Poražavajući podaci
Hrvatska među najkorumpiranijim državama EU
Hrvatska je članica Europske unije s najvećom razinom korupcije u javnoj nabavi te s Rumunjskom i Bugarskom spada u najkorumpiranije države EU-a, pokazalo je istraživanje koje je naručio Europski parlament, a proveo institut RAND Europe.
Hrvatska, Rumunjska i Bugarska predvode skupinu od četrnaest zemalja EU-a koje imaju iznadprosječnu razinu korupcije, stoji u istraživanju, a po indeksu rizika od korupcije u javnoj nabavi Hrvatska je na samom vrhu, ispred Cipra, Litve i Rumunjske.
Hrvatska, Bugarska, Rumunjska i Latvija zbog korupcije godišnje izgube oko 15 posto BDP-a.
Analiza neprofitnog instituta RAND Europe, koja se temelji na tri scenarija i nekoliko metodoloških pristupa, pokazala je da korupcija Europsku uniju godišnje košta između 179 i 990 milijardi eura.
Korupcija ima značajan društveni i politički utjecaj jer potiče nejednakost, organizirani kriminal, slabiju vladavinu prava, lošiju izlaznost na izbore i nepovjerenje prema europskim institucijama, stoji u istraživanju
Iz tih razloga RAND Europe predlaže zakonske i regulatorne mjere na državnim razinama, a jedna od njih je proširenje zaštitnog Mehanizma suradnje i provjere (CVM) na veći broj EU članica.
CVM mehanizam mjera je koju je pokrenula Europska komisija uoči ulaska Rumunjske i Bugarske u EU kako bi pripomogla tamošnjim pravosudnim reformama te borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Hrvatskoj bi uvođenje tog mehanizma, po jednom od scenarija, godišnje potencijalno moglo uštedjeti oko 2,2 milijarde, a Europskoj uniji oko 70 milijardi eura, ocjenjuje se u istraživanju.
RAND Europe predlaže i osnivanje Europskog ureda javnog tužitelja koji bi proširio ograničeno područje djelovanja OLAF-a, europskog ureda za suzbijanje prijevara te uvođenje javnog sustava nabave (e-procurement).
Vezane vijesti
-
Zbog ove očite zlouporabe moći i političke korupcije, zatražit će se ukidanje svih EU fondova koji se stavljaju na raspolaganje korumpiranim lokalnim vladama
-
Komisija je potvrdila i ovoga puta da je pregovore o članstvu Hrvatske moguće zaključiti tijekom sljedeće godine
-
Govoreći u nastavku o pristupanju Hrvatske EU, izvjestitelj Europskog parlamenta za RH dr. Hannes Swoboda je rekao da ne vidi razlog zašto Hrvatska ne bi postala članica EU
-
Zbog izvlačenja 35.5 milijuna kuna iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u tzv. aferi Remorker na osam godina zatvora na zagrebačkom Županijskom sudu u srijedu je nepravomoćno osuđen bivši čelnik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadan Vidošević.
Izdvojeno
-
Košarkaši Cibone doživjeli su i 13. poraz u ovoj sezoni ABA lige, izgubivši neizvjesnu završnicu na gostovanju u Subotici, gdje je domaći Spartak došao do pobjede 88-84 (22-31, 22-16, 19-15, 25-22).
-
Posljednjih mjeseci svjedoci smo sve jačih vapaja iz ribarskog sektora. Ribari ne uspijevaju uloviti srdelu, tj. ne uspijevaju je uloviti u količinama u kojima su je lovili zadnjih desetak godina.
-
Energetski stručnjak i profesor Igor Dekanić, u Pregledu dana s Domagojem Novokmetom komentirao je ukrajinski potez zaustavljanja ruskog plina u Europu preko njenog teritorija.
-
Obilan snijeg izazvao je u nedjelju značajne smetnje u prometu u Britaniji, a mnogi letovi otkazani su i u Njemačkoj i Nizozemskoj.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.