Istraživanje pokazalo
Svaki peti Hrvat svjedok nasilja
Posebno su tragični odgovori na pitanje o tome koliko je danas prisutno nasilje u Hrvatskoj na koje je 72 posto ispitanika izabralo "najtežu kvalifikaciju", jako prisutno
Istraživanje pokazuje kako preko 80 posto Hrvata kaže da se danas susrećemo s raznim oblicima nasilja u Hrvatskoj, a svaka peta osoba zna za neko konkretno nasilje u obitelji ili kod prijatelja.
Najraširenija spoznaja o nasilju je ono koje se događa među djecom. Čak 70 posto ispitanih je kazalo da je čulo ili je su sami svjedočili nasilju među mladima. Nakon toga dolazi nasilje koje muškarci čine nad ženama, pa ono koje odrasli čine nad djecom, a najmanje se spominje ono koje žene čine nad muževima.
U istraživanju koje je proveo Gfk 97 posto ispitanika je reklo kako za nasilje doznaju iz medija, 39 posto od prijatelja, a manji postoci su u okviru šire obitelji ili na radnom mjestu. Posebno su tragični odgovori na pitanje o tome koliko je danas prisutno nasilje u Hrvatskoj na koje je 72 posto ispitanika izabralo "najtežu kvalifikaciju", jako prisutno, dok je svaki četvrti kazao da je "donekle prisutno". Ostala tri odgovora, koja su sugerirala da ima malo nasilja ili nisu mogli procijeniti, dala su samo tri posto ispitanika.
Hrvati smatraju da su u društvu najčešće prisutne prijetnje raznih oblika i ograničenje slobode, dok je manje fizičkog nasilja, seksualnog zlostavljanja i psihičkog maltretiranja. Kao najčešći razlog za nasilje ispitanici su izabrali alkoholizam, drogu i loš odgoj pa tek onda slijedi nezadovoljstvo, netolerancija prema različitima i nezaposlenost.
Ispitanici su iskazali i malu toleranciju prema nasilju. Tako čak 69 posto njih smatra da su neki oblici nasilja nad drugima neprihvatljivi i strogo kažnjivi zakonom, a 28 posto da su neprihvatljivi. Samo tri posto je reklo da su neki oblici nasilja nad drugima prihvatljivi u određenim okolnostima. Hrvati smatraju da policija i socijalne službe mogu najviše pomoći osobama izloženima nasilju, a dodaju i kako je razina zaštita osoba izloženih nasilju prilično neuspješna.
Svjedoci nasilja u Hrvatskoj najčešće bi pozvali policiju, dok bi se 26 posto njih sami upustili u sukob s nasilnikom. Čak 44 posto Hrvata se boji da bi i sami mogli postati žrtvom nekog oblika nasilja.
Vezane vijesti
-
Biskupi su zabrinuti zbog negativnoga utjecaja presude na interpretacije i povijesne prosudbe osloboditeljskog rata Republike Hrvatske
-
Iako ih je suprug i otac dugo maltretirao, majka i sin ga nisu prijavljivali policiji
-
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović istaknuo je u četvrtak odlučnost Vlade u zaštiti žrtava rodnog i obiteljskog nasilja.
-
Unatoč svim naporima Vlade u suzbijanju nasilja na ženama, prošle je godine ubijeno 19, a u prvih osam mjeseci ove godine osam žena, istaknuto je srijedu na obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i u obitelji.
Izdvojeno
-
Pridružite se u kušanju jabuka, kolača od jabuka, okušajte se u zanimljivom kvizu o jabukama i kupite jabuke.
-
Biograd na Moru od 1. siječnja višestruko povećava naknade za bebe – roditeljima od 1.000 do 10.000 eura!
-
Nakon emotivne premijere na 30. Zadarskom kazališnom ljetu, ova nježna i dirljiva predstava u petak, 8. studenog ponovno dolazi pred zadarsku publiku!
-
Prvi GO! Festival održat će se 9. i 10. studenoga 2024. na području Obrovca i Gračaca, a donosi bogat program aktivnosti koji spaja prirodu, kulturu i gastronomiju podvelebitskog kraja. Festival je osmišljen s ciljem privlačenja šire publike, posebice obitelji s djecom i prijatelja, kako bi zajedno uživali u netaknutoj prirodi, povijesnim znamenitostima i tradicionalnim jelima ovoga kraja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.