Događaji

Nagrada Grada za životno djelo: Stanislav Antić kao vrući krumpir u Kalmetinim rukama

Nagrada Grada za životno djelo: Stanislav Antić kao vrući krumpir u Kalmetinim rukama

Grupa građana predložila je Stanislava Antića za ovogodišnju Nagradu Grada Zadra za životno djelo. Odluka o tom prijedlogu bit će jedna od najdelikatnijih za HDZ jer je legendarni direktor SAS-a odavno već ovu nagradu zaslužio, a nije sigurno da će je i sada dobiti.

Odbor za dodjelu javnih priznanja ima na raspolaganju punih mjesec dana do odluke jer se nagrade tradicionlano uručuju na blagdan Sv. Krševana 24. studenog. No već sada je sasvim jasno da su vladajući dobili vrući krumpir u ruke jer je Antić simbol nekadašnjeg uspješnog i mogućeg drugačijeg Zadra.

Odlučivanje će biti tim delikatnije jer prijedlog nije dala neka institucija, politička stranka nego samo grupa građana, Zadrana koji žele da ovaj grad konačno oda službeno priznanje jednom od najvećih ljudi koji su ovdje živjeli i stvarali. 

Kako bi izgledao Zadar bez donacija SAS-a?

Za sve ono što je Stanislav Antić dao Zadru odavno je već trebao dobiti nagradu za životno djelo. Oni koji dosad nisu znali mogli su to proteklih dana pročitati u tri velika nastavka u Slobodnoj Dalmaciji. Donacije SAS-a su utkane u gradsko tkivo, radi se o vrijednosti od bar 50 milijuna eura.   

Neki će reći da je za vrijeme gradonačelničkog i ministarskog mandata Božidara Kalmete Zadar dobio i više, ako se pobroje ulaganja u autocestu, Gaženicu, uređenja po Poluotoku, odvodnju...

No bitna je razlika u tome što je Kalmeta i njegova ekipa dio državnih proračunskih i europskih sredstava usmjeravao u zadarske projekte, a u donacijama SAS-a radilo se o zaradi jedne tvrtke koja se mogla potrošiti i na drugi način. Antić i radnici SAS-a kojima je on ove donacije predlagao pa oni odobravali na radničkom savjetu, mogli su sve to podijeliti za plaće, za kupnju još luksuznijih stanova, putovanja, ili za neke investicije koje ne bi građanima Zadra ništa posebno značile.

Bilo je, naravno, onih koji su htjeli svu zaradu trpati u džepove, ali je Antić usmjerio dio SAS-ove ogromne zarade u Zadar: za novu Pedijatriju, opremu za bolnicu, investicije Cenmara, Adrije, Tankerkomerca, Zadarske tiskare, za KK i za NK Zadar, za obnovu Gradske lože, gradnju Kazališta lutaka, uređenje Vitrenjaka, autobsuni kolodvor... Kako bi izgledao Zadar bez svih tih donacija iz akumulacije SAS-a? 

Nagrada Gospodarske komore Zadar je premalo

Do pred kraj prošlog sustava nerijetko je bio na meti dežurnih političkih pravovjernika kao tehnomenadžer, a kad je došlo višestranačje proglašen je diktatorom, komunjarom i istjeran iz SAS-a. HDZ mu je onemogućio da s grupom radnika otkupi dionce i na taj se način vrati u SAS, a onda kad je umalo postao gradonačelnik izdajnička ruka Renate Peroš omogućila je Kalmeti zadržavanje vlasti. Nakon toga je Antić čak bio sumnjičen što je netko potpalio auto Renati Peroš zbog te izdaje njegove nezavisne liste.

Antić je sada u 88. godini života i izgledalo je već da će polako pasti u zaborav sve što je uradio, da će otići bez ikakvih priznanja. A onda se predsjednik Gospodarske komore Dario Jurin, pokajnički, sjetio Antiću dati nagradu komore za životno djelo. Uistinu bi bilo apsurdno da Stanislav Antić ne dobije nikakvo službeno priznanje za sve što je Zadru dao, nagrada komore je u redu, ali je premala i prekasno došla.

Primjerenije bi bilo da mu je takvo priznannje dala Gospodarska komora Hrvatske, a ne lokalna podružnica. No Antić ju je prihvatio, kako kaže, da ostane u uspomeni mladim naraštajima što se sve može napraviti i u najtežima danima, ako čovjek volio sebe i društvo u kojem živi. Da ne treba odsutajati, biti svoj i uporan. Zbog istih je razloga očito iznio svoju životnu priču iz koje bi mlađe generacije mogle puno toga saznati i naučiti. 

Hoće li Kalmeta od Antića tražiti oprost?

No sad je predložen i za Nagradu Grada Zadra za životno djelo, a o tome bi odluku trebala donijeti politička opcija koja ga je potjerala iz tvornice koju je stvorio, a onda mu je ukrala i izbornu pobjedu. Odbor za dodjelu javnih priznanja je u biti gradska vlast jer  u u njemu glavnu riječ imaju gradonačelnik Božidar Kalmeta, njegova dva zamjenika Zvonimir Vrančić i Ivica Vlakić, te Živko Kolega kao predsjednik Gradskog vijeća, iako je tu još nekoliko članova te predstvanika oporbe. Tko zna, možda su baš iz gradske vlasti sugerirali Jurinu da uruči ovo priznanje Antiću, da ne bi oni morali. A sad će zbog toga imati opravdanje kako mu eto, ne mogu dati priznanje za životno djelo kad mu je to Komora nedavno dala!?

Predložena su još dva kandidata za istu nagradu - dr. Želimir Maštrović, te novinar i publicist Drago Marić. I jedan i drugi zaslužuju ovu nagradu, pogotovo u usporedbi s onima koji su je dobivali ranijih godina.

Ranijih godina su iz gradske vlasti znali odgovoriti na kritike o kriterijima za dodjelu gradskih priznanja kako oni odlučuju samo na temelju prijedloga. Ako netko nije predložen ne može ni konkurirati za priznanje. To što Antić dosad nije bio predložen govori samo o pristunosti svijesti da od aktualne vlasti Antić nagradu ne može dobiti, a možda ju ne bi ni prihvatio. Vlast se nije promijenila, no građani su sada prijedlog dali jer Antić  zaslužuje priznanje grada kojemu je toliko dao.

Na Kalmeti je da odluči - dati priznanje jednom od najzaslužnijih Zadrana za njegov razvoj, u biti tražiti od Antića oprost u ime HDZ-a zbog svega što mu je učinjeno. Ili se izvlačiti na nagradu Gospodarske komore, pravdati se da se po pravilniku mogu dodijeliti godišnje samo dvije nagrade za životno djelo, možda se čak nadati da Antić neće pristati da dobije nagradu iz njegovih ruku? Sve se vraća, sve se plaća, grijesi prošlosti dolaze na naplatu. Bilo kako odlučio rezultat odluke o (ne)davanju priznanju Antiću doći će na naplatu na skorim lokalnim izborima u svibnju.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.