstva da ga na to primoraju".
Vojislav Šešelj je na priopćenje Den Haaga reagirao porukom da očekuje odluku tog suda na srpskom jeziku i da se neće očitovati ni bilo što komentirati dok je ne dobije "u pisanoj formi i na srpskom". "Neću ništa komentirati dok mi ne dostave napismeno i na srpskom. Punih 13 godina sam se tako držao, to za mene ne postoji dok mi se ne pošalje na srpskom", rekao je Šešelj.
Raspravno vijeće ICTY-a usvojilo je argument vlade Srbije da nije moguće ni prekidati niti u Den Hagu nastaviti Šešeljevo liječenje od tumora na jetri od kojeg, kako je ranije utvrđeno, boluje.Taj argument, kako prenose beogradski mediji, službeni Beograd proslijedio je u povjerljivom dopisu Tribunalu koji je od srbijanskih vlasti ranije zatražio izvješće "o teškoćama koje bi pričinilo vraćanje Šešelja sa privremene slobode u Srbiji", na kojoj je od sredine studenog 2014.
Raspravno vijeće je odluku donijelo većinom glasova uz jedno izdvojeno mišljenje da "navedeni razlozi ne opravdavaju izricanje presude u odsustvu optuženog".
Haški tribunal je Vojislavu Šešelju, koji se dragovoljno predao 24. ožujka 2003., sudio po optužnici za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i nehumana djela i zločine protiv čovječnosti nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. godine.
U pritvoru Haškog suda Šešelj je bio je do početka studenog 2014. kada je privremeno oslobođen zbog zdravstvenih razloga, uz obvezu Srbije da Šešelj bude na izricanju presude. Tužitelji su u završnoj riječi u ožujku 2013. za Šešelja zatražili kaznu od 28 godina zatvora, dok je on, koji se branio sam, zahtijevao oslobađajuću presudu.
Prije nego je pušten na privremenu slobodu, Šešelju su liječnici u Den Haagu dijagnosticirali tumor na jetri, a 12. studenog 2014. se poslije skoro 12 godina vratio u Srbiju zbog lošeg zdravstvenog stanja. On je po dolasku u Beograd izjavio da ne bježi, ali i da se neće dragovoljno vraćati u Den Haag, gdje mu ni nakon 11 i pol godina koliko je do tada trajao sudski proces, još nije izrečena kazna po optužnici za ratne zločine.
U međuvremenu, nakon intenzivne terapije, Šešelj je sredinom siječnja 2015. ustvrdio da su zaustavljene metastaze raka na jetri, te da je on sad "najzdraviji na srpskoj političkoj sceni".
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Energija, emotivna uključenost u ono što radi, povremena nervoza, ali uvijek prožet pozitivnom energijom - to je Tomislav Primorac. Na životnoj je misiji pronaći smiješnu ljepotu u svakodnevnim trenucima koje često olako zanemarujemo.
-
Osim Gavrana, na festivalu su sudjelovali i književnici iz Francuske, Grčke, Poljske, Nizozemske, Italije i Irske
-
Najavljujemo jubilarnu stotu izvedbu predstave "Oči Uoči Zgospod'non" 27. prosinca 2024. koja je već tri godine na turneji diljem Hrvatske i šire...spaja humor, emocije i duboka životna pitanja!
-
Lako ih možete napraviti sami: Recept za kuglice po uzoru na Mozart praline
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.