Prvi ubijeni katolički svećenik
BiH: Ekshumirani ostaci ubijenih hrvatskih civila iz 2. svjetskog rata
Posmrtni su ostaci izvađeni iz masovne grobnice Trubari na području općine Bihać.
Provedenom istragom utvrđeno kako se radi o posmrtnim ostacima civila hrvatske nacionalnosti ubijenim u srpnju 1941. godine.
Skupina katolika iz Drvara zajedno sa svojim župnikom Nestorom 26. srpnja 1941. sudjelovala je na proslavi blagdana sv. Ane u Kosovu kod Kninu da bi vlak kojim su putovali na povratku zaustavili "srpski pobunjenici", kako je to formulirano u izvješću Banjolučke biskupije o ovom zločinu. Potom su iz vlaka izveli sve katolike kao i župnika Nestora te su ih odveli do Trubara i tamo ubili a njihova tijela bacili u jamu Golubnjača.
Nestor je bio prvi ubijeni katolički svećenik u Drugom svjetskom ratu na cijelom području bivše Jugoslavije. Ovaj bivši redovnik trapista, po narodnosti Nijemac, doselio se za vrijeme austro-ugarske uprave s roditeljima u okolicu Banje Luke.
Školovanje je nastavio kod trapista u samostanu "Marija Zvijezda" u Delibašinu Selu kod Banje Luke, a nakon završenih studija za svećenika je, kao član trapističkoga reda, zaređen 1917. Kao dijecezanski svećenik bio je župni vikar u Ljubunčiću kod Livna i župnik u Bosanskom Petrovcu. Tijekom svoje službe sjedište župe je iz Petrovca prenio u Drvar zato što je upravo u Drvaru i okolici živio najveći broj katolika njegove župe.
Istragu o ovom zločinu kao i ekshumaciju tijela žrtava ranije je od glavnog tužitelja BiH Gorana Salihovića zatražio banjolučki biskup Franjo Komarica.
Najavljeno je kako će pronađeni posmrtni ostaci biti pokopani na katoličkom groblju u Banjoj Luci.
Tužiteljstvo BiH potvrdilo je i kako na zamolbu biskupa Komarice nastavlja istragu u ubojstvu katoličkih svećenika Ratka Gragića i Tomislava Matanovića koje su 1992. donosno 1995. godine na području Prijedora pogubili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.
Vezane vijesti
-
Skupina istraživača koju predvodi suosnivač Microsofta pronašla je olupinu američke krstarice iz Drugog svjetskog rata koja je nestala 30. srpnja 1945. godine.
-
Japan je obilježio u nedjelju 72. godišnjicu američkog nuklearnog napada na zapadni grad Hirošimu i na komemoraciji su nazočili premijer Shinzo Abe i preživjeli.
-
Njemačke vojarne koje nose imena časnika iz Drugog svjetskog rata trebale bi promijeniti imena kako bi se pokazalo da su njemačke poslijeratne oružane snage jasno raskinule s nacističkom prošlosti, kazala je u nedjelju njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen.
-
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kao završna svečanost proslave 125.- e godišnjice planinarstva na zadarskom području održana je promocija monografije u Providurovoj palači u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.