Pokrenite se
Diljem EU kampanja ‘Time to move‘ za veću mobilnost mladih
Diljem Europe listopad će biti u znaku informativne kampanje EU posvećene mladima pod nazivom ‘‘Time to move‘‘. U Hrvatskoj će se odvijati u više od 20 gradova, a mlade upoznati s mogućnostima volontiranja, stažiranja, studiranja ili tek putovanja u Europi i izvan nje.
Kampanja ‘‘Time to move‘‘ održava se treću godinu zaredom u organizaciji informacijske mreže Europske Komisije. Cilj je što većem broju mladih, posebno u manjim sredinama, približiti europske programe i natječaje, ističe Katarina Brajdić, koordinatorica Eurodeska za Hrvatsku.
‘‘Svrha ove kampanje je poticanje mladih na mobilnost odnosno informiranje o mogućnostima za volontiranje, stažiranje, studiranje, putovanje u Europi i izvan nje te ih potiče da postanu aktivni europski građani‘‘, kaže Brajdić.Također, ideja je pomoći onima koji su trenutno izvan sustava obrazovanja i rada kako bi kroz neki od dostupnih programa lakše pronašli svoje mjesto u društvu. O odjecima kampanje možda najbolje govori njeno sve dulje trajanje.
‘‘Prve godine je to bio jedan tjedan, prošle godine dva, a sada evo cijeli listopad se održavaju razna događanja širom Europe. Baš kako bi što više mladih imalo priliku doći na neko događanje, informirati se, saznati kako i oni mogu otići na neku mobilnost, otputovati u inozemstvo i iskoristiti mogućnosti koje im se pružaju‘‘, objašnjava Brajdić.
Raznovrsna događanja u Hrvatskoj osmislilo je desetak udruga i organizacija za mlade, članica Eurodeskove mreže. Tako, primjerice, mlade Riječane tijekom listopada očekuje radionica izrade životopisa i Party Crashing na brucošijadama u gradu. U Zagrebu će biti Buvljak s europskih putovanja, a u Slavonskom Brodu pričat će se o prvim europskim iskustvima. Zanimljivo događanje bit će i u Hrvatskoj Kostajnici, otkriva Sabina Stipanec iz Udruge za promicanje informatike, kulture i suživota iz obližnje Petrinje.
‘‘Za sada imamo organiziranu Živu knjižnicu u suradnji s Turističkom zajednicom u Hrvatskoj Kostajnici i u sklopu Kestenijade koja se održava. Imat ćemo naše EVS volontere, koji trenutno odrađuju svoju službu u udruzi X, kao i neke lokalne volontere koji su bili na EVS službi vani i one koji su upoznati sa samim Erasmus Plus Programom. Želimo okupiti ljude, stvoriti neko neformalno druženje s mladima koji će nas moći pitati sve što ih zanima. I da im malo približimo sve te mogućnosti putovanja i neformalnog obrazovanja‘‘, kaže Stipanec.Kako to posredovanje izgleda u praksi? Stipanec, čija udruga djeluje godinu dana, objašnjava.
‘‘Spajamo mlade s projektima koji postoje, koji su dostupni, s našim partnerima u inozemstvu. Najvažnije je prilagoditi se svakoj osobi. Znači, mladima prvo biramo projekte, a ne zemlje, barem tako savjetujemo. Najviše im preporučamo da prvo odaberu temu koja ih zanima. Kada to učine, onda tražimo koji od naših partnera ima nešto takvo dostupno i razvijamo suradnju. Znači, organizacija koja prima volontere ona i prijavljuje najčešće EVS projekt koji se onda financira iz Erasmus Plus programa‘‘, kaže Stipanec.Što će se tijekom listopada događati u Bjelovaru, Gospiću, Labinu, Prelogu, Zaboku i ostalim umreženim gradovima može se saznati na interaktivnoj karti dostupnoj na stranici www.timetomove.info. Kampanja završava 31. listopada u Petrinji, obzirom na datum prikladnom manifestacijom - Međunarodnom noći vještica.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Kad bi postojale Olimpijske igre za putovnice, Japan ne bi bio samo domaćin, uvjerljivo bi pobijedio na tom natjecanju, piše CNN prenoseći izvještaj Henley Index koji od 2006. rangira putne dokumente 199 zemalja.
-
Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da 3,8 posto građana Europske unije starosti između 20 i 64 godine, dakle radne dobi, živi i radi izvan svojih matičnih država.
-
Mladi u Hrvatskoj, u dobi između 19 i 29 godina, većinom ne razmišljaju o emigraciji dok ne vide mogu li se snaći u svojoj zemlji, a među motivima za odlazak u inozemstvo ističu školovanje, stjecanje iskustava, osamostaljenje i upoznavanje drugih kultura, pokazuju to rezultati istraživanja predstavljenog u utorak u organizaciji Zaklade Friedrich Ebert.
Izdvojeno
-
Matica hrvatska Ogranak u Zadru s ponosom obavještava da je u našem nakladništvu i uz sufinanciranje Zadarske županije i Grada Benkovca izašao iz tiska novi roman Alojza Pavlovića pod nazivom „Slomljeno srce“.
-
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije je stavljanje izvan snage Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada na području Zadra koju je Gradsko vijeće donijelo 27. studenog 2024. godine proglasilo - nezakonitom!
-
Spomen-obilježje 'Križ moje braće' na dječjem igralištu Ogorka u Galovcu u subotu, 25. siječnja će blagosloviti mons. Ante Sorić, župnik župe sv. Mihovila u Galovcu i generalni vikar Zadarske nadbiskupije.
-
Na Odjelu za mlade Gradske knjižnice Zadar otvorena je Studentska izložba vizualnih umjetnosti EU-CONEXUS na temu pametne urbane održivosti obalnih područja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.