Crna Kronika

Najveći antikorupcijski postupak

Nobilo tražio izuzeće tužiteljica USKOK-a

Nobilo tražio izuzeće tužiteljica USKOK-a

Bivši potpredsjednik vlade Damir Polančec te sedmorica nekadašnjih Podravkinih čelnika i njihovih poslovnih partnera našli su se na optuženičkoj klupi zagrebačkog Županijskog suda zbog sumnje da su se udružili kako bi novcem Podravke kupili većinski udio te koprivničke prehrambene tvrtke, pri čemu su je oštetili za više od 400 milijuna kuna.

Na početku današnjeg ročišta Polančecov odvjetnik Anto Nobilo zatražio izuzeće zamjenica ravnatelja USKOK-a Tamare Laptoš i Marije Vučko, zbog čega je sudska rasprava odgođena do srijede.

Nobilo, naime, tvrdi da su prilikom ispitivanja svjedoka tužiteljice selektivno unosile u zapisnik tvrdnje koje pokrijepljuju optužnicu, a posebno u slučaju svjedoka Miroslava Vitkovića, predsjednika Uprave Podravke.

Prema tvrdnjama Polančecova odvjetnika Vitković se tijekom ispitivanja cijelo vrijeme obraćao zamjenici Županijskog državnog odvjetnika, Irmi Bagarić, koja je bila prisutna samo na njegovom i još jednom svjedočenju od ukupno 130 svjedoka. Vitković je, prema Nobilovim navodima, svjedočio prema predlošku koji je imala Bagarić, a do kojeg obrana nije uspjela doći. U prilog svojim tvrdnjama Nobilo je predočio dokument koji potvrđuje da su se Tamara Laptoš, Irma Bagarić i svjedok Vitković telefonski razgovarali 60 puta.

Nobilo je istaknuo da je Vitković vrlo važan svjedook, gotovo ključni za cijelu optužnicu te od ravnatelja USKOK-a Dinka Cvitana očekuje njihovo izuzeće. Zamjenica ravnatelja USKOK-a Tamara Laptoš odbacila je Nobilove optužbe, izjavila je kako se sve svjedoke ispitivalo po zakonu i sve se snimalo. Na pitanje o 60 telefonskih razgovora, nije htjela odgovoriti.

Do sada najveći antikorupcijski postupak trebao je početi čitanjem USKOK-ove optužnice nakon čega su se optuženi u aferi Spice trebali izjasniti o krivnji.

Uz bivšeg potpredsjednika vlade optuženi su bivši čelnici Podravke Darko Marinac, Zdravko Šestak, Josip Pavlović i Saša Romac, vlasnici i direktor splitske tvrtke SMS Srđan Mladinić, suvlasnik varaždinske Fima grupe Milan Horvat te odvjetnik Zoran Marković.

USKOK ih tereti da su se udružili s namjerom da preuzmu većinski udio u Podravci, pri čemu su je oštetili za više od 400 milijuna kuna. No, obrana poriče takav scenarij i tvrdi da su optuženi željeli spriječiti da Podravka postane žrtva "neprijateljskog preuzimanja". Svoje tvrdnje potkrijepili su s nekoliko dokumenata koji su uvršteni u spis s ukupno više od 40 tisuća stranica.

Osim zbog jednog od najvećih spisa u povijesti hrvatskog pravosuđa dugotrajno se suđenje očekuje i zbog više od 150 planiranih svjedoka.

Na klupi za svjedoke trebala bi se pojaviti i neka zvučna politička imena, a tijekom suđenja vijeće suca Siniše Pleše odlučit će hoće li se kao svjedoke ispitati premijerka Jadranka Kosor i njen prethodnik Ivo Sanader.

Kao mogući svjedoci za sada nisu potvrđeni ni bivši predsjednik države Stjepan Mesić te bivši glavni tajnik HDZ-a Ivan Jarnjak, no od svjedoka koje je predložila obrana sud je prihvatio predsjednika HSS-a Josipa Friščića, SDP-ovog gradonačelnika Koprivnice Zvonimira Mršića, bivšeg glasnogovornika vlade Ratka Mačeka i predsjednik Nadzornog odbora Podravke Ljubu Jurčića.

Na suđenju će svjedočiti i Nevio Prlog, Polančecov kum, koji je u drugom slučaju optužen da su mu bivši čelnici Podravke namjestili šest milijuna kuna vrijedne poslove, a on je zauzvrat financirao radove na njihovim privatnim nekretninama.

Od javnosti poznatijih imena iz liste USKOK-ovih svjedoka u sudnici bi se trebali pojaviti ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, predsjednik Uprave Privredne banke Zagreb (PBZ) Božo Prka i bivši predsjednik Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedran Duvnjak.

Odvjetnici optuženih očekuju da će se prvih par dana suđenja čitati dokumentacija, nakon čega bi počela saslušanja svjedoka.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.