Događaji

Zadar2020.

Interdisciplinarna ljetna škola Zadar2020.

Interdisciplinarna ljetna škola Zadar2020.

Otvorenje Interdisciplinarne ljetne škole i predstavljanje knjige „AFIRMACIJA ZADARSKOG POLUOTOKA“ koja predstavlja rezultat prethodne urbanističke radionice, u ponedjeljak 22. kolovoza 2016. u Svečanoj dvorani Starog kampusa Sveučilišta u Zadru  (Mihovila Pavlinovića 1) u 10:00 sati.

Teme poput identiteta, tradicije biti će temelj raspravama kojima bi trebale dominirati teme poput inovativnosti, kreativnosti i inkluzije.

Upravo interdisciplinarni pristup, kao i interdisciplinarno sastavljeni radni timovi (studenti arhitekture i urbanizma, ekonomije, marketinga, turizma, geografije, agronomije...), kao i njihovi voditelji različitog obrazovanja, backgrounda i senzibiliteta za društvo i prostor, jedini je moguć ako se žele sagledati svi činitelji u prostoru.

Fokus ljetne radionice je istražiti tradicijske, suvremene, fizičke sim-boličke i infrasturkurne potencijale prostora, razviti ih na razini projektnih ideja te ih ponu-diti za aktualizaciju u novom kontekstu turističke revalorizacije koja bi uspostavila sadržaje održive u odnosu na svakodnevni život.

Filozofija radionice slijedi načelo "veliki pomak malim koracima", odnosno uspostaviti će istraživačko prepoznavanje velikih problema u urbanom i suburbanom prostoru ali će kon-cepcijski nuditi projektne ideje koje su inkluzivnog i participativnog karaktera.

Na taj će se način poticati održivost turističkih aktivnosti kroz omogućavanje aktivnijeg su-djelovanja svih aktera zainteresiranih za razvoj, od j tijela javne uprave do građana.Iz prethodnog je očito da će sustavno izučavanje odrađenih prostornih tema i problema kroz 4 arhitektonsko urbanističke radionice na srednje dalmatinskom području propitivati teoretske modele, imati istraživački pristup, a ujedno dati i konkretna rješenja za inter-vencije u prostoru.

Praktični rad će se provoditi kroz 4 godine na određenim područjima Grada Zadra i Županije zadarske u vidu arhitektonsko-urbanističkih radionica odnosno interdisciplinarne ljetne škole:_2016 . susret s vrtnim gradom (odnos grada i njegovog ruralnog zaleđa) ruralno-urbani kontinum Zadar/Ravni kotariNajživlje najinteresantnije i najpropulzivnije područje je je upravo rubni dio grada kao i kontakt urbanog i ruralnog područja.

Teoretski modeli „vrtnog grada" nisu primjenjivi ali novi oblici odnosa grada i njegovog zaleđa pridonijeli bi rješavanju, danas nedovoljno arti-kuliranom stavu o potrebi cjelovitog sagledavanja prostora bez obzira na administrativnu podijeljenost i različite planerske discipline._2017. javni prostori (tradicija i novum) Poslijeratno vrijeme koje karakterizira ekonomska i društvena tranzicija, velika stambena neorganizirana gradnja karakterizira i zapuštenost javnih prostora, kao i izostanak planiranja novih javnih prostora.

Ovaj bi workshop trebao pokrenuti svijest o potrebi planiranja novih javnih prostora u Zadru, kao i uređenju postojećih, bar na razini svakog gradskom mjesnog odbora, a kako bi se stanovnici još bolje mogli identificirati s prostorom u kojem žive. _2018. grad na moru i otocima - morska magistrala Model „linearnog grada" koji se naizmjenično pruža duž vodene magistrale i povezuje kopno s otocima u naravi se pretvara u „fragmentirani obalni linearni grad" budući se grad širi duž obale i funkcionalno povezuje obje strane vodenog koridora.

Ovaj prostor istražiti će se i revalorizirati kao turistički potencijalno najatraktivniji._2019. gradski koridori i pristupi graduUpravo glavne gradske arterije prometni i sadržajni koridori često se ne osmišljavanju i planiraju cjelovito nego su rascjepkani kroz veći broj planova iako njihova funkcija i ob-likovanje imaju zajedničke karakteristike ta isčitavanje i planiranje takovih gradskih poteza rezultiraju kvalitetnijim prijedlozima i realizacijamaCijeli ciklus bi završio 2020.g. međunarodnim skupom Zadar 2020., velikom izložbom i izdavanjem publikacije koja bi bila zbir jednogodišnjih digitalnih publikacija.

Međunarodna iskustva i razmjena znanja studenata iz različitih sredina kao i razmjena stavova i promišljanja voditelja radionica bi također mogli dati poticaj drugačijem sagleda-vanju prostora i njegovom konceptualnom osmišljavanju.Kao što je navedeno u provedbi programa sudjelovati će, kako nastavnici Zagrebačkog i Za-darskog sveučilišta, tako i ostali vanjski stručnjaci određenih disciplina i područja.

Nastoji se spojiti lokalno iskustvo kroz suradnju sa Zadarskim sveučilištem i njegovim izrazito ak-tivnim odjelima poput Odjela za turizam i komunikacijske znanosti sa Studijem arhitekture i urbanizma i Studijem dizajna koji ne egzistiraju na Zadarskom sveučilištu.

Uz to organi-zacijska pomoć i iskustvo u organiziranju predavanja istaknutih domaćih i međunarodnih stručnjaka ostvarenim temeljem suradnje s UHA-om i Zadarskim društvom arhitekata (ZDA) omogućiti će aktivno uključivanje arhitekata i urbanista iz prakse. To će biti prilika za mlade arhitekte i istraživače da daju svoj doprinos promišljanja pros-tora.

Upravo nove ideje i drugačiji pristupi istim temama i problemima u prostoru morali bi pridonijeti kvalitetnijem planiranju prostora i realizaciji tih planova, kako na razini širih pod-ručja tako i na razini pojedinačnih manjih projekata. Tako će se praksa, teorija i međunarod-na iskustva studentima različitih područja biti veliki izazov i novo iskustvo u razumijevanju kako ostalih struka tako i drugačijem sagledavanju prostora.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.