Porazna statistika
Među žrtvama nasilja u obitelji prednjače žene
U posljednjih deset godina došlo je do znatnih pomaka na bolje u smislu sankcioniranja nasilja u obitelji, ističe Ljiljana Gašparov Dujmović iz PU zadarske, no zabrinjava porast nasilja nad ženama
Nasilje u obitelji velik je problem na čijoj prevenciji rade brojne udruge i institucije. Riječ je o prekršajima koji se odnose na tjelesno nasilje, kažnjavanje, psihičko nasilje, verbalno nasilje, uznemiravanje putem telefona, mobitela, e-maila, izolacije tj. ugrožavanja slobode, spolnog uznemiravanja. Počinitelje se kažnjava novčano, zatvorskom kaznom, ali mu se mogu izreći i zaštitne mjere i mjere opreza.
Kampanjom 'Živim život bez nasilja' i zadarska se policija uključila u akciju koju su podržali Ministarstvo obitelji, branitelja i međugenereacijske solidarnosti, Ministarstvo obrazovanja, prosvjete i športa, Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, te udruge civilnog društva.
U posljednjih deset godina došlo je do znatnih pomaka na bolje u smislu sankcioniranja nasilja u obitelji, ističe Ljiljana Gašparov Dujmović iz PU zadarske.
Od 1999. godine u Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji postoje točno određene kazne za počinitelje, od mjere opreza pa sve do pritvora i kaznenog procesa.
Ono što najviše zabrinjava kada promatramo statističke podatke, jest porast nasilja nad ženama. U razdoblju 2008./2009. i prvih deset mjeseci 2010. godine zabilježeno je 1523 prekršitelja, a u čak 73 posto slučaja žrtve su žene.
Najčešći oblik nasilja jest fizičko, no ono psihičko ostavlja daleko dublje posljedice, kaže Gašparov Dujmović, te se mnogo teže dokazuje.
'Ukoliko se žrtva boji prijaviti nasilje, mi ne možemo apsolutno ništa. Tako se stvara začarani krug i zbog toga je vrlo važno umrežavanje institucija i udruga, te uloga Obiteljskog centra, koji pruža podršku žrtvi u izlazu iz teške situacije', dodaje Gašparov Dujmović.
Osim nasilja nad ženama i djecom, vrlo je čest slučaj nasilja odrasle djece nad roditeljima starije životne dobi. Što se tiče lažnih prijava, ima i takvih slučajeva, ali u manjoj mjeri. Ipak, i one su pokazatelj da nešto u obitelji nije u redu, ističe Zlatko Sokolar, načelnik PU zadarske.
Nasilje u obitelji uništava fizičko i psihičko zdravlje i samopouzdanje žrtve, ostavlja višestruke posljedice na djecu koja su žrtve i svjedoci nasilja u obitelji. Pomoć žrtvama nasilja dostupna je u svakoj policijskoj postaji ili pozivom na broj 192.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.