Događaji

Nema labavo!

Vježbanje strogoće na Trgovačkom sudu Zadar: Sucima stroži rokovi, a stečajni upravitelji počeli dobivati novčane kazne

Vježbanje strogoće na Trgovačkom sudu Zadar: Sucima stroži rokovi, a stečajni upravitelji počeli dobivati novčane kazne

Kazne odgovornim osobama trgovačkih sruštava za nesuradnju sa Sudom

Suci Trgovačkog suda Zadar imaju rok do konca mjeseca predsjednici suda Ardeni Bajlo dostaviti pismeno obrazloženje dugotrajnosti stečajnih i parničnih postupaka.

Svaki je sudac dobio listu predmeta za koji su nadležni, a stariji su od 5 godina. Na toj su listi, recimo stečaj Zadarkomerca koji je započeo još prije 14 godina, a nije okončan, tu sporovi oko imovine Pagplastike stariji od 12 godina, pa brojne parnice koje se rješavaju desetak godina.

Stečajevi recimo, Heresa i Nauta Lamjane koji su također na popisu su relativno mladi jer se vode "tek" 5-6 godina. Radi se o najmanje stotinu predmeta starijih od pet godina, a suci bi trebali naznačiti što će sve poduzeti i u kojem bi roku ti dugovječni predmeti mogli biti okončani. 

Kazna za nesuradnju sa Sudom

O pokušajima uvođenja čvršće discipline te veće efikasnosti govori podatak da su odnedavno počele stizati i kazne na adrese stečajnih upravitelja zbog nepoštivanja rokova za određene radnje.

Tijekom ove godine Ardena Bajlo je izrekla već pet-šest kazni za odgovorne osobe u trgovačkim društvima koje nisu poštivale sudske odluke ili su onemogućavale provođenje postupaka.

Marijan Bićan iz šibenskog Nautasa dobio je kaznu od 1000 kuna jer nije u roku od 21 dan od nastanka stečajnog razloga podnio zahtjev za pokretanje stečajnog postupka. Istu je kaznu dobio Saša Erceg iz kninske tvrtke Biramo.

Kazna od 5000 kuna izrečena je Milošu Kukavici odgovornoj osobi u tvrtki Domo trgovina jer uporno odbija suradnju sa stečajnim upraviteljem. A za Nina Maksana iz Taurusa Pakoštane zbog ustrajnog odbijanja suradnje određena je mjera dovođenja na sud ili novčane kazne od 10 tisuća kuna. 

Tri kazne Antunu Kovačeviću

Na red za izricanje kazni došli su i stečajni upravitelji, redom zbog nepoštivanja rokova za određene radnje u stečajnom postupku - za podnošenje izvještaja. Tako je Jozo Jelavić iz Zagreba kojem je dodijeljen stečajni postupak Amorti Adrije iz Biograda dobio kaznu od 5000 kuna, Ivanka Bosotina za nepodnošenje izvještaja na vrijeme za zadarski Termal kaznu od 2000 kuna.

Zanimljivo je da je Antun Kovačević u proteklih mjesec dana dobio čak tri kazne za neuredno obavljanje posla stečajnog upravitelja u Velić Metalima, Sintezi i benkovačkoj tvrtki Rimale. Kazna je dva puta po dvije tisuće i jednom tisuću kuna, ukupno pet tisuća.

Stečajni upravitelji inače imaju sasvim pristojne naknade za svoj rad. Sad se masovno provode skraćeni stečajni postupci, ili ze određuju privremeni stečajni upravitelji da bi ispitali opravdanost uvođenja stečaja. Za takve postupke naknada je u pravilu 3000 kuna. 

Frane Negro - 300 tisuća kuna za vođenje stečaja PZ Nova Zora

Najveće naknade, odnosno nagrade, dobivaju se iz tzv. velikih stečajeva, stečajeva u kojima je bilo puno prodane imovine. Prema prijašnjim zakonskim odredbama stečajni upravitelji su imali pravo na nagradu od 10 posto vrijednosti unovčene imovine. Od prije dvije godine naknade stečajnima su ograničene na maksimalno 300 tisuća kuna neto, bez obzira na visinu unovčene imovine.

Tako je, recimo, Milan Ljubičić za provođenje stečaja tvrtke Tenis iz Benkovca u kojoj je od prodaje nekretnina unovčio 6,4 milijuna kuna, dobio kao nagradu ukupno 206 tisuća kuna, a postupka se provodio godinama.

Nedavno je Frane Zvonimir Negro nakon okončanja stečajnog postupka PZ Nova zora tijekom koje je unovčio 41,645.826 kuna prodajom poljoprivrednih površina i apartmana u Sv.Filipu i Jakovu, u postupku koji je trajao od 2012. godine, za nagradu dobio maksimalnih 300 tisuća kuna.

Na isto toliku nagradu može računati i Branko Morić koji provodi stečaj šibenskog TLM-a iako će vrijednost prodane imovine iznositi nekoliko stotina milijuna kuna. Istina, njemu je određen predujam od 7000 kuna mjesečno, kao što se radi u slučajevima složenijih stečajnih postupaka, a redovito se isplaćuju i troškovi uz predočenje računa, sve jasno iz stečajne mase.

Koliko je cijeli stečajni postupak skup najbolje ilustrira podatak da je dosada za rad tri stečajna upravitelja u Nauti Lamjani (Edvin Šiminov je dao ostavku, Ivan Rude je smijenjen, a Alein Khan sada čeka pravomoćnost stečajnog plana) utrošeno 1,036.827 kuna kroz pet godina. U toj su sumi i troškovi vještačenja, sudski oglasi i sl. Ali većina se odnosi na nagrade i troškove stečajnih upravitelja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.