Hrvatska za onkologiju izdvaja samo 16 eura godišnje po stanovniku
Borba protiv raka - Hrvatskoj trebaju veća ulaganja u onkologiju
Hrvatska za onkologiju izdvaja samo 16 eura godišnje po stanovniku pa su hitno potrebna veća ulaganja u nove tehnologije liječenja kako bi se maligne bolesti stavile pod kontrolu, upozoreno je u utorak na predstavljanju nacionalne kampanje za borbu protiv raka "Mi možemo. Ja mogu".
Po podatcima za 2014. godinu, Hrvatska je u skupini zemalja sa znatnom stopom porasta učestalosti malignih bolesti, zajedno s Latvijom, Maltom, Portugalom i Rumunjskom. Po smrtnosti od raka od debelog crijeva na drugom je mjestu u EU, odmah iza Mađarske.
Tomu u prilog idu i podatci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, po kojima godišnje u našoj zemlji od raka oboli 21.434 osoba, a umre ih 13.939, to jest svaki dan od raka umre 38 osoba.
Budući da je pojavnost i smrtnost od zloćudnih bolesti u Hrvatskoj u stalnom porastu, na predstavljanju u KBC-u Zagreb istaknuta je potreba donošenja i implementacije sveobuhvatnog Nacionalnog plana borbe protiv raka.
S većom učestalošću onkoloških bolesti povećavaju se i troškovi dijagnostike i liječenja, za koje Hrvatska izdvaja dvostruko manje od prosjeka EU, upozorio je predstojnik Klinike za onkologiju Stjepko Pleština te pozvao na mobilizaciju "svih struktura u zemlji" kako bi se zaustavilo negativne trendove.
"Nedostupni su nam novi lijekovi i tehnologije koji su u najrazvijenijim europskim zemljama rak uspjeli pretvoriti u kroničnu bolest. Veća ulaganja u onkologiju u Hrvatskoj su nužna i hitna", istaknuo je Pleština upozorivši na zabludu da je ključ borbe protiv raka isključivo u prevenciji i ranom otkrivanju.
Riječ je o novim lijekovima i tehnologijama zahvaljujući kojima je petogodišnje preživljavanje u razvijenim europskim zemljama od svih vrsta raka prosječno 54 posto. "To više nije smrtonosna bolest", rekao je Pleština.
Racionalizacijom nepotrebnih zdravstvenih usluga moglo bi se uštedjeti oko 30 posto novca u zdravstvenom proračunu. Tim novcem mogla bi se povećati dostupnost liječenja i lijekova koji donose visoku vrijednost bolesnicima, poručio je predstojnik Klinike za onkologiju.
Ivica Belina iz Koalicije udruga u zdravstvu podsjetio je na nedavno pokretanje internetske platforme www.onkologija.hr, koja nudi savjete i informacije oboljelima od raka i njihovim obiteljima, te ih informira o programima podrške koje provode udruge oboljelih po pojedinim sijelima raka.
Trogodišnja globalna kampanja "Mi možemo. Ja mogu." 2016. - 2018. temelji se na ideji da svaka institucija, zajednica i pojedinac mogu pridonijeti smanjivanju broja oboljelih i umrlih od raka. Kampanjom se želi podići svijest javnosti o oboljenjima od raka, prevenciji te bolesti, ranom dijagnosticiranju i liječenju, te skrbi za oboljele.
Vezane vijesti
-
U posljednje tri godine Srbija je privukla gotovo sedam milijardi eura direktnih stranih investicija, što je za oko četiri milijarde eura više nego Hrvatska. Naši istočni susjedi ulagačima su atraktivni prvenstveno zbog značajnih državnih subvencija, poreznih rasterećenja i jeftine radne snage.
-
Prvo izdanje izvještaja Global tourism locations of the future 2017/2018 (Globalne turističke destinacije budućnosti), vodeće britanske publikacije Financial Timesa za biznis fDi Magazine, svrstalo je Hrvatsku na visoko sedmo mjesto destinacija s najvećim potencijalom za investiranje u turizam.
-
-
Izdvojeno
-
Bilo koja aktivnost, čak i spavanje ili stajanje, zapravo gotovo svaka fizička aktivnost u danu pokazala se boljom i korisnijom za zdravlje srca i krvožilnog sustava od dugog sjedenja, pokazalo je novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika.
-
Plesna udruga Gesta i ove je godine prošla selekciju stručnog povjerenstva Hrvatskog sabora kulture na 35. Susretima hrvatskih plesnih ansambala koji će se održati sutra u nedjelju u Dvorani Pučkog otvorenog učilišta Sveti Ivan Zelina s početkom u 17:30.
-
Odjel za povijest organizira javno predavanje dr. sc. Mirka Sardelića "Renesansni brodovi kao ploveći sustavi i posrednici međukulturne razmjene".
-
Odgojno-obrazovni djelatnici osjećaju se pod sve većim pritiskom ponajviše roditelja, ali i nadležnih institucija, o čemu svjedoči i porast prijava na njihov rad Agenciji za odgoj i obrazovanje, kojih je preklani bilo 607, lani 718, a od početka ove godine do prošlog tjedna 758.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.