Crna Kronika

savjeti

Budite oprezni kad šaljete svoj IBAN, evo što se može dogoditi

Budite oprezni kad šaljete svoj IBAN, evo što se može dogoditi
Pixabay

IBAN (Međunarodni broj bankovnog računa) je "adresa" bankovnog računa u platnom području eura. Prva dva slova označavaju državu u kojoj se nalazi račun.

U Njemačkoj IBAN počinje s “DE”. Ako želite platiti bezgotovinsko, primjerice putem interneta, prosljeđujete adresu svog bankovnog računa trećim osobama, prenosi Fenix Magazin. Ali što se može dogoditi ako stranac zna vaš vlastiti IBAN?

Oprez: Ovako stranci dobivaju vaš IBAN i podatke o računu

Svatko tko povremeno kupuje ili prodaje odjeću na platformama kao što su Ebay, Vinted itd., ne može izbjeći davanje svog IBAN-a. Ponekad se transakcija prekine iz neobjašnjivih razloga, a detalji računa već su objavljeni.

Osim s tako nepouzdanim korisnicima, kao privatna online trgovina, imate posla i s poreznom upravom. Od 2023. operateri digitalnih platformi moraju prijaviti prodaju.

Međutim, ljudi često otkrivaju svoj IBAN nesvjesno ili slučajno. Na primjer, ako su izvodi računa izgubljeni ili je bankovna kartica vidljiva drugima dok nešto npr. plaćate.

IBAN u tuđim rukama

Ako je vaš IBAN u tuđim rukama, postoje točno dva načina na koje treće strane mogu koristiti podatke o računu. Prvi je koristiti ga za podizanje novca s vašeg računa putem izravnog zaduženja.

Što možete učiniti u takvom slučaju?

Sparkasse objašnjava da u takvom slučaju nema razloga za paniku.

Jer se novac može vratiti u roku od 13 mjeseci bez navođenja razloga. Pod uvjetom da prethodno nije dana autorizacija izravnog zaduženja.

Drugi način na koji kriminalci mogu koristiti tuđi IBAN je sljedeći: koristi ga za narudžbu na račun. U tom slučaju, prema podatcima portala Chip.de, trebate kontaktirati prodavatelja ili online trgovinu i objasniti da su podatci o vašem računu zloupotrijebljeni.

Podaci o računu bankovne kartice IBAN

Obraćanje pozornosti na IBAN je važno. Uvijek morate pratiti kretanje računa kako biste mogli brzo reagirati na sumnjive transakcije.

Također bi trebali biti oprezni s e-porukama koje izgledaju kao da su iz banke. Jer to bi mogla biti uobičajena prijevara putem pošte koja je usmjerena na osjetljive podatke.

Posljednji važan savjet kojeg je objavio portal Chip.de je: Nemojte plaćati nikakve račune za narudžbe koje niste izvršili. U tom slučaju uvijek prvo kontaktirajte prodavača kako biste razjasnili eventualne nedoumice.


Reci što misliš!