Događaji

Volonterski program "Suhozidar" u Parku prirode Vransko jezero

Volonterski program

Suhozidarsku sezonu 2016. u Parku prirode Vransko jezero  započinju tradicionalnim aktivnostima ali u novom ruhu, volonterskim programom “Suhozidar” na području maslinika Modrava koji se održava u sklopu nacionalnog programa Volontiraj u Parkovima Hrvatske.

Od desetak prijavljenih volontera, 6 suhozidara/ki će 7 dana svog dragocjenog vremena i rada posvetiti unaprijeđeniju i obnovi suhozida nekadašnjeg najvećeg maslinika istočne jadranske obale u Parku prirode Vransko jezero.

Visoki i široki kameni zidovi, unutar kojih su posložene kamene gomile čija veličina i brojnost ovisi o količini izvađenog kamena, dijele obradive površine na prostoru Modrava. Upotpunjeni su brojnim putovima ukupne dužine oko 30 km, koji povezuju i najudaljenije obradive površine s morskim pristaništima Murterana i Betinjana, većinskih vlasnika modravskih posjeda.

Od 6. do 13. svibnja kroz 7 dana volonteri će savladati i usavršiti brojne vještine , obnavlja suhozide – građevine od prirodnog kamena koje se izrađuju bez korištenja morta ili veziva, krčiti i čisti vegetaciju koja je obrasla suhozide ali i georeferencirati postojeće suhozidne strukture, bilježiti koordinate i fotografirati suhozide te informira javnost (posjetitelje Parka) o aktivnostima obnove, te time u cjelosti doprinijeti očuvanju prirodne i kulturne baštine Parka.

Smještaj i harana su osigurani i za volontere besplatan – u Kampiralištu Kalebić a, volonteri su za boravak u kampu sami osigurati vlastiti šator. Uz edukaciju o vrijednostima Parka prirode Vransko jezero i tehnikama gradnje suhozida, volonteri će imati priliku istražiti prostor Parka i okolice te upoznati lokalne suhozidarske meštre i udruge. Rad s volonterima koordiniraju djelatnici parka prirode uz stručnu superviziju volontera Udruge 4 Grada Dragodid.

Svi zainteresirani posjetitelji koje žele naučiti ponešto ili se pridružiti u akciji obnove tokom trajanja volonterskog programa mogu se javiti na broj 091/2323099 (Norma Fressel, koordinatorica volontera).

Maslinik Modrave

Nakon što je krajem 19. stoljeća vinovu lozu, kao izvornu kulturu Modrava, poharala i uništila filoksera, prelazi se na sadnju maslina. Tako je početkom 20. stoljeća do kraja iskrčen modravski krš, zasađeno je i odnjegovano preko 180 000 stabala maslina, a svaki komadić škrte zemlje otet od kamena pažljivo je obrađivan. Rezultat je najveći i najkompaktniji maslinik na ovoj strani Jadrana, koji se proteže na prevlaci kopna između mora i Vranskog jezera, na površini od 12 km2.  (eZd)


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.