oportunizam na djelu
Korona kriminal: 300 eura za lažan test
Otputovali biste u Austriju, recimo, ili u Veliku Britaniju, zemlje koje traže da na ulasku imate najviše dva dana star test na koronavirus; nemate vremena napraviti test – uvjereni ste da niste zaraženi, a opet, ne trebaju vam neugodna iznenađenja i pokvareni planovi. Čuli ste kako brzo i bezbolno riješiti taj problem...
Europol, agencija Europske unije za suradnju na provedbi zakona, upozorava da u zračnim lukama, na kolodvorima i na internetu širom Europe prevaranti izrađuju i prodaju lažne negativne COVID certifikate, odnosno lažne potvrde o negativnom testu na koronavirus, dokumente kojima se pokušavaju izbjeći ograničenja putovanja.
Najnoviji je to primjer oportunističkoga kriminala povezanog s koronavirusom, priopćio je Europol. Dodaje se kako je velika vjerojatnost da će proizvodnja i prodaja lažnih "cjepovnica" dominirati sve dok na snazi ostaju ograničenja putovanja zbog situacije s COVID-19, budući da je "friški" negativni test potreban za odlazak u većinu zemalja.
S obzirom na široko dostupna tehnološka sredstva – visokokvalitetne pisače i različite softvere – prevaranti su u mogućnosti proizvesti visokokvalitetne krivotvorene ili lažne dokumente. Države članice trebale bi biti na oprezu, upozoravaju iz Europola.
Slučajevi prodaje lažnih rezultata testa, po cijeni, kako gdje, do čak 300 eura, već su zabilježeni u nizu zemalja – Francuskoj, Španjolskoj, Nizozemskoj, Velikoj Britaniji...
(Interpol je, inače, još prije upozorio na kriminalne bande koje prodaju lažna cjepiva protiv koronavirusa, ili kradu prava, te preplavljuju tržište krivotvorenim maskama za lice, sredstvima za dezinfekciju ruku i drugim medicinskim proizvodima.)
U Francuskoj je istraga u slučaju lažnih potvrda počela nakon što se putnik za Addis Abebu prijavio s lažnom "cjepovnicom"; iza svega stajala je sedmeročlana grupa i svima im, budu li osuđeni, prijeti do pet godina zatvora i maksimalna novčana kazna od 375.000 eura. Istraga je u Španjolskoj pokrenuta nakon što je šef medicinskog laboratorija u Madridu policiji rekao da kruže "lažni, ali vrlo uvjerljivi" negativni PCR certifikati s imenom laboratorija.
Nizozemske novine Algemeen Dagblad izvještavaju, pak, da računi WhatsAppa i Snapchata u Nizozemskoj s imenima kao što su "Airplane Doctor" i "Digital Doctor" rutinski prodaju lažne potvrde o PCR testu, s krivotvorenim potpisima stvarnih liječnika, po cijeni između 50 i 60 eura (u usporedbi sa 150 eura koliko košta službeni test).
Više donosi Slobodna Dalmacija.
Izdvojeno
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, protiv 49-godišnjaka se podnosi kaznena prijava zbog sumnje da je počinio kazneno djelo Neovlaštena proizvodnja i promet drogama, javljaju iz PU zadarske.
Reci što misliš!