Oprezno s lijekovima
Nuspojave lijekova prošle godine usmrtile 17 Hrvata
Kod tih 17 smrtnih slučajeva za koje se sumnja da su povezani s nuspojavom lijeka radilo se o bolesnicima s teškom osnovnom bolešću
Zdravstveni djelatnici u Hrvatskoj prošle su godine državnoj Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) prijavili ukupno 23 smrti bolesnika koje povezuju s nuspojavama lijekova. To je velik skok u odnosu na 2009., kad je HALMED zaprimio 10 takvih prijava, no lanjska je brojka ipak manja od one u 2008. godini, tijekom koje je prijavljeno 26 smrtnih ishoda za koje se sumnjalo da su nastali kao posljedica nuspojave lijekova, piše slobodnadalmacija.hr
Od lanjske 23 prijave, HALMED je, potvrdila je mr. Adrijana Ilić-Martinac, predstojnica Ravnateljstva i glasnogovornica, prema kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije, u 17 slučajeva potvrdio mogućnost da su nuspojave pridonijele tragičnom ishodu, ali sigurna povezanost nije utvrđena. U tri slučaja nuspojava je označena kao nepovezana sa smrtnim ishodom, a kod preostala tri bolesnika HALMED je ocijenio da povezanost smrti i lijeka nije vjerojatna.
Prijave o smrtnim slučajevima povezuju se s nekim citostaticima, lijekovima za živčani sustav, onima za kardiovaskularne bolesti, zatim lijekovima za probavni sustav, onima s učinkom na krv, antibioticima, lijekovima za urogenitalni sustav, te onima za koštano-mišićni sustav.
No, budući da sigurna povezanost između njihove primjene i smrti bolesnika ipak nije utvrđena, u HALMED-u nisu naveli točno o kojim se lijekovima radi. Također, s obzirom na to da i svi ostali dostupni podaci u Hrvatskoj i svijetu, kako objašnjava mr. Ilić-Martinac, pokazuju da je korist primjene tih lijekova veća od mogućeg rizika za pacijente, nema signala za pokretanje regulatornih akcija.
"Kod tih 17 smrtnih slučajeva za koje se sumnja da su povezani s nuspojavom lijeka radilo se o bolesnicima s teškom osnovnom bolešću − s karcinomom pluća, multiplim mijelomom, kroničnom mijeloičnom leukemijom i tumorom mozga, što dodatno otežava procjenu povezanosti lijeka sa smrtnim ishodom. Neki od tih bolesnika uzimali su više lijekova istodobno, što eksponencijalno povećava mogućnost interakcija i pojava nuspojava, te dodatno otežava procjenu. Ni u jednom slučaju nije došlo do iznenadne smrti, nego do pogoršanja osnovne bolesti pacijenata, za koje se ne može sigurno utvrditi da je povezano s primjenom lijeka", navodi mr. Ilić-Martinac.
Iz HALMED-a napominju i da je praćenje sigurnosti lijeka kontinuirani proces i nikada ne prestaje, te da se čak i nakon nekoliko godina prisutnosti nekog lijeka mogu naći nuspojave koje prije nisu bile poznate jer se prerijetko događaju. "Uvijek se mora odvagnuti rizik i korist primjene lijeka. Teže i ozbiljnije nuspojave tolerirat će se samo kod lijekova koji liječe vrlo teške, smrtonosne bolesti kao što su rak i infarkt, a kad je riječ o lijekovima za liječenje blažih simptoma, mogu se tolerirati samo nuspojave blaže prirode. Ako se taj odnos koristi i rizika poremeti, može doći do povlačenja lijeka, no u većini slučajeva ne dolazi do primjene tako drastičnih mjera, nego se najčešće mijenjaju indikacija za lijek, doziranje, trajanje terapije ili se uvode nova upozorenja i mjere opreza pri primjeni lijeka", ističe mr. Ilić-Martinac.
Povučeni lijekovi
Lani su s tržišta EU-a, pa onda i iz Hrvatske, povučeni sljedeći lijekovi:
1. Rosiglitazon (Avandia, Avandamet, Avaglim, Roziglitazon Pliva)
Lijekovi s djelatnom tvari rosiglitazon, koji se
primjenjuju u terapiji dijabetesa, povučeni su s tržišta nakon analize
kardiovaskularnih rizika povezanih sa zadržavanjem tekućine, povećanim
rizikom od srčanog zatajenja te ishemijske bolesti srca.
2. Sibutramin (Reductil)
Podaci iz ispitivanja upozorili su na povećan rizik
za razvoj ozbiljnih kardiovaskularnih incidenata kao što su moždani ili
srčani udar u pacijenata s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilih
pacijenata liječenih sibutraminom u usporedbi s pacijentima koji su
dobivali placebo.
3. Bufeksamak (Proctosan i Proctosan Forte)
Lijekovi su bili indicirani u liječenju hemoroida i
ekcema, a odluka o povlačenju s tržišta temeljena je na znanstvenoj
ocjeni o visokom riziku od mogućih ozbiljnih kontaktnih alergijskih
reakcija.
4. Humani imunoglobulin (Octagam)
Odobrenje za stavljanje Octagama u promet bilo je
suspendirano zbog povećanog broja prijavljenih moždanih udara, srčanih
infarkta i plućnih embolija kod pacijenata na terapiji tim lijekom.
Octagam intravenska otopina indicirana je kao nadomjesno liječenje kod
sindroma primarne imunodeficijencije ili kod djece rođene sa stečenim
sindromom imunodeficijencije (AIDS), a koristi se i kod ljudi s
određenim poremećajima imunosnog sustava, te kod pacijenata kojima je
transplantirana koštana srž.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
Stručna grupa za nuspojave i sigurnu primjenu cjepiva HALMED-a i HZJZ-a zaključila je u utorak kako nije vjerojatna uzročno-posljedična povezanost između primjene cjepiva AstraZeneca i prijavljene sumnje na nuspojavu plućne embolije sa smrtnim ishodom u 91-godišnje osobe.
-
-
-
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.