Crna Kronika

U Hrvatskoj je ove godine nestalo 348 djece, od kojih je pronađeno njih 345

U Hrvatskoj je ove godine nestalo 348 djece, od kojih je pronađeno njih 345

U svijetu godišnje nestane 8 milijuna djece, dnevno gotovo 22 tisuće

Jedinstveni telefonski broj 116 000 za prijavu nestanka djeteta, te pomoć djeci i roditeljima bilo gdje u Europi od danas funkcionira i u Hrvatskoj, istaknuto je na konferenciji u povodu sutrašnjeg Međunarodnog dana nestale djece.

Svake godine u svijetu nestane osam milijuna djece, gotovo 22 tisuće dnevno. Većina ih se pronađe unutar tjedan dana, no velik broj nikad se ne vrati kući. Hrvatska srećom nema tako poražavajuću statistiku, no ulazak u Europsku uniju nosi sa sobom veće rizike, istaknula je pravobraniteljica za djecu, Mila Jelavić.

"Lakši prelazak granice, drugačiji dokumenti kad se bude prelazila granica, odnosno sloboda u prelasku granice otvarat će i neke druge mogućnosti. To je mogućnost prelaska granice djece bez ikakvih zapreka", rekla je Jelavić.

U Hrvatskoj je ove godine nestalo 348 djece, od kojih je pronađeno njih 345. "Često se misli da je za prijavu nestanka potrebno čekati 24 sata. Ukoliko se sumnja na nestanak djeteta važno je, dok postoje još svježi mogući tragovi pronalaska, da se ne čeka. Budite sigurni da će policija, što joj se prije prijavi, počet slijedit one tragove koji su važni " , istaknuo je ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Broj djece koja bježe od kuće, znatno je manji od onih koji odlaze iz odgojnih ustanova, a kada se nađu na ulici nastaju problemi. 2012. zabilježena su 32 kaznena djela od strane djece u bijegu i 10 kaznenih djela počinjenih na njihovu štetu.

Kako bi sustav pronalaženja nestale djece bio bio efikasniji od danas je u funkciji jedinstveni europski broj 116 000, a iz ureda pravobraniteljice za djecu zalažu se i za osnivanje nacionalnog centra, koji bi pružao pomoć obitelji, i samom djetetu nakon što ono bude pronađeno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.