BiH: Ponovno suđenje teroristi osuđenom na 45 godina zatvora?
Prizivno vijeće Suda BiH poništilo je presudu od 45 godina zatvora koja je izrečena radikalnom islamisti Harisu Čauševiću zbog terorističkog napada na policijsku postaju u Bugojnu te je naložilo obnovu sudskog postupka, objavili su u srijedu lokalni mediji u BiH pozivajući se na Čauševićeva odvjetnika.
Na Sudu BiH u srijedu tijekom jutra nije bilo moguće dobiti objašnjenje o sadržaju odluke prizivnog vijeća, iako je potvrđeno da je ona donesena.
"Odluka je donesena, no o njenom sadržaju no možemo govoriti dok je strane u postupku ne dobiju u pisanom obliku", rečeno je Hini u Sudu BiH.
Čauševićev odvjetnik Ifet Feraget izjavio je za "Dnevni avaz" kako ni on još nije dobio odluku, no da "može pouzdano kazati" da je prvostupanjska presuda ukinuta.
Presuda od 45 godina zatvora je najveća koju je moguće izreći u BiH za terorističko djelovanje.
Čaušević je na tu zatvorsku kaznu osuđen u prosincu 2013. godine nakon što je utvrđeno da je organizirao i izveo bombaški napad na policijsku postaju u Bugojnu, počinjen u lipnju 2010. godine.
U strahovitoj eksploziji tada je poginuo policajac Tarik Ljubuškić, teško je ozlijeđena policijska službenica Edina Hindić, a lakše ozljede zadobilo je još pet policajaca.
Tijekom dokaznog postupka utvrđeno je kako je Čaušević ovaj teroristički napad planirao i izveo u znak osvete zbog uhićenja i kaznenog progona Rijada Rustempašića, također umiješanog u terorističke aktivnosti.
I Čaušević i Rustempašić na odvojenim su se suđenjima očitovali su se kao zagovornici radikalnog islamizma i protivnici sekularnog ustroja države BiH.
Odvjetnik Feraget tvrdi kako je u prvostupanjskom postupku počinjen cijeli niz proceduralnih grešaka, što je u konačnici i dovelo do poništenja te presude.
Kao najveći propust Tužiteljstva BiH naveo je to što obrana nikada nije dobila sve dokazne materijale koji su teretili njegova branjenika.
Sada očekuje sazivanje statusne konferencije na kojoj će biti određeno koji će dokazi biti ponovo izvođeni.
"Vidjet ćemo koji će to dokazi biti. Ima tu milijun stvari", kazao je Feraget.
Vezane vijesti
-
Sva dokumentacija je u rujnu 2008. ustupljena Tužiteljstvu BiH, ali još nije ništa poduzeto po tom pitanju
-
Bosna i Hercegovina može nadoknaditi sadašnje zaostajanje na europskom putu i do 2025. godine ispuniti sve uvjete potrebne za članstvo u Europskoj uniji, ustvrdio je u petak predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
-
Najviše građana koji su se odjavili iz Bosne i Hercegovine u razdoblju između 2013. i 2016. odselilo se u Njemačku, Austriju i Hrvatsku, objavili su u petak iz Zavoda za statistiku Federacije BiH.
-
Posmrtni ostaci 71 žrtve genocida što su ga nad Bošnjacima Srebrenice 1995. počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ispraćeni su u nedjelju iz mrtvačnice u mjestu Visoko u središnjoj Bosni ka memorijalnom centru u Potočarima, gdje će biti pokopani 11. srpnja kada će biti održana središnja komemoracija.
Izdvojeno
-
U organizaciji Ravnateljstva Civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, u POU Dom na žalu u Preku održana je edukacija o sustavu Civilne zaštite.
-
U organizaciji Općine Preko i TZO Preko, 13. prosinca, na blagdan sv. Luce, u sportskoj dvorani OŠ Valentina Klarina u Preku u 20 sati održat će se Adventski koncert Klape Sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice.
-
U petak, 15. studenoga, u Kneževom dvoru u Pagu održano je edukativno predavanje pod nazivom "Iznajmljivanje smještaja u domaćinstvu - kako dalje?", u organizaciji Turističke zajednice Grada Paga i Turistička Zajednica Povljana
-
Litij-ionske baterije postale su ključan dio modernih tehnologija, pružajući energiju našim mobilnim uređajima, prijenosnim računalima, električnim vozilima, sustavima za pohranu energije u kućanstvima pa čak i istraživanju svemira.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.