Crna Kronika

Godišnje izvješće

U Hrvatskoj se kokain troši više od heroina, ali kanabis je najpopularnija droga

U Hrvatskoj se kokain troši više od heroina, ali kanabis je najpopularnija droga

Zabrinjava činjenica da je tržište droga sve složenije te da je sve veća ponuda novih, do sada nepoznatih vrsta droga. 2012. su se pojavile 73 nove psihoaktivne tvari!

Godišnje izvješće Agencije EU-a za borbu protiv droga (EMCDDA) objavljeno u utorak pokazuje da je ukupno 16 posto anketiranih osoba u Hrvatskoj bar jednom u životu probalo neku vrstu droge - kanabis, amfetamin, ecstasy, LSD, kokain ili heroin, piše slobodna.hr

Droga se češće konzumira u većim gradovima, pokazalo je istraživanje, koje je, također, otkrilo i da drogu češće koriste mladi. Muškarci bez obzira na životnu dob češće uzimaju drogu od žena, dok žene prednjače u uporabi sedativa i lijekova za smirenje bez liječničkog recepta.

Istraživanje je pokazalo da je najraširenija droga kanabis, a slijede ga kokain pa heroin. Zanimljivo je da je heroin 2009. bio na drugom mjestu, ali od tada se tren promijenio. Moguće je da je za to kriva nestašiva na tržištu, na koju ukazuje podatak da je 2011. godine bilo najmanje zapljena heroina od 2001. godine. Količina zaplijenjena 2011. godine pala je na 33 kilograma, što je najmanja količina od 2006. godine.

Tijekom 2011. godine u Hrvatskoj je zabilježeno 3864 zapljena kanabisa, 185 zapljena heroina, 142 kokaina, 75 ekstazija i 372 amfetamina.

 Samo u 2012. na tržištu su se pojavile čak 73 nove vrste droga

Dok šećete ulicama slikovitog Lisabona koji odiše starinskim šarmom, nemojte se iznenaditi ako vam priđe nemarno odjeveni mlađi muškarac u dobi od 20 i nešto godina te vam bez imalo srama ili straha ponudi: – Trebaš neku drogu? Marihuanu, hašiš, kokain... Imenuj što god hoćeš, sve imam i to povoljno...piše vecernji.hr

I dok vi u čudu, nenavikli na ovakvu vrstu u većini zemalja na svijetu zakonom zabranjene ponude, odmahujete glavom i na svim jezicima koje znate dajete niječni odgovor, mladi “poduzetnik” u pokušaju da vas privuče svojim ilegalnim proizvodima, izbacit će i zadnji as iz rukava: – Za tebe je besplatno...

Njegov pokušaj uvaljivanja ilegalne robe sa strane promatraju njegovi kolege po kriminalnom poduzetništvu, istodobno vrebajući neku novu žrtvu u liku slučajnog prolaznika...

Umire do 20.000 ovisnika

Gore navedena scena s ulica glavnog portugalskog grada dobro je poslužila kao svojevrstan uvod u konferenciju za medije na kojoj je Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) objavio svoje godišnje izvješće. Ono što zabrinjava jest činjenica da je tržište droga sve složenije te da je sve veća ponuda novih, do sada nepoznatih vrsta droga, pa su se tako 2012. pojavile 73 nove psihoaktivne tvari koje su otkrivene putem EU sustava ranog upozoravanja. To je značajan porast u odnosu na prošlih nekoliko godina jer je tako tijekom 2011. zabilježeno 49 novih droga, 2010. čak 41 nova vrsta, a 2009. otkrivene su 24 nove droge, što je gotovo tri puta manje u odnosu na prošlu godinu.

Prema podacima Centra za forenzička ispitivanja Ivan Vučetić u 2011. godini u Hrvatskoj je zaplijenjeno 16 novih psihoaktivnih tvari, od kojih je najviše sintetskih kanabinoida. Među novootkrivenim drogama u Europi je 30 sintetskih kanabinoida koji oponašaju učinke kanabisa, zatim 19 sredstava iz manje poznatih i opskurnih kemijskih skupina te 14 novih zamjenskih fenetilamina. Neke od ovih droga široko su dostupne jer se prodaju putem interneta i to kao “legalni” i zdravi proizvod, no EMCDDA upozorava da je riječ o sasvim novim i nepoznatim drogama, koje na organizam djeluju drukčije od poznatih droga, o čemu svjedoči i podatak da je tijekom 2012. od posljedica uzimanja novih droga umrla 21 osoba. Upravo borba protiv uporabe novih oblika droga te zakonska regulativa novih droga koja praktički ne postoji, jedan je od ciljeva koji su postavljeni u strategiju borbe protiv droga koje je vijeće ministara EU donijelo lani u prosincu za razdoblje od sljedećih sedam godina.

Zastrašujuće zvuči i podatak da su ovisnost o drogama te bolesti povezane s ovisnošću o drogama (hepatitis C, HIV...) glavni uzročnik smrti među mladim Europljanima. Ili u brojkama: prema procijeni EMCDDA-e u Europi godišnje umre između 10.000 i 20.000 ovisnika o opijatima.

EMCDDA prema dostupnim podacima i analizama problematike droga u zemljama EU procjenjuje da je najmanje 85 milijuna Europljana probalo drogu u nekom trenutku svog života, a ta brojka čini četvrtinu odraslog europskog stanovništva.

SD/VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.